دکتر محمدرفیع جلالی/ کرونا را بشناسیم
در زمان ابتلا به کرونا چه بخوریم؟
4 آذر 1399 ساعت: 22:9اینکه  چه  غذائی را  در ایام  بیماری کرونا بخوریم؛ سئوال بسیاری از عزیزان است. در ادامه  نکاتی مهم وکاربردی از    به اطلاعتان می‌رسد:
۱.اولا تا حد امکان از خوردن آب و آب میوه غافل نشوید بیماران کرونا اولین چیزی که نیاز دارند آب و مایعات به اندازه کافی هست.

۲. کاهش استفاده از نمک و شکر بیش از حد

۳.استفاده هر چه بیشتر از میوه جات وسبزیجات تازه، دقت شود نیازی به شستن بیش از حد سبزیجات و میوه ها نیست و نیاز به پختن زیاد هم نیست همان کاری که قبل از کرونا انجام میدادید حالا هم انجام دهید.

۴. قطعا عین سرماخوردگی و انفلونزا مصرف غذاهای مثل سوپ مرغ، غذاهای سبک و اب پز به غذاهای سرخ کرده سنگین و فست فود ارجح میباشد.ترجیحا برای تهیه غذاها از روش بخار پز  و کمتر از سرخ کردن استفاده شود.اولویت با غذاهای خانگی ومامان پز هست.

۵.لطفا غذا را برای گرم کردن در دمای بالای (۶۰) درجه گرما دهید ونگهداری در یخچال در دمای زیر پنج درجه باشد.

۶. لطفا، غذاهای خام را در کنار غذاهای پخته در یخچال قرار ندهید

۷.از مصرف مواد غذایی حاوی فیبر غافل نشوید‌.

۸. از خوردن الکل و نوشیدنی های انرزی زا و کافیین دار پرهیز نمایید.

۹.تخم مرغ یکی از کاملترین غذاها برای این دوران هست.

۱۰. ترجیحا از غذاهای کنسرو شده پرهیز کنید ولی ناچارا میتوانید از کنسروهای حبوبات و سبزیجات و تن ماهی استفاده نمایید.

۱۱.در صورتیکه کرونا با علایم اسهال بروز نکرده حتما از شیر و لبنیات به میزان کافی استفاده نمایید و در صورتیکه اسهال دارید از رزیم های مناسب اسهال و برای جبران کمبود اب و الکترولیت از پودر اواراس استفاده شود( پودر  ORS   که به بچه ها هنگام اسهال تجویز میشود:  یک بسته پودر در یک لیوان بزرگ اب ؛ به اضافه اب  لیمو ، عسل؛ به لیمو و نظایر ان).

۱۲.توجه شود هیچ رژیم غذایی اثرثابت شده ای در پیشگیری از کرونا نداره ولی خب مثلا سوپ، آب میوه های تازه حاوی ویتامین ها،قطعا پیشنهاد میشود.

خوردن غذاهای با طبع گرم هیچ اثرثابت شده ای ندارد ولی اگر فردی بر اساس مزاجش با خوردن غذایی خاص بهتر میشود منعی ندارد ولی لطفا زیاده روی نشود.

۱۳. خوردن مرغ، ماهی، گوشت هیچ منعی ندارد.

۱۴.بعضی غذاها محرک هستند و میتوانند باعث افزایش سرفه شوند مثلا غذاهای پرادویه و تند یا مثلا خربزه و انگور که بهتره کمتر استفاده شود.

۱۵‌.اکثر بیماران کوید دچار استرس و کم خوابی میشوند برای اکثر بیماران مجبوریم ملاتونین و ارامبخش شروع کنیم که تریپتوفان موجود در لبنیات و ماست میتواند بسیار مفید باشد.در ضمن آمینو اسید موجود در لبنیات در بهبود عملکرد سلولهای ایمنی نقش بارز دارد.در کل اگر بخواهیم خلاصه کنیم هیچ غذای تازه و خانگی منع نداره و هیچ غذایی هم معجزه نمیکند هرکسی براساس مزاجش باید رژیم غذایی  را  انتخاب کند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو