ترک سیگار: نکاتی برای اولین روزهای سخت
25 دی 1399 ساعت: 07:10اعتیاد به سیگار جزو یکی از عادات رایج در مصرف مخدر‌هاست که سن و سال نمی‌شناسد. مطالعات نشان می‌دهند که زندگی با یک فرد سیگاری به طور متوسط، به منزله مصرف مستقیم سالانه ۸۰ نخ سیگار است و شانس ابتلا به سرطان ریه را ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد.


جرعه جرعه نوشیدن و خوردن


جرعه جرعه نوشیدن آب سرد از طریق نی می‌تواند به جای مکیدن سیگار کمک کند. این ماده همچنین باعث آزاد شدن دوپامین، ماده شیمیایی مغز می‌شود که می‌تواند به کاهش روحیه بد کمک کند.


خوردن وعده‌های غذایی کم نیز می‌تواند به شما در ترک سیگار کمک کند. برای جلوگیری از افزایش وزن، غذاهای بدون چربی و سالم انتخاب کنید.

 

به مزایای فوری توجه کنید


به زودی می‌توانید از مزایای زندگی بدون دود لذت ببرید. هنگامی که متوجه تغییرات می‌شوید ، لیستی از تغییرات خوب را نگه دارید. اینها ممکن است شامل احساس کنترل، پس انداز پول، بوی بهتر، چشیدن بهتر غذا و احساس انرژی بیشتر باشد. هنگامی که تمایل به سیگار کشیدن به وجود می‌آید، به لیست خود نگاه کنید و آنچه که از ترک آن به دست آورده‌اید را یادآوری کنید.

 

دندان‌های خود را مرتبا مسواک بزنید


یکی از مزایای فوری ترک این است که طعم دهان بهتر و بوی نفس شما بهتر می‌شود. اغلب مسواک بزنید. به این ترتیب، تمایل شما برای روشن کردن سیگار و از بین بردن دهانی تمیز و تازه کمتر خواهد شد.

 

از مصرف الکل خودداری کنید


نوشیدن آن یکی از رایج‌ترین مواردی است که باعث می‌شود افراد به سیگار کشیدن روی بیاورند. الکل باعث کاهش خویشتنداری می‌شود و این می‌تواند تعهد شما را در ترک سیگار متزلزل کند. بسیاری از افراد نوشیدن و سیگار کشیدن را نیز مرتبط می‌دانند، بنابراین مشروبات الکلی ممکن است شما را وادار به سیگار کشیدن کند.

 

مناطق سیگار نکشیدن خود را پیدا کنید


وقتی اشتیاق به سیگار کشیدن ایجاد شد، به جایی بروید که نمی‌توانید آن را روشن کنید - به عنوان مثال سینما، کتابخانه یا یک فروشگاه. هرچه مکان سرگرم کننده‌تر باشد، بیرون آمدن از اشتیاق سیگار کشیدن راحت‌تر خواهد بود.

 

دلایل ترک خود را بخاطر بسپارید


لیستی از تمام دلایل خود را برای ترک سیگار یادداشت کنید. آن را در هر جایی که وقت می‌گذرانید - در آشپزخانه، محل کار، کنار آینه حمام، قرار دهید. آن را در مکانهایی قرار دهید که هر کجا بروید به راحتی قابل مشاهده باشد. برخی از سیگاری‌های سابق می‌گویند قرار دادن عکس‌های خانواده و عزیزان در کنار دلایل آنها مفید است.

امروز می‌خواهیم راجع به راه‌های ترک سیگار در جوانان‌‌، بهترین روش‌های ترک سیگار و سبک زندگی بعد از ترک سیگار صحبت کنیم. 


هر روز فعال باشید


ورزش یک حواس‌پرتی شدید را از اشتیاق مصرف ایجاد می‌کند. هنگامی که فعال هستید، بدن شما مواد شیمیایی طبیعی ارسال می‌کند که به خلق و خوی شما کمک می‌کند و استرس شما را کاهش می‌دهد. پیاده‌روی یکی از ساده‌ترین گزینه‌هاست. برای کمک به داشتن انگیزه چند فعالیت مختلف را انتخاب کنید. برای فعالیت بدنی هر روز، به خصوص در ماه اول پس از ترک سیگار، زمان اختصاص دهید.

 

تقویم خود را پر کنید


در طی چند هفته اول پس از ترک این عادت، کارهای زیادی را که می‌خواهید یا باید انجام دهید، برنامه‌ریزی کنید. برای خوردن وعده‌های غذایی با خانواده یا دوستان برنامه‌ریزی کنید و سعی کنید از وسوسه‌های سیگار کشیدن اجتناب کنید. هرچه بیشتر مشغول باشید، تمایل شما به سیگار کشیدن کمتر می‌شود.

 

چیز دیگری را در دهان خود قرار دهید


بخشی از میل به سیگار کشیدن داشتن چیزی در دهان است. وقتی احساس می‌کنید می‌خواهید سیگار بکشید به جای آن، آدامس‌های بدون شکر، آب‌نبات‌های سفت یا یک میان‌وعده سالم در دهان قرار دهید. همیشه چیزی با خود داشته باشید. اگر نگران افزایش وزن خود هستید، گزینه‌های کم کالری مانند میوه‌ها و سبزیجات را رعایت کنید.

 

یک خط نجات را ایمن کنید


از شخصی بخواهید در صورت نیاز به پشتیبانی، در کنار شما باشد. بهترین انتخاب دوستی است که سابقا سیگاری هم باشد. اما هر کسی که مراقب شما باشد و بخواهد سیگار را ترک کنید می‌تواند در مواقع سختی به شما کمک کند.

 

کافئین را محدود کنید


کافئین به برخی از افراد کمک می‌کند سحرخیز باشند و هنگام خستگی هوشیار باشند. اما در افراد دیگر احساس تنش، عصبانیت و استرس ایجاد می‌کند. ترک اعتیاد به نیکوتین می‌تواند این اثرات را تقویت کند. اگر کافئین شما را دچار پرخاش و اضطراب می‌کند، مصرف آن را کاهش دهید.

 

به حالات بد توجه کنید


احساسات منفی -استرس، عصبانیت، ناامیدی- یکی دیگر از دلایل عمده بازگشت افراد به سیگار است. حالات بد برای همه اتفاق می‌افتد و به احتمال زیاد در طی چند هفته اول ترک اعتیاد، این احساسات بیشتر است. راه‌هایی برای پرت کردن حواس خود پیدا کنید. با دوستان خود گرد هم آیید، یا کار دیگری انجام دهید که از آن لذت می‌برید.

 

از تماس با مشکل‌سازها خودداری کنید


اگرچه دوستان و خانواده باید حمایت کنند، اما همیشه اینگونه نیستند. برخی از افراد ممکن است با تصمیم شما برای ترک احساس خطر کنند. آنها حتی ممکن است تلاش کنند بهترین تلاش‌های شما را تضعیف کنند. اگر احساس می‌کنید که چنین افرادی در زندگی شما وجود دارند، از آنها بپرهیزید. اگر این امکان وجود ندارد، با آنها صحبت کنید و توضیح دهید که چرا ترک برای شما بسیار مهم است. از آنها حمایت بخواهید.

 

در مسیر بمانید


پس از طی 2 هفته اول، شما در مسیر زندگی عاری از اعتیاد به نیکوتین هستید. اما در صورت تزلزل آماده باشید. به یاد داشته باشید: یک بار گذشت به معنای شکست شما نیست. اشتباه را در نظر بگیرید. سپس، به روش‌هایی فکر کنید که می‌توانید دفعه بعد، بدون سیگار کشیدن، از پس همین وضعیت برآیید. پزشک همچنین می‌تواند به شما در آماده سازی کمک کند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه

منبع: webmd

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو