60 درصد کرم‌های روشن‌کننده حاوی ترکیبات سمی هستند
16 آذر 1399 ساعت: 18:9طبق گزارشات منتشر شده اخیر، بسیاری از محصولاتی که به عنوان سفید‌کننده در بازار موجود است برای، سلامت مصرف‌کنندگان ضرر دارد. 

آمارها نشان می‌دهد تنها در سال 2009 و به مدت 10 سال پس از آن فقط در شهر پاریس 20 درصد زنان آفریقایی‌تبار از محصولات روشن‌کننده پوست استفاده کرده‌اند. محصولاتی که به اثبات رسیده برای سلامت انسان خطرناک است و معمولا به صورت غیرقانونی در بازار آزاد به فروش می‌رسد. 

 

آزمایشات انجام شده روی این محصولات ثابت کرده است 60 درصد آنها حاوی ترکیباتی هستند که می‌تواند سلامت فرد مصرف‌کننده را تهدید کند. این در حالی است که بسیاری از خانم‌ها در کشورهای آفریقایی و آسیایی طرفداران پر و پا قرص و مرتب این محصولات آرایشی هستند. 

 

بر اساس آنچه روی این محصولات قید شده آنها حاوی ترکیبات مجاز و بی‌ضرری از جمله عصاره شیرین‌بیان، دی استیل-بولدین یا حتی اسید کوجیک هستند اما برخی تولیدکنندگان برای افزایش اثربخشی داروها از مواد ممنوعه هم کمک می‌گیرند. شایع‌ترین ترکیب مضر موجود در این محصولات هیدروکینون، مشتقاوت جیوه و کورتیکواستروئیدهاست. 

 

تمامی این مواد به واسطه لایه‌برداری یا پیشگیری از سنتز ملانین یعنی رنگدانه تولید شده در پوست برای محافظت از آن در برابر نور خورشید به روشن شدن پوست کمک می‌کنند. این مواد اما در 60 تا 70 درصد موارد می‌توانند سبب بروز مشکلاتی شوند. 

 

به عنوان مثال مشتقات جیوه می‌تواند سبب بروز اختلالات عصبی یا نارسایی کلیه شود. در رابطه با هیدروکینون نیز گرچه عوارض شناخته شده نیست اما از ترکیبات دارویی است که نباید بدون نسخه مصرف شود. 

 

ترجمه: سمیه مقصودعلی

منبع: sante.lefigaro.fr


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو