چرا در زمستان آب بنوشیم؟
4 بهمن 1399 ساعت: 09:11بسیاری از افراد به‌دلیل تعریق کمتر در روزهای سرد زمستانی به نوشیدن آب تمایل زیادی ندارند. این درحالی است که ما به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم اهمیت و ضرورت نوشیدن آب کافی در طول روزهای سرد زمستانی را نادیده بگیریم.

اگر شما هم جزو افرادی هستید که در زمستان آب کافی نمی‌نوشند یا تمایل چندانی به نوشیدن آب در روزهای سرد سال ندارند، ‌بهتر است که ادامه این مطلب را بخوانید تا هرچه بیشتر با ضرورت و اهمیت نوشیدن آب در زمستان آشنا شوید. 

 

1. کمک به حفظ تناسب اندام 

نوشیدن آب کافی در طول روز باعث ازبین‌رفتن حس گرسنگی کاذب در طول روز می‌شود و به افزایش سرعت سوخت‌وساز در بدن هم کمک می‌کند. معمولا خیلی از ما در روزهای سرد سال احساس گرسنگی‌های کاذب داریم و به همین دلیل هم ممکن است در طول روز دچار ریزه‌خواری و افزایش وزن ناشی از آن شویم. این درحالی است که اگر در طول روز آب کافی بنوشیم، هم سوخت‌وساز بدن افزایش پیدا می کند و هم جلوی ریزه‌خواری ناشی از گرسنگی کاذب گرفته می‌شود. 

 

2. کمک به افزایش انرژی 

حتما بسیاری از شما حس بی‌حوصلگی، افسردگی یا کسالت فراوانی را در طول روزهای سرد و تاریک زمستانی تجربه کرده‌اید. بهتر است، بدانید زمانی که بدن با کم‌آبی مواجه می‌شود، این حس‌های ناخوشایند شدت پیدا می کنند و باعث اُفت خلق‌وخو می‌شوند. بنابراین، توصیه می‌کنیم که برای بهبود خلق‌وخو در روزهای سرد سال، مصرف آب کافی را فراموش نکنید. نوشیدن آب کافی در طول روز می‌تواند به انتقال اکسیژن از طریق سلول‌های خونی به ارگان‌های مختلف بدن کمک کند و از این طریق هم باعث بهبود خلق‌وخو شود. 

 

3. کمک به کاهش استرس 

اگر این روزها تحت استرس شدید ناشی از شنیدن اخبار ناخوشایند قرار دارید، بهتر است بدانید که نوشیدن آب کافی می‌تواند استرس شما را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. حدود 70 تا 80 درصد از بافت مغز انسان از آب تشکیل شده است. زمانی که بدن دچار کم‌آبی می‌شود،‌ سطح استرس بدن هم بالا می‌رود. بنابراین، اگر می‌خواهید استرس خودتان را در این روزها کاهش دهید، به‌محض این‌که احساس تشنگی کردید یا متوجه شدید که دهان‌تان درحال خشک شدن است، آب بنوشید. 

 

4. کمک به بهبود شرایط پوستی 

یکی از مشکلاتی که در فصل زمستان و روزهای سرد سال برای افرادی با پوست‌های خشک و حساس اتفاق می‌افتد، ‌خشک شدن بیش از حد پوست، ایجاد چین‌وچروک در بخش‌های نازک پوست یا پوسته‌ریزی در ناحیه صورت و دست‌ها است. اگر شما هم پوست خشک و حساسی دارید، بهتر است بدانید که نوشیدن آب کافی در روزهای سرد سال باعث آبرسانی بهتر به پوست می‌شود و جریان خون زیر پوست را تقویت می‌کند. همین روند می‌تواند درنهایت باعث افزایش شادابی پوست شود. 

 

چطور در زمستان آب کافی بنوشیم؟ 

اگر در روزهای سرد سال به نوشیدن آب (مخصوصا آب نسبتا خنک) تمایل چندانی ندارید، می‌توانید به‌سادگی آب گرم را جایگزین آب خنک کنید تا در طول روز هم آب کافی مصرف کرده باشید و هم با نوشیدن آب گرم بتوانید گرمای بدن تان را افزایش دهید. چکاندن چند قطره آب لیمو، آب نارنج یا آب پرتقال داخل آب گرم هم نوشیدن آن را در روزهای سرد سال راحت‌تر می‌کند. 


ترجمه: ندا احمدلو

منبع: WebMD 

4 اصل صبحانه برای حفظ تناسب اندام4 دمنوش برای بهبود سردرد
5 خوراکی‌ برای حال خوب در زمستان کرونایی
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو