آیا تلفن‌های هوشمند برای سلامت مغزی نوجوانان مضر است؟
جستجو در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را به نوجوان‌تان بیاموزید
12 فروردین 1399 ساعت: 21:1تحقیقات روان‌شناسان نشان می‌دهد که حدود یک‌چهارم از نوجوانان تاحدی به گوشی‌های هوشمند خود وابسته‌اند که این وابستگی برایشان شبیه به نوعی اعتیاد شده است، اما آن‌ها معتقدند که مشکلات ذهنی و روانی نوجوان به ظهور این تکنولوژی جدید ارتباطی ندارد.
به عقیده روانشناسان حفظ امنیت اطلاعات ذخیره‌شده در این گوشی‌ها و در ادامه مراقبت از زندگی خصوصی یک نوجوان، به مراتب مهم‌تر از کنترل ساعات سپری‌شده با تلفن همراه است.

بسیاری از والدین بر این باورند که فرزندانشان به تلفن همراه معتاد شده‌اند و غالباً از این موضوع نگرانند که مبادا این اعتیاد پیامدهای بد و جبران‌ناپذیری بر سلامت فکری و روحی آن‌ها داشته باشد.

امروزه، مدام از گوشه و کنار می‌شنویم که گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و نیز شبکه‌های اجتماعی بچه‌ها و به‌ویژه نوجوانان را سست، گوشه‌نشین، منزوی، بی‌تفاوت، باری به هر جهت و حتی کنجکاو در مسائل جنسی کرده‌ است به‌طوری‌ که آن‌ها در عمل قادر نیستند به درستی بر جهان واقعی پیرامون‌شان تمرکز کنند. با تمام این تفاصیل، روانشناسان معتقدند که هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که به کمک آن بتوان اثبات کرد ساعاتی که نوجوان به‌صورت آنلاین در دنیای اینترنت سیر می‌کند، تاثیر منفی بر سلامت فکری و روحی وی داشته باشد.

نسل کنونی، هوشمندترین و باثبات‌ترین نسل در همه دوران‌ها است
رواشناسان بر این باورند که نسل کنونی، هوشمندترین و باثبات‌ترین نسل در همه دوران‌ها محسوب می‌شود و نسلی‌ است که به لحاظ اجتماعی و رفتاری بی‌سابقه است. درحقیقت مشکلات فکری و روحی، در میان گروهی از بچه‌ها، یک مشکل ریشه‌ای هستند و قطعاً قبل از داشتن تلفن همراه، در نوجوان وجود داشته‌اند. درواقع با استناد به این باور روانشناسانه، با قاطعیت می‌توان گفت زمانی‌که پای نوجوان و تلفن‌های هوشمند به میان می‌آید، توجه بیش از اندازه به مدت زمانی که وی با تلفن همراه سپری می‌کند، کوچکترین اهمیتی ندارد بلکه مهم بهینه‌سازی این مصرف است!

جستجو در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را به نوجوانتان بیاموزید
معمولاً نوجوانانی که سابقه درگیری با خانواده دارند یا به دلایلی، مشکلات ریز و درشتی را در زندگی تجربه کرده‌اند، به اندازه کافی از سوی والدین کنترل نمی‌شوند و درنتیجه با شیوه‌های صحیح استفاده از تلفن همراه کاملاً بیگانه‌اند و این وظیفه والدین است که وارد میدان شوند و همچون یک واسطه میان نوجوان و فعالیت‌های آنلاین او، به درستی و با درایت ایفای نقش کنند.
• در خصوص استفاده از تلفن همراه با فرزندتان کاملاً بحث و گفتگو کنید.
• او را تشویق نمایید که به شیوه‌ای امن و مطمئن از اینترنت استفاده کند.
• به او پیشنهاد بدهید که برخی فعالیت‌ها را با هم روی موبایل انجام دهید.
• دلبندان‌تان را در این دنیای نوین و ناشناخته، به امان خدا رها نکنید!

روانشناسان معتقدند که دنیای دیجیتال، فضایی جدید برای نوجوان است. نوجوان در جستجوی تجربه‌های جدید و ایجاد روابط اجتماعی، تصمیم می‌گیرد تا قدم به این فضا بگذارد و قطعاً تمام سعی خود را خواهد کرد تا عملکرد این دنیای جدید را کشف کند. از آنجا که این دنیا برای نوجوان کاملاً ناآشنا است، والدین موظفند تا وی را به بهترین شکل ممکن راهنمایی نمایند تا او با شیوه زندگی و جستجو در آن آشنا شود.

درحقیقت همانطور که والدین در دنیای واقعی، همیشه شانه به شانه نوجوان قدم برداشته‌اند، در عصر دیجیتال و در دنیای مجازی نیز باید حمایت و راهنمایی خویش را از فرزندشان دریغ نکنند.

در پایان، اگر می‌خواهید نوجوانان را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنید، لازم است به یک استراتژی جدید و خاص روی آورید:
• به جای این‌که مُدام از تکنولوژی شکایت کنید و نگران این مساله باشید که فرزندتان چند ساعت از شبانه‌روز را با گوشی همراه سپری می‌کند، شاید بهتر باشد که به حفظ امنیت اطلاعات گوشی او اهمیت دهید.
• مراقب زندگی خصوصی‌ وی باشید که مبادا در دنیای مجازی آسیب ببیند.
• حواستان را جمع کنید که احیاناً استقلال و آزادی نوجوان در این فضا نابود نشود یا زیر سوال نرود.
• در یک کلام به مسائلی بیاندیشید که سلامت فکری و روحی او را به معنای واقعی کلمه به خطر می‌اندازند!

ترجمه: عفت عباسیان
منبع: santemagazine.fr
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو