با میگرن‌های مکرر مبارزه می‌کنید؟
۶ راه برای کنترل میگرن
26 آبان 1399 ساعت: 07:8سردردهای میگرنی در انگلستان بسیار شایع است و می‌تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، عدم تحمل غذایی و آلرژی تا هورمون‌ها، سبک زندگی، محیط و موارد پزشکی گسترده‌تر ایجاد شود.


زنان سه برابر بیشتر از مردان دچار میگرن می‌شوند که اغلب مرتبط با هورمون‌هاست. میگرن می‌تواند عمدی باشد و علائم آن که اغلب شامل حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور وصدا هستند، از نظر شدت ومدت متفاوت هستند.

 1. سبک زندگی خود را بررسی کنید

 

اگر کسی همان سردردهای تکراری را دارد، باید عواملی مانند استرس، اضطراب، خواب، ورزش، رژیم غذایی و هورمون‌ها را بررسی کند.


برای به حداقل رساندن میگرن سعی کنید سبک زندگی خود راتنظیم کنید، به عنوان مثال استرس را کاهش دهید، خواب را افزایش دهید و آب بیشتری بنوشید تا میگرن را بهبود بخشیده و در نهایت از بین ببرد.


بسیاری از افراد نیز با روش‌های درمانی تکمیلی غیردارویی مانند متخصصان جراحی، طب سوزنی و جراحی جمجمه نیز موفق بوده اند. بنابراین ممکن است افراد تمایل داشته باشند تا این گزینه‌های مختلف را نیز بررسی کنند.

 

 1. یادداشت نشانه‌ها

 

اطلاعات میگرن خود را یادداشت کنید و آن را با یک متخصص پزشکی بررسی کنید تا کمکی به روند تشخیصی باشد. عوامل زیر را ثبت کنید:

 • شدت درد(۱ تا ۱۰)
 • محل درد
 • نوع درد
 • تعداد ساعت‌ها و تغییر علائم در این دوره 
 • علائم(استفراغ، حساسیت به سروصدا / نور، توانایی بینایی محدود برای انجام کارها مانند عدم توانایی در راه رفتن، کارکردن، محدودیت بینایی)

۳.یادداشت رژیم غذایی


عدم تحمل غذایی همانند آلرژی‌ها و عادات غذایی شامل کمبود آب بدن، ناشتا بودن و نخوردن وعده‌های غذایی می‌توانند باعث شروع میگرن شوند. محرک‌ها شامل قهوه، نوشیدنی‌های گازدار، الکل، مرکبات، پنیر، آجیل و شکلات هستند. زمان وعده‌های غذایی و میان‌وعده و همچنین مقادیر مصرف شده را ثبت کنید.


۴.در مورد سابقه خانوادگی تحقیق کنید.


بیشتر میگرن‌ها به دلیل مشکلات ژنتیکی ایجاد می‌گردند، بنابراین توصیه می‌شود که هرچه بیشتر در مورد شرایط و روش‌های درمانی اطلاعات کسب کنید. عواملی مانند نشانه‌ها، دارو، آنچه موفقیت‌آمیز بوده یا نبوده است و غیره در تشخیص بسیار مفید می‌باشند.


۵.به دنبال توصیه‌های پزشکی باشید.


پزشک عمومی شما برای بررسی عملکرد سیستم عصبی، فشارخون، بینایی و فشار گردن معاینه فیزیکی را انجام می‌دهد. اطلاعات اضافی مانند دارو و سابقه حساسیت دارویی نیز در هنگام ویزیت باید مورد بحث قرار گیرد.


در صورت لزوم پزشک عمومی قادر به تجویز داروست یا اگر نیاز باشد به متخصص مغز و اعصاب یا دیگر متخصصان ارجاع می‌دهد.


در اینجاست که اطلاعاتی مانند یادداشت‌های رژیم غذایی و اطلاعات میگرنی و سابقه خانوادگی، تشخیص و ارجاعات را سرعت می‌بخشد.


۶.آماده باشید.


برخی از مبتلایان به میگرن قبل از شروع آن احساس « ‌هاله» می‌کنند که می‌تواند شامل اختلالات بینایی مانند لکه‌های کور، تاری دید و لکه‌های رنگی یا احساسی مانند بی حسی، سرگیجه و سوزن باشد.


هنگام تحربه ‌هاله، توصیه می‌شود که خود را برای مدیریت میگرن آماده کنید. حتی اگر افراد ‌هاله را تجربه نکنند، باید آماده میگرن باشند تا به کاهش علائم آن کمک کند. آماده‌سازی شامل:

 • آب – آب به راحتی در دسترس باشد، مهم است که بدن را هیدراته کنید.
 • دارو در دسترس باشد – کلیدی ترین مرحله برای بسیاری از افراد مصرف سریع‌تر دارو است.
 • یک اتاق آرام و تاریک برای خواب.
 • در دسترس بودن شماره‌های تماس ضروری
 • حواس‌پرتی‌های حسی – مواردی مانند حوله مرطوب برای تسکین سر و عینک آفتابی برای نور شدید داشته باشید.

درمان میگرن


در بیشتر موارد مسکن‌هایی مانند پاراستامول و ایبوپروفن در درمان درد ناشی از میگرن مناسب هستند، اما بسیاری از افراد به داروهای تجویزی قوی‌تری مانند تریپتان نیازمندند.

          

مترجم: نرگس قاسمی‌پناه

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو