زنان باردار باید فرصتی برای تزریق واکسن کووید19 داشته باشند
5 دی 1399 ساعت: 19:10یک گروه کلیدی پزشکان می‌گویند این واکسن نباید از افرادی که باردار یا شیرده هستند و در گروه‌های اولویت‌دار قرار دارند، مضایقه شود.


یک گروه پزشک با نفوذ به ارائه‌دهندگان خدمات توصیه می‌کند که به افراد باردار و شیرده که در اولویت واکسیناسیون کووید19 هستند، فرصت دریافت واکسن‌های تازه منتشر شده را بدهند.

کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان، دقیقاً قبل از تجویز اولین واکسن کووید19 که توسط فدرال تایید شده است یک پانل مشاوره‌ای برای کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها توصیه کرد که پرسنل مراقبت‌های بهداشتی و افرادی که مراقبت‌های طولانی مدت دارند باید در اولویت واکسن‌ها در طی عرضه اولیه آنها قرار بگیرند.

با این حال، هنوز هیچ داده‌ای در مورد اثربخشی و ایمنی واکسن در زنان باردار در دسترس نیست، زیرا آنها از آزمایشات بالینی Pfizer و سایر شرکت‌ها حذف شدهاند. حدود 75٪ از کارکنان مراقبت‌های بهداشتی را زنان تشکیل می‌دهند و انتظار می‌رود 330.000 کارگر باردار یا پس از زایمان باشند.

کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان در مشاوره خود به کمبود داده اشاره کرد و گفت که به افرادی که واکسن می‌زنند باید این اطلاعات داده شود و همچنین دسترسی به اطلاعات موجود در مورد ایمنی و اثربخشی. اما این گروه می‌گوید واکسن کووید19 ”نباید از کسانی که باردار یا شیرده هستند“ و از معیارهای اولویت برخوردارند مضایقه شود.
 
بندهای جهانی برای موج دیگری از ویروس کرونا

به افراد بارداراین فرصت داده می‌شود که در مورد سلامت خود تصمیم بگیرند در غیر این صورت به عنوان جمعیت اولویت‌دار برای واکسن مورد تایید در نظر گرفته می‌شوند، تیم مراقبت بالینی کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان توصیه می‌کند که افراد باردار باید آزادانه تصمیم بگیرند.

مشاوره بیان می‌کند: نگرانی‌های نظری در مورد ایمنی واکسیناسیون افراد شیرده بیش از مزایای احتمالی دریافت واکسن نیست. در بیمارانی که واکسن کووید19 دریافت می‌کنند نیازی به جلوگیری از شروع یا قطع شیردهی نیست.

کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان همچنین خاطرنشان می‌کند نوع واکسن ایجاد شده توسط Pfizer یک واکسن mRNA است، به این معنی که ویروس زنده ای ندارد. واکسنی از Moderna که انتظار می‌رود در روزهای آینده تاییدیه مشابه فدرال را دریافت کند نیز واکسن mRNA است.

این واکسن‌ها وارد هسته نمی‌شوند و DNA انسان را در گیرندگان واکسن تغییر نمی‌دهند. در نتیجه، واکسن‌های mRNA نمی‌توانند تغییرات ژنتیکی ایجاد کنند.

کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان می‌گوید بیماران بارداری که به فکر تزریق واکسن هستند ممکن است بخواهند میزان مثبت بودن کووید19را در جامعه خود و همچنین احتمال بالقوه و شدت بیماری را در مادران، جنین و نوزادان در نظر بگیرند.

اما مشاوره می‌گوید، مکالمه با پزشک در مورد چنین موضوعاتی لازم نیست و همچنین آزمایشات بارداری قبل از واکسن لازم نیست. علاوه بر این، کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان می‌گوید بیماران بارداری که واکسن را رد می‌کنند ”باید در تصمیم‌گیری حمایت شوند“.

بر اساس اطلاعات کمی که تاکنون شناخته شده است، مرکز کنترل بیماری‌ها می‌گوید زنان باردار با افزایش خطر بیماری شدید کووید19روبرو هستند و در صورت آلوده شدن ممکن است با افزایش پیامدهای منفی بارداری مانند زایمان زودرس روبرو شوند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: thehealthy.com
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو