نگاهی به دلایل و درمان‌های افتادگی زودرس پوست
2 آذر 1399 ساعت: 23:9هنوز به 40 سالگی نرسیده‌اید اما پوست‌تان حالت ارتجاعی خود را از دست داده و افتادگی پوست مخصوصا در ناحیه پلک‌ها، گونه و اطراف صورت خودنمایی می‌کند. دلیل این موضوع چیست و چطور می‌توان از آن پیشگیری یا حتی درمانش کرد؟

دلایل افتادگی زودهنگام پوست:


  • آلودگی شهری

آلودگی هوا، گاز مونوکسیدکربن، احتراق هیدروکربن‌ها و فلزات سنگین موجود در هوا به‌ویژه در مناطق شهری و حتی اطراف آن برای پوست مضر است. این مواد سبب تشکیل رادیکال‌های آزاد در بدن شده و به سلول‌های پوستی آسیب می‌زند و دلیل اصلی پیری زودرس است. برای محدود کردن اثرات این ترکیبات بر پوست بهتر است از کرم‌های آنتی‌اکسیدان استفاده کنید. 

 

  • نور خورشید

خورشید به همان اندازه که به بدن سود می‌رساند ضرر هم دارد. 80درصد اشعه UVA تهدیدی واقعی برای خاصیت ارتجاعی پوست است. در مورد UVB، اگرچه تنها 30درصد آن به اپیدرم نفوذ می‌کند اما از آنجا که اشعه‌ای قدرتمند است سبب بروز رادیکال‌های آزاد در بدن می‌شود.


  برنزه شدن با نور خورشید گرچه نوعی محافظت است، اما محدودیت‌هایی هم دارد. هنگامی که بیش از حد و مرتب پوست را برنزه می‌کنید پوست پیر و لکه‌دار و گاهی حتی سرطانی می‌شود. برای پیشگیری کافی است از پوست در برابر آفتاب محافظت و از قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب در ساعات اوج تابش خودداری کنید.

 

  • دخانیات

سیگار باعث کدری پوست می‌شود اما این تمام ماجرا نیست:


- هر پک به سیگار 200هزار رادیکال آزاد در بدن تولید می‌کند.


- دود دخانیات سبب بروز اختلالاتی در فعالیت متالوپروتئینازهای ماتریکس می‌شود که پروتئین‌های مسئول تجدید سلول‌های پوست هستند.


- سیگار حاوی ترکیباتی است که سوختن آن برای پوست سمی است.


- مصرف دخانیات سبب کاهش سطح گردش خون شده و اکسیژن‌رسانی به سلول‌های پوستی را کاهش می‌دهد و سبب بروز پف و تیرگی‌ در ناحیه پلک‌ها می‌شود.


- سیگار فیبرهای کلاژن پوست واقع در اعماق درم را از بین می‌برد. در نتیجه مصرف دخانیات سبب کاهش قابلیت ارتجاعی پوست می‌شود. 

 

  • رژیم غذایی

رژیم غذایی فقیر از نظر ریزمغذی‌ها و درشت‌مغذی‌ها می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود. بالعکس، یک رژیم غذایی غنی و متناسب می‌تواند به حفظ جوانی پوست کمک کند. برای حفظ جوانی پوست مصرف این مواد در اولویت است:


- آنتی‌اکسیدان‌ها به منظور مقابله با رادیکال‌های آزاد: سیب، میوه‌های قرمز، زنجبیل، گردو و فندق، میخک، هویج و کاکائو منبع خوب آنتی‌اکسیدان‌هاست.


- اسیدهای چرب به منظور آبرسانی و محافظت از پوست: روغن‌های گیاهی و به‌ویژه روغن آرگان، آفتابگردان یا روغن جوانه گندم منبع خوب آن است.


ترجمه: سمیه مقصودعلی

منبع: .lci.fr


چطور پوست بهتری داشته باشیم؟​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو