شناسایی پروتئینی جدید در روند جوانسازی پوست
14 فروردین 1399 ساعت: 17:1محققان دانشگاه کلورادوی آمریکا در تحقیقی که در مجله نیچر منتشر شد،اعلام کردند موفق به کشف پروتئینی به نام COL17A1 شده‌اند که نقشی اساسی در جوانسازی پوست بازی می‌کند.
این پروتئین با کمک به سلول‌های قوی‌تر پوست برای نابود کردن انواع ضعیف‌تر به حفظ قوام پوست کمک کرده و در جوانسازی موثر است.

این کشف نشان می‌دهد که دانشمندان روز به روز بهتر با مکانیسم جوانسازی پوست آشنا می‌شوند و هر قدم در این راه به تهیه درمان‌های موثرتر در پیشگیری و درمان پیری زودرس پوست کمک خواهد کرد.

در ادامه تحقیقات پژوهشگران آمریکایی، محققان دانشگاه پزشکی توکیو نیز اعلام کردند این پروتئین عامل پدیده‌ای به نام رقابت سلولی است که به سلول‌های قوی‌تر کمک می‌کند سلول‌های ضعیف‌تر را از میان بردارند. مشکل اینجاست که با افزایش سن، مواجهه پوست با اشعه ماورای بنفش خورشید و دیگر عوامل محیطی مخرب، این پروتئین در پوست از بین می‌رود. در نتیجه میزان سلول‌های ضعیف در پوست بیشتر شده و پوست چروکیده و کدر به نظر می‌رسد.

محققان ژاپنی در بررسی‌های خود روی دم موش که تشابهات بسیاری با اپیدرم انسانی دارد به دنبال راهی برای تقویت این پروتئین در پوست هستند تا از فرسودگی و پیری پوست پیشگیری کنند. این دانشمندان در بررسی‌های جدید موفق به شناسیایی دو ترکیب شیمیایی Y27632 و apocynin شدند که می‌تواند این پروتئین را در پوست مجددا ایجاد کرده و سبب بهبود کارکرد سلول‌های بنیادی در بازسازی پوست شوند.

به گفته دانشمندان این دو ماده سبب بهبود سریع‌تر زخم‌ها در پوست دم موش شده است و پتانسیل بالای درمانی دارند. با این وجود هنوز به تحقیقات بیشتری برای تعیین مکانیسم رقابت سلولی در سایر بافت‌ها و شناسایی ترکیباتی که در بازسازی سلولی نقش دارند، نیاز است.


ترجمه: سمیه مقصودعلی
منبع: topsante.com
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو