پنج اصل مهم درباره مواد شیمیایی سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی
9 بهمن 1399 ساعت: 16:11امروزه تنوع لوازم آرایشی و بهداشتی آنقدر گسترش یافته است که گاهی اوقات انتخاب محصولی سالم و باکیفیت در میان انبوه محصولات مضر و بی کیفیت، واقعاً دشوار است.

قطعاً حتی فکر کردن به این موضوع ‌که صورتتان را با مواد شیمیایی مانند سولفات سدیم یا پلی اتیلن آغشته کنید، برای شما دلهره‌آور است. جای تعجب نیست چون امروزه از گوشه و کنار شاهد هشدارهایی در خصوص مواد سرطان‌زا و برهم زننده فعالیت غدد درون‌ریز هستیم که به نوعی در محصولات زیبایی به کار رفته‌اند. اما قبل از اینکه همه‌ی کرم‌های خود را از دور خارج کنید، لازم است با برخی اطلاعات بسیار مفید آشنا شوید. 

 

ماده شیمیایی چیست؟ آیا هر ماده شیمیایی مضر است؟

 

اصطلاح «ماده شیمیایی» گاهی اوقات به اشتباه استفاده و برداشت می‌شود. به عنوان مثال آب، شکر و سرکه مواد شیمیایی هستند یا حتی بعضی از اسامی که نمی‌توانید تلفظ کنید لزوما برای سلامتی شما مضر نیستند.

 

مثال دیگر: تری‌گلیسیریدCapric نرم‌کننده‌ای است که از روغن نارگیل گرفته می‌شود و پوست را نرم و لطیف می‌کند. فراموش نکنید این دوز ماده شیمیایی است که پتانسیل مضر بودن آن را تعیین می‌کند و افزایش می‌دهد و نه الزاماً خود محصول.

 

محصولات طبیعی

 

صرف اینکه محصولی منشا گیاهی دارد، نشان‌دهنده بی‌ضرر بودن آن نیست. دانه‌های سیب حاوی سمی خاص هستند و سیب‌زمینی حاوی ترکیبی سمی و کشنده است، بنابراین استفاده از گیاهان یا محصولاتی که منبع گیاهی دارند، همیشه هم تضمین ایمنی نیست.

 

محافظت از پوست

 

پوست ما سدی تقریباً غیرقابل نفوذ دارد که بعضی از مولکول‌ها با اندازه‌های مختلف را مسدود می‌کند. فرآورده‌های آرایشی یا بهداشتی که روی پوست استعمال می‌کنید، باید قبل از رسیدن به رگ‌های خونی به چندین لایه از پوست نفوذ کنند و دوز آن‌ها باید آنقدر زیاد باشد تا بر بدن تاثیر مناسب بگذارند. 

 

کارشناسان همگی بر این باورند که در میان تمام محصولات آرایشی و بهداشتی، تنها مرطوب‌کننده‌ها و نیز کرم‌های ضدآفتاب هستند که می‌توان آن‌ها را بدون نسخه پزشک تهیه و به مقادیر دلخواه استفاده کرد.

 

انتخاب لوازم آرایش مناسب

 

انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی باید با تمرکز بر کیفیت و ایمنی محصول انجام گیرد چون انتخاب درست به شما این امکان را می‌دهد تا سلامت پوست خود را تضمین نمایید. تا حد امکان از مصرف عطرها اجتناب کنید چون یکی از مهمترین دلایل واکنش‌های آلرژیک همین عطرها و مواد معطر هستند. 

 

هیچ دلیلی برای استفاده از کرم‌هایی که حاوی 40 یا حتی 80 ماده مختلف هستند، وجود ندارد، به خصوص اگر پوست شما حساس باشد. درحقیقت تنوع مواد سازنده یک فرآورده، الزاماً به معنای مفید بودن آن برای پوست حساس و آسیب‌پذیر شما نیست، بنابراین هنگام انتخاب لوازم آرایشی و بهداشتی لازم در کنار تمام جوانبی که می‌سنجید، به نوع پوست خود نیز دقت کنید.

 

محدود کردن مصرف فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی

 

سوالی که ممکن است برای شما مطرح شود این است که آیا می‌توان بیش از حد از محصولاتی که به نحوی با سلامت پوست مرتبط هستند، استفاده کرد؟ در پاسخ باید بگوییم بله. اما برخی از این فرآورده‌ها مانند ضدآفتاب بسیار ضروری هستند. اگر کرم ضدآفتابی بدون مواد نگهدارنده می‌خواهید، از ضدآفتاب قوی ترجیحاً بر پایه موم استفاده کنید. احتمال این که محصولات ضدآفتاب معدنی که حاوی اکسید روی یا دی‌اکسید تیتانیوم هستند، واکنش‌های آلرژیک و شدید پوستی ایجاد کنند بسیار کم است. 

 

در نهایت تنها محصولات آرایشی و بهداشتی که در طول تاریخ برای سلامت پوست مفید بوده‌اند، مرطوب‌کننده‌ها و ضد آفتاب‌ها هستند.

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: santemagazine.fr


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو