6 سوال درباره‌ی غربالگری دهانه رحم در زمان همه‌گیری کووید-19
15 دی 1399 ساعت: 14:10سرطان دهانه رحم هر ساله هزاران نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد - اما به دلیل نگرانی از ویروس کرونا، زنان در حال حاضر از غربالگری اجتناب می کنند و این نگران کننده است. به همین دلیل است که شما باید به خود اهمیت بدهید.
اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی بر بسیاری از بخشهای مهم زندگی، از جمله غربالگری دهانه رحم، تاثیر گذاشته است. تحقیقات جدید انجام شده توسط موسسه خیریه اعتماد به سرطان دهانه رحم جو نشان داد که در حال حاضر از هر هشت زن (12٪) یک نفر نسبت به قبل از همه گیری، کمتر در آزمایش اسمیر شرکت می‌کند. 

کسانی که مردد بودند ترس از امنیت، نگرانی در مورد فشار بیشتر بر کادر درمان و تمایل به محافظت از دیگران را به عنوان دلایل خود عنوان کردند. اما غربالگری برای شناسایی سلولهای غیر طبیعی و HPV پرخطر، که می‌تواند به سرطان دهانه رحم تبدیل شود، از اهمیت حیاتی برخوردار است. به همین دلیل، مهم است که به محض اینکه بتوانیم نوبت‌های عقب افتاده را انجام دهیم.
 
 1. غربالگری دهانه رحم شامل چه مواردی است؟
 
این آزمایش شامل باز کردن واژن با اسپکولوم و استفاده از یک برس نرم برای از بین بردن سلول‌های گردنی است که به طور طبیعی ریخته می‌شوند - هیچ خراشی وجود ندارد. این نمونه به یک ماده نگهدارنده مخصوص مایع وارد می‌شود و در آزمایشگاه از نظر سلولهای غیر طبیعی و گاهی اوقات انواع پرخطر HPV بررسی می‌شود. غربالگری نباید دردناک باشد، اما ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد. اگر نگران هستید، از قبل به کسی که آزمایش را انجام می‌دهد بگویید و نفس عمیق بکشید. به مدت 24 ساعت قبل از آن رابطه جنسی نداشته باشید و از مواد روان کننده استفاده نکنید و اگر از کرم واژن برای علائم یائسگی استفاده می‌کنید، آن را در روز غربالگری یا دو روز قبل از آن استفاده نکنید.
 
2. آیا در غربالگری دهانه رحم از ویروس کرونا ایمن هستم؟
 
اگر شما باید غربالگری دهانه رحم انجام دهید، پزشک شما تمام تلاش خود را برای اطمینان از ایمنی کارکنان و بیماران انجام می‌دهد. پرستار یا پزشک شما از تجهیزات محافظتی شخصی (PPE) استفاده خواهد کرد و ممکن است از شما خواسته شود که دستورالعمل‌های خاصی را دنبال کنید، مانند اینکه تا زمان نوبت‌تان بیرون منتظر بمانید یا از در خاصی استفاده کنید.
 
3. آیا مهم است که ملاقات حضوری با پزشک خود بعد از باز شدن مطب‌ها داشته باشم؟

بله، غربالگری دهانه رحم یک آزمایش واقعاً مهم است. پینل می‌گوید: این بهترین محافظت در برابر سرطان دهانه رحم است که از حدود 75٪ موارد از ابتدا جلوگیری می کند.اگر از شما خواسته شده است، به این دلیل است که پزشک شما فکر می‌کند حضور در آن بی خطر است. همیشه انتخاب شماست که ملاقات کنید یا خیر، مگر اینکه شما در قرنطینه باشید و نباید تا تمام شدن آن نوبت بگیرید. اگر در قرنطینه هستید، باید در مورد وضعیت فردی و ایمنی خود فکر کنید، و می‌توانید با پزشک خود در مورد آن مشاوره داشته باشید.
 
4. سرطان دهانه رحم چقدر شایع است؟
 
اگرچه نسبتاً نادر است، سرطان دهانه رحم یکی از سه سرطان شایع است که اندام‌های زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد (دو مورد دیگر تخمدان و رحم هستند). با این حال، موفقیت در برنامه غربالگری دهانه رحم باعث شده است که وقوع سرطان دهانه رحم بسیار کمتر باشد.

 سالانه از هر 100.000 نفر ده زن مبتلا به این نوع سرطان می‌شوند - یعنی حدود 3000 نفر از ما - و این زنان عمدتا زنان فعال جنسی بین 25 تا 64 سال هستند. با تشخیص زودهنگام، میزان بقا بسیار خوب است، هرچند بیش از 900 زن هنوز سالانه بر اثر بیماری می‌میرند.
 
5. چه کسانی باید غربالگری دهانه رحم انجام دهند؟
 
هر سه سال به زنان 25 تا 49 ساله و هر پنج سال برای زنان 50 تا 64 ساله پیشنهاد می‌شود.و زنان بیش از 65 سال، این فقط برای زنانی است که از 50 سالگی غربالگری نشده اند، یا کسانی که اخیراً لکه‌های غیر طبیعی دارند. 

با این وجود، اگر خارج از این معیارها هستید و نگران هستید، می‌توانید از پزشک عمومی خود درخواست غربالگری کنید. غربالگری منظم موجب نجات جان افراد می‌شود - از 4 میلیون نفری که در غربالگری شرکت می‌کنند سالانه 5000 نفر نجات می‌یابند، بنابراین مهم است که از آن استفاده کنید. لازم به یادآوری است که غربالگری آزمایشی برای سرطان نیست. سلولهای غیر طبیعی سطح دهانه رحم را تشخیص می‌دهد که در صورت عدم درمان ممکن است به سرطان تبدیل شوند.
 
6.
علائم سرطان دهانه رحم چیست؟
 
درک این نکته مهم است که در صورت وجود علائم، آزمایش غربالگری نامناسب است - غربالگری برای زنان بدون علائم است. اگر علائم زیر را دارید، باید علائم را به پزشک خود گزارش دهید، و او آزمایش‌های مناسب را ترتیب می‌دهد. اگر پزشک شما نگران ابتلا به سرطان است، برای تحقیقات بیشتر به بیمارستان ارجاع می‌شوید. علائمی که باید به آنها توجه شود:

خونریزی بعد از یا در حین رابطه جنسی

خونریزی در بین دوره‌ها

ترشحات واژن ناخوشایند و بدبو

خونریزی بعد از یائسگی

درد غیر قابل توضیح در کمر یا بین استخوان‌های ران (لگن)

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: healthymagazine
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو