چگونه دیابت می‌تواند منجر به آسیب به تاندون شود
2 بهمن 1399 ساعت: 19:11اگر دیابت دارید و هنگام حرکت صدمه می‌بینید، ممکن است به دلیل مشکلات تاندون‌های شما باشد. آنها نوارهایی مانند بند ناف هستند که عضلات شما را به استخوان متصل می‌کنند. سطح بالای قند خون که ممکن است همراه با بیماری شما باشد، در تحریک مشکلات تاندون شما نقش دارد.

شما در تمام بدن از جمله شانه‌ها، بازوها، مچ‌ها، باسن، زانوها و مچ پا تاندون دارید. آنها نیرو را از عضلات به استخوان‌های شما منتقل می‌کنند تا بتوانید حرکت کنید.


اگر دیابت شما کنترل نشده باشد، تاندون‌های شما ضخیم می‌شوند و احتمال پاره شدن آنها بیشتر می‌شود.


چگونه دیابت به تاندون‌های من آسیب می‌رساند؟


آسیب تاندون در دیابت نوع1 و نوع2 به دلیل موادی به نام محصولات نهایی پیشرفته گلیکاسیون (AGEs) اتفاق می‌افتد. هنگامی که پروتئین یا چربی با قند در جریان خون شما مخلوط می‌شود، تشکیل می‌شوند.


به طور معمول، بدن شما با سرعت آهسته و ثابت AGEs را ایجاد می‌کند. اما هنگامی که به دیابت مبتلا هستید، قند اضافی خون سرعت شما را کاهش می‌دهد، که بر روی تاندون‌های شما تاثیر می‌گذارد.


تاندون‌ها از پروتئینی به نام کلاژن ساخته می‌شوند. AGEs با آن پیوندی ایجاد می‌کنند که می‌تواند ساختار تاندون‌ها را تغییر داده و بر عملکرد آنها تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، آنها می‌توانند ضخیم‌تر از حد طبیعی شوند و ممکن است نتوانند به اندازه وزن قبلی وزن را تحمل کنند. در نتیجه، احتمال پارگی یکی از تاندون‌ها افزایش می‌یابد.


برخی از مشکلات تاندون که اگر دیابت خود را کنترل نکنید می‌توانید دچار شوید:


• شانه منجمد: سفتی و دردی که هنگام ضخیم شدن پوششی که تاندون‌ها و رباط‌های مفصل شما را احاطه کرده است اتفاق می‌افتد.


• پارگی‌های روتاتور کاف: آسیب به تاندون‌ها و ماهیچه‌هایی که مفصل شانه شما را احاطه کرده‌اند، از جمله عضله فوق اسپیناتوس.


• انگشت اشاره: انگشت شما در حالت خم شده گیر کرده و با ضربه محکم و ناگهانی صاف می‌شود، مانند صدای کشیده شدن ماشه.


• سندرم تونل کارپ: به دلیل فشار بر عصبی که از آن عبور می‌کند، بی حسی، گزگز و ضعف در مچ دست ایجاد می‌شود.


• انقباض دوپویترن: ضخیم شدن بافت زیر پوست دست شما که باعث می‌شود انگشتان شما به سمت کف شما خم شوند.


آسیب تاندون دردناک است و می‌تواند مانع از حرکت مفصل شما شود. حتی اگر برای رفع آسیب جراحی کرده باشید، تاندون می‌تواند دوباره پاره شود. مطالعات نشان می‌دهد که بیش از یک سوم افراد دیابتی که تحت عمل جراحی برای رفع پارگی روتاتور کاف قرار می‌گیرند، مجدداً به این مشکل مبتلا می‌شوند.


آسیب تاندون چگونه می‌تواند بر دیابت من تاثیر بگذارد؟


ورزش برای کمک به کنترل دیابت مهم است، اما ممکن است در هنگام درد و سفت بودن تاندون‌ها تمرین کردن برای شما دشوار باشد.


آسیب به تاندون آشیل در پشت پاشنه شما می‌تواند کلاهک را روی میزان مچ پا قرار دهد. این حرکت محدود شما را مجبور می‌کند که با انجام هر مرحله فشار بیشتری به وسط پای خود وارد کنید که خطر ابتلا به زخم پا را افزایش می‌دهد.


با پزشک خود در مورد روش‌های اطمینان از پایین ماندن سطح قند خون در هنگام بهبودی از مشکلات تاندون صحبت کنید.


چگونه می‌توان از آسیب تاندون جلوگیری و درمان کرد؟


بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات تاندون کنترل دیابت است. با کمک رژیم، ورزش و دارو قند خون خود را کاهش دهید. و اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید مقداری کم کنید. این باعث بهبود سلامت شما شده و همزمان از روی تاندون‌ها فشار کم می‌شود.


اگر قبلاً آسیب تاندون داشته‌اید، از پزشک خود در مورد روش‌های درمانی مانند این سوال کنید:


• مسکن‌ها مانند آسپرین یا ایبوپروفن


• شل کننده‌های عضله


• فیزیوتراپی و ورزش


• گرما یا یخ


• آتل برای ثابت نگه داشتن مفصل در حین بهبودی تاندون‌ها


همچنین ممکن است پزشک برای رفع مشکلات تاندون یک تزریق استروئیدی به مفصل شما پیشنهاد کند. به خاطر داشته باشید که استروئیدها می‌توانند باعث افزایش کوتاه مدت سطح قند خون شما شوند. از پزشک خود بپرسید که آیا مزایای این روش درمانی بیشتر از خطرات آن است.


مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: webmd

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو