این مطالعه ارتباط بین عفونت ثانویه جریان خون و کووید19 شدید را ارزیابی می‌کند
4 دی 1399 ساعت: 10:10یک بررسی جدید نشان می‌دهد افراد مبتلا به کووید19 شدید و عفونت ثانویه خون هنگام پذیرش در بیمارستان به طور قابل توجهی بد حال‌تر بودند، مدت اقامت بیشتری در بیمارستان داشتند و نتایج ضعیف‌تری نیز داشتند.


این مطالعه که در مجله Clinical Infective Diseases Clinical Infective Diseases منتشر شده است، اولین تحقیق برای ارزیابی میکروبیولوژی، عوامل خطر و نتایج در بیماران بستری در بیمارستان با عفونت‌های شدید کووید19 و عفونت ثانویه جریان خون است.

محققان 375 بیمار مبتلا به کووید19 شدید را از مارس تا مه 2020 بررسی کردند. از این گروه، آنها 128 مورد را که دارای عفونت ثانویه جریان خون بودند، نمونه‌برداری کردند که 92 درصد آنها عفونت باکتریایی بود.

این بیماران در مقایسه با بیماران بدون عفونت جریان خون به احتمال زیاد دارای وضعیت ذهنی تغییر یافته، درصد کمتری از اشباع اکسیژن، شوک سپتیک و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

محققان همچنین دریافتند بیمارانی که پس از بستری شدن در بیمارستان به انواع پیشرفته‌تری از اکسیژن مکمل نیاز دارند، احتمال عفونت‌های ثانویه جریان خون  در آنها بیشتر است.

میزان مرگ و میر در بیمارستان برای این بیماران بیش از 50 درصد بود، اما در این مطالعه گزارش شده است که این مرگ‌ها با این بیماری همراه بوده و نه به علت آن.

طبق این مطالعه، ممکن است عفونت در بیماران کووید19 در شدت بیماری نقش داشته باشد یا سایر عوارض زمینه‌ای فیزیولوژیکی و ایمنی کووید19 را منعکس کند.
این مطالعه نشان داد که شایعترین علت عفونت‌های ثانویه جریان خون ناشناخته بوده یا مشخص نشده است و به دنبال آن عفونت جریان خون مرتبط با خط مرکزی به عنوان شایعترین منبع فرض شده است.

این مطالعه نشان داد که 80 درصد از کل بیماران در این مطالعه در برخی موارد در طی بستری شدن در بیمارستان، ضد میکروبی دریافت کرده اند، از جمله کسانی که عفونت جریان خون ندارند. بات گفت: این احتمالاً نشان دهنده تمایل پزشکان به تجویز داروهای ضد میکروب با توجه به اطلاعات محدود در مورد روند طبیعی این بیماری جدید است. وی خاطرنشان کرد که برای درک بهتر زمان شک کردن و درمان تجربی برای عفونت‌های ثانویه جریان خون در کووید19 شدید، مطالعات بیشتری لازم است.

ناوانت نارایانان، استادیار بالینی دانشکده داروسازی راتگرز ارنست ماریو، گفت: نظارت بر ضد میکروب در این مدت بی سابقه بسیار مهم است. با توجه به مقیاس همه گیر، استفاده بی رویه ضد میکروبی به طور حتم منجر به عوارض گسترده‌ای مانند واکنش‌های جانبی دارویی، مقاومت ضد میکروبی و عفونت‌های کلستریدیوم دیفیسیل خواهد شد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: news-medical.net
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو