اصول مراقبت و زیبایی موهای مجعد
10 آذر 1399 ساعت: 23:9موها نیز همانند همه‌ی اندام‌های بدن نیازمند مراقبت‌ هستند تا در کنار سلامت، کاملا زیبا باشند. اما معمولا افرادی که موهای مجعد دارند با مشکلات بیشتری مواجه‌اند و غالبا از خشکی موها شکایت دارند. 

به‌خصوص اینکه هر نوع آرایش مو نیز برای آنها مناسب نیست. پس توجه به برخی توصیه‌ها در مورد حفظ زیبایی و سلامت موها حتما برای این افراد ضروری است. 

 

چرا موهای مجعد معمولا خشک است؟

 

برخلاف موهای صاف، موهای مجعد با حالت کم و بیش فردار رشد می‌کنند. این وضعیت باعث می‌شود تا سبوم به‌راحتی از پوست سر به‌ تارهای مو خصوصا نوک آنها نرسد و در نتیجه موها خشکی بیشتری دارند. همچنین از آنجا که موها چربی کافی ندارند، پوسته‌ها نیز جدا شده و ظاهری مات به موها می‌بخشد. 

 

شست‌وشوی صحیح و شامپوی مناسب

 

افرادی که موهای مجعد دارند باید از شامپوهای ملایم و فاقد ترکیبات شیمیایی قوی استفاده کنند زیرا مستعد خشکی موها هستند. علاوه براین، هرچه فر موها ریزتر و متراکم‌تر باشد، مدت زمان شامپوزدن باید کوتاه‌تر باشد و حتما از ماسک مناسب به‌مدت طولانی‌تری روی موها استفاده شود. 

 

هرگز حوله را روی موها نکشید

 

برای خشک‌کردن موها هرگز نباید حوله را روی موها کشید؛ بلکه باید به‌آرامی روی موها فشار داده‌ شود تا آب اضافی جذب شود. اگر قصد استفاده از سشوار را دارید حتما کمترین درجه را انتخاب کنید. همچنین باید پیش از خشک‌شدن کامل، موها را شانه یا برس کشید زیرا در‌ غیر این‌صورت به تارهای مو آسیب می‌رسد. 

 

حفظ حالت زیبای موها

 

برای اینکه پس از حمام، موها خوش‌حالت باشند بعد از‌ آبکشی موها، ماسک پس از حمام استفاده کنید و با شانه دندانه درشت به تمام قسمت‌های مو برسانید. 

 

اگر ماسک در اختیار ندارید، موها را با کمی روغن زیتون ماساژ دهید. البته بهتر است پیش از حمام نیز موها با روغن گیاهی ماساژ داده‌ شود و در موارد موهای خیلی فر، این‌ کار چندین بار در روز تکرار شود. 

 

مرطوب‌کننده یا سرم موها نیز مراقبت روزانه محسوب می‌شود تا موها حالت مواج و نرم خود را حفظ کنند. روی متکا نیز روسری ابریشمی بیاندازید تا از اصطکاک موها جلوگیری شود. 

 

آرایشگر ماهر انتخاب کنید

 

اگر موهای فر دارید، نمی‌توانید با خیال راحت پیش هر آرایشگری بروید. در واقع، مرتب‌کردن موهای مجعد نیاز به مهارت و دقت خاصی دارد زیرا اصول کوتاه ‌کردن اصلا شبیه موهای‌ صاف نیست. 

 

بهتر است موهای مجعد را از قسمت بالای سر کمی آرایش داد و اطراف صورت نسبتا بلندتر باشد. همچنین نباید موها پیش از کوتاه‌شدن خیس یا صاف شوند زیرا پس از خشک‌شدن، نامرتب خواهند بود. 

 

برای کوتاه نگه‌داشتن موهای مجعد هر سه ماه یکبار آرایش موها لازم است اما اگر موها بلند باشد، 8 تا 10 ماه فاصله آرایش موها کافی است. البته در صورتی‌که موها دچار موخوره شود حتما باید کمی کوتاه شود زیرا کاملا حالت وز و نامرتب خواهند داشت.ترجمه: مریم‌سادات کاظمی

منبع:Top Santé.fr


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو