والدین، کودکان و فاصله‌گیری اجتماعی در دوران همه‌گیری کرونا
12 فروردین 1399 ساعت: 18:1طبق آنچه تاکنون درباره کووید-۱۹ می‌دانیم، این ویروس به‌واسطه ریزقطرات تنفسی هنگام سرفه، عطسه و حتی صحبت کردن، از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. پس توصیه اساسی این است که همه آدم‌ها حداقل حدود ۱۸۵ سانتی‌متر از یکدیگر فاصله بگیرند، خواه علائم خاصی داشته باشند یا نداشته باشند
همان‌طور که می‌دانید، همه‌گیر شدن جهانی کووید-19 زندگی بسیاری از مردم جهان را مختل کرده است. مدرسه‌ها تعطیل شده‌اند، رستوران‌ها دیگر اجازه پذیرایی از مشتریان را ندارند و از همه خواسته شده که امور شغلی‌شان را از خانه پیگیری کنند.

پس از مطرح شدن قاعده «فاصله‌گیری اجتماعی» در سراسر جهان به‌منظور جلوگیری از پیشرفت کووید-19، مردمان بسیاری این شیوه جدید زندگی را پذیرفتند و هر کاری که در توانشان باشد را برای کمک به روندهای پیشگیرانه انجام می‌دهند، اما اگر عصرها سری به پارک‌ها و زمین‌های بازی بزنید، احتمالا کودکانی را خواهید دید که در حال بازی با همدیگر هستند.

چرا فاصله‌گیری اجتماعی در دوران همه‌گیری کرونا برای «همه» مهم است؟

دکتر لیا الکساندر، پزشک متخصص اطفال معتقد است که دو مولفه اساسی فضای شخصی و دوری از دیگران در فاصله‌گیری اجتماعی مهم هستند. وی می‌گوید: «طبق آنچه تاکنون درباره کووید-۱۹ می‌دانیم، این ویروس به‌واسطه ریزقطرات تنفسی هنگام سرفه، عطسه و حتی صحبت کردن، از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. پس توصیه اساسی این است که همه آدم‌ها حداقل حدود ۱۸۵ سانتی‌متر از یکدیگر فاصله بگیرند، خواه علائم خاصی داشته باشند یا نداشته باشند».

جنبه دیگر فاصله‌گیری اجتماعی یعنی محدود کردن تماس غیرضروری با دیگران مستلزم دوری همه ما حتی کودکان از افرادی است که در خانه خودمان زندگی نمی‌کنند. رعایت این قاعده برابر است با خودداری از شرکت در همه گردهمایی‌های اجتماعی حتی جمع‌های خانوادگی و دوستانه و دوری از برنامه‌های گروهی بزرگ مانند کنسرت‌های موسیقی، مسابقات ورزشی و... .

آیا کودکان واقعا در معرض خطر هستند؟

بسیاری از والدین شنیده‌اند که کودکان در معرض خطر ابتلا به کووید-۱۹ نیستند و همین مساله بعضی از آنان را به این تصمیم می‌رساند که برنامه‌های بازی کودکان در محیط‌های خارج از خانه را ادامه دهند. اما چنین باوری اصلا دقیق نیست.

به‌گفته دکتر الکساندر و براساس گزارش منتشرشده در مجله Pediatrics، «هر کسی ممکن است به کووید-۱۹ مبتلا و بیمار شود، از جمله نوزادان و کودکان. درحالی که بعضی از نوزادان شیرخواره مبتلا به کووید-۱۹ در آمریکا دارای هیچ نوع علائم خاصی نیستند، اما نوزادان شیرخواره چینی با ابتلا به کووید-۱۹ شدیدا بیمار شده‌اند. حتی ۱۱ درصد از این نوزادان به مراقبت‌های پزشکی شدید نیاز دارند، بنابراین برای همه نوزادان و کودکان ضروری است که به توصیه‌های فاصله‌گذاری اجتماعی پایبند باشند».

البته محافظت از سلامتی و ایمنی کودکان و نوزادان تنها دلیل برای اثبات این نکته نیست که والدین باید در رعایت قاعده فاصله‌گیری اجتماعی به فرزندانشان کمک کنند. درحالی که بعضی از کودکان مبتلا به کووید-۱۹ دارای علائم خفیف هستند یا حتی علائمی ندارند، همچنان می‌توانند این بیماری را به دیگران منتقل کنند. این مساله دقیقا مشکل خطرناکی است که جلوگیری از معاشرت کودکان با انسان‌های دیگر و جلوگیری از فعالیت‌های خارج از خانه آنها را ضروری می‌سازد.

بی‌تفاوتی نسبت به فاصله‌گذاری اجتماعی به سلامتی دیگران هم آسیب می‌زند

دکتر الکساندر می‌گوید: «اگر به کودکان اجازه بازی در فضاهای خارج از خانه و بازی گروهی با دوستانشان را بدهیم، چنین کاری می‌تواند زنجیره گسترش ویروسی را در جامعه تقویت کند. از آنجایی که کودکان می‌توانند ناقلان بدون علائم کووید-۱۹ باشند، پس می‌توانند این ویروس را به اعضای خانواده و هر شخص دیگری انتقال دهند. این مشکل هم والدین و هم دیگران را در معرض خطر قرار می‌دهد، خصوصا آن گروه از کسانی که مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای هستند».

ادامه‌دار شدن روند گسترش ویروسی حتی می‌تواند نظام مراقبت‌های پزشکی را از پا درآورد و ضرورت تعطیلی مدرسه‌ها و مشاغل مختلف را طولانی‌تر کند. پس درحالی که بعضی از والدین فقط به سرگرم کردن کودکان خودشان فکر می‌کنند، با رعایت قاعده فاصله‌گیری اجتماعی می‌توانند به زندگی راحت‌تر دیگران هم کمک کرده باشند.

چطور می‌توان کودکان را با خیال راحت سرگرم کرد و در ارتباط با دوستانشان نگه داشت؟

متخصصان می‌گویند که علی‌رغم سختی‌های این کار،‌ داشتن روال همیشگی و برنامه روزانه برای موفقیت در این کار بسیار مهم است. درواقع با این‌که تقریبا همه اعضای خانواده به‌دلیل قرنطینه در خانه حضور دارند، والدین باید روال مشخصی برای هر روز داشته باشند. برنامه روزانه کودکان هم باید شامل چنین بخش‌هایی باشد: ورزش کردن، کتاب‌ خواندن، کارهای هنری، بازی کردن و تماس تصویری یا صوتی با دوستان.

به‌گفته دکتر الکساندر، کودکان عاشق وسایل الکترونیکی هستند و قانع کردن آنان برای استفاده از این وسایل برای حفظ ارتباطات اجتماعی واقعا کار سختی نیست.


ترجمه: یوسف صالحی
منبع: Health Line
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو