مهم‌ترین مزیت‌های اسیدسیتریک از منظر زیبایی
تاثیر اسید سیتریک در تکثیر سلول‌های پوستی جدید
14 فروردین 1399 ساعت: 19:1میوه‌ها حاوی اسیدهای مختلفی هستند که به‌خاطر مزیت‌هایی که برای سلامتی و زیبایی دارند، از قرن‌ها پیش مورد استفاده قرار گرفته‌اند. یکی از اسیدهایی که از این منظر دارای اهمیت ویژه‌ای است، اسید سیتریک نام دارد که از انواع مرکبات مانند پرتقال به‌دست می‌آید.
درمان‌های موضعی با کمک اسیدهای میوه از جمله اسید سیتریک می‌تواند به روشنی پوست، کوچک‌تر کردن روزنه‌های پوستی، ‌درمان آکنه خفیف و رفع خطوط ریز یا لکه‌های تیره پوستی کمک کند.

اسید سیتریک و زیبایی پوست 

اسید سیتریک پس از تماس با پوست می‌تواند سلول‌های پوستی مُرده را جدا کند و روند تکثیر سلول‌های پوستی جدید را تسریع کند. همین تکثیر سلول‌های پوستی جدید است که به رشد لایه‌های پوستی جدید منتهی می‌شود و نهایتا نقش مثبتی برای رفع لکه‌های پیری پوست، جوشگاه‌های آکنه‌ای و چین‌وچروک‌های ریز دارد.

البته عارضه‌های جانبی استفاده از اسید سیتریک برای پوست می‌تواند شامل مواردی مانند سوزش جزئی، حس سوزن‌سوزن شدن و قرمزی موقت باشد، بنابراین باید محصولات حاوی اسید سیتریک را پیش از استفاده روی صورت، روی قسمت کوچکی از پوست دست امتحان کنید.

اسید سیتریک و ماسک شیر برای پوست‌های مستعد آکنه 

یکی از ماسک‌هایی که برای روشن‌تر کردن پوست‌های چرب و همچنین دریافت اثراتی شبیه به لایه‌برداری شیمیایی کاربرد دارد، ماسک شیر است که در آن از اسید سیتریک و اسید لاکتیک استفاده می‌شود. این دو اسید در کنار هم سلول‌های مُرده پوستی را از پوست جدا می‌کنند و رنگ پوست چهره را یکنواخت می‌سازند.

برای تهیه این ماسک باید یک‌چهارم فنجان شیر کم‌چرب، 2 قاشق غذاخوری از پودر اسید سیتریک و یک‌چهارم فنجان آب را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. این ترکیبات باید تا جایی مخلوط شوند که پودر اسید سیتریک کاملا حل شود و مخلوط یکدستی شکل بگیرد. ماسک نهایی باید 15 دقیقه روی پوست صورت بماند و سپس با کمک آب ولرم شسته شود.

اسید سیتریک و لایه‌برداری برای روزنه‌های مسدودشده 

ماسک‌های لایه‌برداری که بافت لاستیکی دارند، به عمق روزنه‌های پوستی نفوذ می‌کنند و آلودگی‌ها و چربی‌های اضافی را از روزنه‌ها بیرون می‌کشند. همین روند است که پوست را نرم‌تر، تمیز‌تر و روشن‌تر می‌کند.

برای تهیه این لایه‌بردار باید نصف فنجان آب، نصف فنجان آب پرتقال، 2 قاشق غذاخوری اسید سیتریک و یک بسته ژلاتین بدون طعم را درون یک تابه با همدیگر مخلوط کنید. حرارت باید در حد متوسط باشد و مخلوط نهایی تا جایی هم بخورد که ژلاتین و اسید سیتریک کاملا حل شوند. سپس این مخلوط باید درون یک کاسه مقاوم در برابر حرارت ریخته شود و 25 دقیقه در یخچال بماند. در ادامه باید یک لایه نازک از این لایه‌بردار را روی پوست خشک قرار دهید و 30 دقیقه منتظر بمانید تا کاملا خشک شود. پس از این مدت باید روند جداسازی لایه‌بردار را از لبه‌های خارجی آن شروع کنید و به سمت بخش‌های داخلی حرکت کنید.

اسید سیتریک و اسکراب کردن پوست‌های غیریکدست 

برای این‌که بتوانید قسمت‌های غیریکدست یا زبر پوست را به وضعیت بهتری برسانید، می‌توانید از اسکراب اسید سیتریک استفاده کنید که باعث نرمی و جوانی پوست می‌شود.

برای تهیه این اسکراب باید یک‌چهارم فنجان ماست ساده، 2 قاشق غذاخوری پرک جو دوسر و 1 قاشق غذاخوری پودر اسید سیتریک را در یک کاسه ترکیب کنید. این ترکیبات را با همدیگر مخلوط کنید تا حالت یکدستی بگیرند. سپس اسکراب را روی پوست کاملا تمیز و نمناک صورت قرار دهید. در ادامه باید این اسکراب را با کمک دو انگشت به‌صورت دایره‌وار روی پوست صورت مالش دهید. این روند باید 2 دقیقه ادامه داشته باشد یا تا جایی که حس سوزش را روی پوست احساس کنید. در این حالت باید اسکراب را با استفاده از آب سرد بشویید.

ترجمه: راضیه فیضی
منبع:Live Strong
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو