مطالعات نشان می‌دهد که زدن ماسک مانع فعالیت نمی‌شود.
1 آذر 1399 ساعت: 18:9 مطالعه جدید نشان می‌دهد که همه ما می‌توانیم ماسک بزنیم و با خیال راحت به کار خود ادامه دهیم.
 - اگر می‌خواهید هنگام زدن ماسک صورت، کاری را انجام دهید، مطالعه جدید نشان می‌دهد که همه ما می‌توانیم ماسک بزنیم و با خیال راحت به کار خود ادامه دهیم.

محققان دانشگاه ساسکاچوان کانادا دریافتند که استفاده از ماسک پارچه‌ای سه لایه در طول انجام جدی تمرینات ورزشی بر عملکرد ورزش تاثیر نمی‌گذارد یا بر روی اکسیژن خون یا عضله اثر مخربی ندارد.

 فیل چلیبیک، استاد کالج کینزیولوژی دانشگاه گفت: «اگر افراد هنگام ورزش در داخل محوطه از ماسک صورت استفاده کنند، فعالیت آنها ایمن‌تر شده و ورزشگاه‌ها هم می‌توانند در طول همه‌گیری ویروس کرونا به فعالیت خود ادامه دهند.» 
چلیبیک و همکارانش اظهار داشتند: «از آنجایی که ترشحات بزاق ممکن است با تنفس شدید در حین انجام تمرینات ورزشی و به دلیل انتشار سریع ویروس در مکان‌های سرپوشیده، بیشتر در فضا منتشر شود» حائز اهمیت است و باید بیشتر به آن توجه داشت.

 برای انجام این مطالعه، از 14 زن و مرد فعال از نظر جسمانی خواستند تا بدن خود را با دوچرخه ثابت گرم کنند. آنها به تدریج با افزایش سرعت پدال، شدت فعالیت خود را افزایش می‌دادند. این آزمون زمانی تمام شد که آنها نتوانستند با آن سرعت به دوچرخه‌سواری ادامه دهند. آنها به طور معمول قادر بودند تا قبل از خستگی، حدود شش تا 12 دقیقه رکاب بزنند.

شرکت‌کنندگان سه بار آزمایش را انجام دادند. یک بار بدون ماسک، یک بار با ماسک جراحی و بار دیگر با ماسک پارچه‌ای سه لایه. محققان اظهار داشتند که ماسک یک لایه ممکن است چنین نتیجه‌ای نداشته باشد.

این مطالعه شواهدی را مبنی بر تایید این ایده نداشت که ورزش شدید با ماسک می‌تواند جذب اکسیژن را به خطر بیندازد یا باعث تنفس مجدد دی‌اکسید‌کربن شود و یا این که می‌تواند منجر به شرایطی شود که در آن دی‌اکسید‌کربن را جایگزین اکسیژن در خون کند.

 محققان دریافتند که: «یافته‌های ما از اهمیت برخوردار است زیرا نشان می‌دهد که افراد می‌توانند در هنگام انجام تمرینات جدی ورزش از ماسک استفاده کنند، بدون اینکه اثرات مخربی بر عملکرد آنها داشته باشد یا حداقل بر اکسیژن‌رسانی خون و عضلات تاثیر منفی به جا بگذارد.» 

چلیبیک توصیه کرد، افرادی که در سالن بدنسازی، پیست یخ یا سایر مکان‌های تفریحی ورزش می‌کنند برای ایمنی حتما باید از ماسک استفاده کنند.

وی در یک اخبار دانشگاهی اعلام کرد: «زدن ماسک موجب می‌شود تا به راحتی به ورزش ادامه دهید، از جمله ورزش هاکی که در آن انتقال ویروس کرونا بیشتر است.»

اخیراً این مطالعه در مجله بین‌المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی منتشر شده است.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو