دویدن برای لاغر شدن؛ اشتباهاتی که نباید مرتکب شوید!
17 آذر 1399 ساعت: 18:9برای کاهش وزن یا اصلاح شکل بدن، دویدن مناسب‌ترین راه است. با این وجود، این روش تنها در صورتی مفید و موثر خواهد بود که شما از روش‌های مناسب و صحیحی استفاده کنید. 

اگرچه دویدن فی‌نفسه قابل ستایش و درخور توجه است اما باز هم مراقب باشید در دام ایده‌ها و صحبت‌هایی که در گوشه و کنار خوانده یا شنیده می‌شوند، نیافتید. قطعا تلاش‌های شما یک شبه ثمر نخواهد داد و لازم است برای رسیدن به هدف صبور باشید و همه چیز را به زمان بسپارید. فراموش نکنید که لاغر شدن پدیده‌ای است که در بلندمدت عملی خواهد شد.

 

اگر تصمیم دارید تا وزن خود را پایین بیاورید و برای شروع کار، آهسته دویدن را انتخاب کرده‌اید، باید به شما آفرین بگوییم! دویدن برای کاهش وزن ایده خوبی است، اما برای رسیدن به هدف مورد نظر باید چند نکته را رعایت کنید. 

 

معمولاً گفته می‌شود که دویدن زمانی در کاهش وزن موثر است که توام با تعریق زیاد باشد یا حتماً با معده خالی انجام شود. اما این ایده‌ها، دروغین و کاملاً غلط هستند به‌طوری‌که در دراز مدت شما را از ورزش و فعالیت‌های بدنی بیزار و دلزده خواهند کرد. در ادامه گلچین کوچکی از اشتباهاتی که نباید مرتکب شوید گردآوری کرده‌ایم.

 

1. دویدن سریع برای کارکشیدن از بدن و تعریق بیشتر

 

به گفته دکتر هرو اکوئیر، پزشک ورزشی در بروکسل (بلژیک) «آهسته دویدن زمانی در لاغری موثر است که با شدت کم و در درازمدت انجام شود. درحقیقت شما باید آهسته و پیوسته این فعالیت بدنی را انجام دهید. اگر به نحوی برنامه‌ریزی کنید که سه بار در هفته و هر مرتبه 45 دقیقه بدوید، آن زمان می‌توان انتظار داشت   که بدن شروع به استفاده از ذخایر چربی خود کند و اصطلاحاً به چربی‌سوزی بیافتد.» بنابراین لاغر شدن در گرو سریع دویدن نیست بلکه آن مدت زمانی‌ که شما برای دویدن صرف می‌کنید است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

به همین ترتیب، تعریق زیاد به معنای کاهش وزن بیشتر نیست. به گفته این متخصص «هنگام تعریق، شما آب و نمک‌های معدنی بدن خود را از دست می‌دهید. اگر بلافاصله بعد از ورزش خود را وزن کنید، مطمئناً شاهد کاهش وزن خواهید بود اما مطمئن باشید که پس از وعده غذایی بعدی، چند صد گرم وزن از دست رفته را بازیابی خواهید کرد.»

 

2. دویدن برای لاغر شدن؛ پوشیدن یک بادگیر برای تعریق بیشتر

 

بار دیگر یادآوری می‌کنیم که با این نوع لباس‌ها فقط آب بدن خود را از دست خواهید داد. بدتر از همه اینکه، مواد سازنده این لباس‌ها از تبخیر عرق جلوگیری می‌کند. در ادامه بدن همچنان به شکلی ناکارآمد عرق خواهد کرد. در این حالت بدن با خطر کمبود آب مواجه می‌شود و در ادامه دمای بدن افزایش می‌یابد. 

 

در طول زمستان، منسوجاتی گرم و با تهویه مناسب مانند پشم گوسفند را انتخاب کنید چون نه تنها از تبخیر عرق جلوگیری نمی‌کنند بلکه به فرآیند تبخیر کمک می‌کنند؛ فرآیندی که برای کاهش دمای بدن لازم و ضروی محسوب می‌شود.

 

3. دویدن صبحگاهی؛ دویدن با معده خالی برای مصرف ذخایر چربی

 

دکتر هرو اکوئیر در پایان توضیح می دهد: «دویدن،‌ آن‌هم با معده خالی، بدترین اتفاق ممکن است! دویدن با معده خالی، بدن را وادار می‌کند که قند بیشتری مصرف می‌کند و درنتیجه احتمال این‌که شما با افت شدید قند خون مواجه شوید، دور از ذهن نخواهد بود، بنابراین دویدن با معده خالی برای از دست دادن چربی بیشتر،  کاملاً بی‌فایده و البته خطرناک است.» دویدن برای لاغر شدن، گزینه مناسبی است اما در کنار آن باید مراقت تغذیه خود نیز باشید و در راه رسیدن به هدف، رژیمی مناسب با سیستم بدنی خود را در پیش بگیرید. 

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: futura-sciences.com


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو