7 روش برای کاهش خطر ابتلا به سرطان
15 بهمن 1399 ساعت: 19:11با کنار آمدن با این عادات زندگی سالم می‌توانید خطر ابتلا به سرطان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

1. بیشتر حرکت کنید


فعال بودن با کاهش قابل توجهی در خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان همراه است. به علاوه، ورزش منظم به شما در حفظ وزن سالم کمک می‌کند، که خطر ابتلا به سرطان را نیز کاهش می‌دهد. هفته‌ای 150 دقیقه فعالیت با شدت متوسط را دنبال کنید، از طریق مواردی مثل پیاده‌روی سریع، دوچرخه‌سواری یا شنا سپس، در حالت ایده آل، ورزش‌های شدیدتر مانند تمرینات قدرتی یا کلاس‌های ورزشی را نیز در بر بگیرید. سعی کنید بقیه اوقات از زندگی پشت میزنشینی دوری کنید و از پله‌ها استفاده کنید.

 

2. خوب غذا بخورید


سرطان روده دومین قاتل بزرگ سرطان در انگلیس و چهارمین سرطان شایع در کل است. بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده، داشتن یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات است. دلیل این امر این است که پوست موجود در میوه و سبزیجات - فیبر - عناصر مورد نیاز بدن را ایجاد می‌کند تا روده شما به طور موثر کار کند. مصرف زیاد گوشت قرمز یا فرآوری‌شده نیز در افزایش خطر ابتلا به سرطان موثر است، بنابراین اگر گوشت‌خوار هستید، بهترین کیفیت ممکن را انتخاب کنید و به مقادیر کمی پایبند باشید.

 

3. مراقب وزن خود باشید


طبق تحقیقات سرطان انگلیس، اگر همه ما وزن سالم داشته باشیم، می‌تواند سالانه 22800 مورد از سرطان پیشگیری کند. و با این حال، تخمین زده می‌شود 63 درصد از جمعیت بزرگسال انگلیس در حال حاضر دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.شاخص توده بدن (BMI) شما می‌تواند نشانه‌ای تقریبی از نیاز یا کاهش وزن شما باشد و می‌توانید با استفاده از ماشین حساب وزن سالم NHS BMI خود را بیابید. به طور کلی، یکBMI   بین 18.5 تا 25 سالم در نظر گرفته می‌شود، در حالی که BMI بالای 25 در گروه اضافه وزن قرار می‌گیرد. 30 و بیشتر به عنوان چاق طبقه‌بندی می‌شود.

 

4. مشروبات الکلی مصرف نکنید


الکل در حدود 3٪ موارد سرطان در انگلیس نقش دارد، بنابراین بهتر است مصرف الکل را کنار بگذارید. زنی که بین 14 تا 35 واحد الکل در هفته می‌نوشد، 15٪ احتمال ابتلا به سرطان پستان را دارد - در صورت عدم نوشیدن، این میزان به 11٪ کاهش می‌یابد.

 

5. سیگار را ترک کنید


سرطان ریه سومین نوع شایع سرطان در انگلستان است (و دومین سرطان شایع در زنان است) هنوز 79٪ موارد قابل پیشگیری هستند. دو نوع اصلی سرطان ریه وجود دارد: سلول کوچک و سلول غیر‌کوچک، و شواهد هر دو با سیگار ارتباط دارد. با گذشت زمان، سلولهای موجود در ریه توسط عوامل سرطان‌زای موجود در دود سیگار آسیب میبیند. اگرچه ممکن است برای مدت طولانی غیر‌سرطانی یا پیش‌سرطانی باقی بمانند، اما آسیب‌های مکرر می‌تواند تغییراتی را ایجاد کند که باعث می‌شود سلول پیش‌سرطانی به سرطانی تبدیل شود. حتی یک سیگار می‌تواند آسیب برساند، پس آن را از بین ببرید - اکنون!

 

6. از پوست خود محافظت کنید


نور ماورابنفش موجود در نور خورشید به DNA سلولهای پوست آسیب می‌رساند، همین امر باعث جدی‌ترین نوع سرطان پوست، ملانوم بدخیم می‌شود. این اشعه UV مضر توسط آفتاب گرفتن نیز جذب می‌شود. در انگلیس سالانه 16202 مورد ملانوم تشخیص داده می‌شود و برخلاف سایر سرطان‌ها، تعداد آن در افراد جوان به طور نامتناسبی زیاد است. برای محافظت از پوست در تابستان، بین 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که شدیدترین اشعه خورشید است، خود را بپوشانید و در سایه بمانید. ضد آفتاب با طیف گسترده‌ای را انتخاب کنید که از اشعه UVA و UVB محافظت کند (حداقل SPF 30) و هر دو ساعت یک بار آن را استفاده کنید - یا اگر شنا می کنید هر ساعت.

 

7. بررسی کنید


حداقل یک بار در ماه سینه‌های خود را معاینه کنید، بافت پستان را در زیر هر بغل، به سمت بالای ترقوه و به سمت پایین تنه خود احساس کنید. اگر تغییراتی در اندازه یا شکل مشاهده کردید، هر تفاوتی در پوست یا نوک پستان شما وجود دارد، احساس یک توده جدید دارید یا درد غیرمعمولی را تجربه می‌کنید، با پزشک عمومی خود تماس بگیرید زنان 50-70 ساله هر سه سال به طور خودکار برای غربالگری سرطان پستان دعوت می‌شوند، اما در صورت مشاهده موارد غیرعادی در ویزیت‌ها هنوز باید با پزشک عمومی خود تماس بگیرید.


در آزمایشات اسمیر خود شرکت کنید - آنها به شما کمک می‌کنند تا حدود 75٪ از موارد سرطان دهانه رحم اتفاق نیفتد - و اگر هر موقع متوجه خونریزی غیرمعمول، ترشحات ناخوشایند، بد بو یا درد غیرقابل توضیح در کمر یا بین لگن خود شدید، با پزشک عمومی خود تماس بگیرید. خون در حرکات روده، تغییر در پوست یا خال، خون در ادرار یا خونریزی مداوم لثه نیز می‌تواند از علائم سرطان‌های مختلف باشد، بنابراین در اسرع وقت آنها را اطلاع دهید.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: healthy-magazine.co.uk 

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو