چگونه اندازه دور کمر خود را اندازه‌گیری کنیم
24 آذر 1399 ساعت: 15:9اندازه دور کمر نشانه آن است که آیا در معرض خطر بیشتر دیابت نوع 2، فشارخون بالا، کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی هستید. 
1- اندازه‌گیری دور کمر آسان است و صرفا برای سایز لباس نیست. اندازه دور کمر نشانه آن است که آیا در معرض خطر بیشتر دیابت نوع 2، فشارخون بالا، کلسترول بالا و بیماری‌های قلبی هستید. در ابتدا آنچه نیاز دارید، یک متر اندازه‌گیری است.
از بالای استخوان ران متر را نگه دارید، سپس متر اندازه‌گیری را دور کمر بگیرید و به طوری که از روی ناف عبور کند. اطمینان حاصل کنید که خیلی محکم آن را نگیرید و متر صاف باشد. هنگام اندازه‌گیری نفس خود را حبس نکنید. درست بعد از بازدم عدد روی متر را بخوانید.
برای داشتن بدن سالم، دور کمر مردان باید کمتر از 40 اینچ، حدود ۱۰۲ سانتی‌متر، و برای خانم‌ها کمتر از 35 اینچ، تقریبا ۹۰ سانتی‌متر، باشد. اگر بیشتر از این مقدار باشد باید با پزشک خود در مورد مراحل بعدی از جمله کاهش وزن مشورت کنید.
شما نمی‌توانید به راحتی اندازه دور کمر یا هر قسمت دیگر از بدن را کاهش دهید. فشردن شکم باعث تقویت شکم می‌شود اما کم شدن اندازه دور کمر احتمالاً به معنای مصرف کالری کمتر و سوزاندن بیشتر کالری با انجام تمرینات ورزشی است.
اگر افزایش وزن دارید و احتمالا وزنتان بیش از 20 سال پیش است که اکثر ما نیز اینگونه هستیم، نه تنها دور کمر رشد کرده بلکه وزن ایده‌آل نیز افزایش یافته است. در نظرسنجی اخیر گالوپ، 60٪ از افراد وزن خود را تقریباً مناسب توصیف کرده‌اند. تقریباً همین درصد از آمریکایی‌ها دارای اضافه وزن یا چاقی هستند.
حقیقت وزن مطلوب و وزن سالم چیست؟ آیا این مسئله موجب می‌شود تا زودتر به نتیجه برسید یا دیرتر؟

آیا اضافه وزن به معنای عدم وجود سلامتی است؟

این ایده که اضافه وزن چندان مطلوب نیست، در سال 2013 مورد بحث قرار گرفت، درست در زمانی که مطالعه‌ای در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا گزارش داده شد که افرادی که بیش از 30 پوند ، حدود ۱۵ کیلو، اضافه وزن دارند، احتمال مرگ زودرس آنها نسبت به افراد با وزن طبیعی بیشتر است. اگرچه انجام تحقیق دقیق در این مورد، اشکالات عمده در روش‌های مطالعه را نشان داد و معلوم شد که اضافه وزن به معنای سلامت بودن نیست.

علاوه بر این، ده‌ها تحقیق نشان می‌دهد که چاقی منجر به بسیاری از بیماری‌های جدی است. وزن اضافی احتمال ابتلا به طیف وسیعی از بیماری‌ها را از دیابت و فشارخون بالا گرفته تا زوال عقل و انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. به عنوان مثال افزایش فقط یک سایز در زنان در هر دهه، از اواسط دهه 20 تا اواسط دهه 50، سومین احتمال ابتلا به سرطان پستان را بعد از یائسگی نشان می‌دهد.

بیماری‌های مرتبط با چاقی، به ویژه بیماری‌های مزمن مانند دیابت، می‌تواند در طولانی‌مدت تاثیرگذار باشد.

اینها بیماری‌هایی هستند که نه تنها برای چند ماه بلکه برای تمام عمر باید مدیریت شوند. این عوامل بر سلامتی، میزان پول و فعالیت‌های روزمره تاثیر می‌گذارند. یعنی زمان بیشتری را در مطب دکتر می‌گذرانید و پول بیشتری را صرف دارو می‌کنید و همیشه در تلاش برای کنترل بیماری هستید و نیاز دارید تا به احساس بهتری برسید. آنچه در معرض خطر است کیفیت زندگی شماست.
هنوز هم بسیاری از ما با اضافه وزن خود مشکل داریم. اکثر مردم وقتی روی ترازو می‌ایستند، شوکه می‌شوند. این سه تغییر را به کار بگیرید.

1- اندازه دور کمر و میزان BMI خود را بدانید. شاخص توده بدنی(BMI) بر اساس قد و وزن است و ابزار مناسب برای اندازه‌گیری چربی بدنی است و احتمال ابتلا به بیماری را نشان می‌دهد اما قابل توجه است، اگر عضله بزرگتری دارید، محاسبه BMI می‌تواند چربی بدن را بیش از حد نشان دهد. اگر سن بیشتری دارید و توده عضلانی کمتر، پس می‌توان چربی بدن را نادیده گرفت. BMI فقط ارتباط بین وزن و سلامتی بدن است.

اندازه دور کمر می‌تواند تصویر بهتری از سلامتی را ارائه دهد به خصوص اگر عضله پرتری دارید. کافی است یک متر بردارید و آن را دور کمر، درست از روی ناف قرار دهید. اگر اندازه دور کمرتان بیش از 35 اینچ (برای خانم‌ها)، تقریبا ۹۰ سانتی‌متر،یا 40 اینچ، حدود ۱۰۲ سانتی‌متر، (برای آقایان) است، وقت آن است که اقدام کنید.

2- وزن ایده‌آل خود را فراموش کنید

بعضی از پزشکان حتی دوست ندارند در مورد وزن ایده‌آل صحبت کنند. به این دلیل که دستیابی به آن اغلب دشوار به نظر می‌رسد. واقعیت این است که، حتی کم کردن وزن به میزان کم نیز مطلوب است. به جای تمرکز بر وزن ایده‌آل، کاهش 7 تا 10 درصد وزن تاثیر بسزایی در متابولیسم بدن دارد. به محض رسیدن به هدف، 10٪ بعدی آن بسیار ساده‌تر خواهد بود.
تغییرات کوچک به احتمال زیاد دائمی می‌شوند و با گذشت زمان تاثیرات بزرگی را ایجاد می‌کنند.

3- هیچ وقت دیر نیست

هرچه پیرتر می‌شوید، توده عضلانی کوچک‌تر می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که حتی در دهه 80 زندگی می‌توانید توده عضلانی بدون چربی داشته باشید و میران چربی بدن را به حداقل برسانید تا به تعادل و ثبات بهتری برسید و در پیشگیری از شکستگی استخوان بسیار موثر است.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو