مصرف نوشابه‌ و فست‌فود بر خواب نوجوانان تاثیر منفی می گذارد!
10 دی 1399 ساعت: 10:10مطالعات انجام‌شده در 64 کشور نشان می‌دهد هرچه نوجوانان نوشابه بیشتر مصرف کنند و علاقه بیشتری به فست‌فودها داشته‌ باشند، بیشتر در معرض اختلالات خواب خواهند بود. 

محققان دانشگاه کوئیزلند استرالیا به‌تازگی اعلام کردند که مصرف زیاد نوشابه‌ها و فست‌فودها که حاوی ترکیبات فرآوری‌ شده هستند بر کیفیت خواب نوجوانان تاثیر می‌گذارد.  


این مطالعه در راستای تحقیقات سازمان بهداشت جهانی روی نوجوانان 12 تا 19 ساله در 64 کشور آسیای جنوب‌شرقی، آفریقا، خاورمیانه و بعضی نواحی آفریقایی طی سال‌های 2009 تا 2016 انجام شد. 

 

در مجموع، 5/7 درصد نوجوانان از اختلالات خواب مرتبط با استرس رنج می‌بردند. به‌گفته مدیر این تیم پژوهشی، نوشابه‌های گازدار به‌خاطر کافئین بالا همچنین فست‌فودها به دلیل انرژی بالا و فاقد ارزش تغذیه ای بودن، بروز اختلالات خواب را در این گروه سنی افزایش می‌دهند.

 

براساس نتایج، مصرف بیش از 4 وعده فست‌فود در هفته، زمینه اختلالات خواب را در پسران 55 درصد و در دختران 49 درصد افزایش می‌دهد. همچنین، بیش از 3 لیوان نوشابه در روز نیز این مشکل را 55 درصد  بالا می‌برد. نتایج این تحقیق، 21 دسامبر 2020 در نشریه EClinical Medicine منتشر شد.

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع: pourquoidocteur.fr

ترفندهایی برای افزایش اشتها در روزهای کرونایی 

اسموتی پروتئینه قهوه برای آغاز یک روز بانشاط​​​
6 نکته درباره شاخص گلیسمی​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو