علائم عجیب افسردگی
23 آبان 1399 ساعت: 19:8 فرد افسرده علائم جسمی و روحی را تجربه می‌کند و زندگی روزمره او تبدیل به چالش جدی می‌شود. زمانی که علائم افسردگی بیش از دو هفته طول بکشد، اختلال افسردگی در فرد تشخیص داده می‌شود
افسردگی یک اختلال روحی تعریف می‌شود که احساس مداوم اندوه را به همراه دارد. نوع شدید افسردگی، افسردگی بالینی یا اختلال افسردگی نامیده می‌شود. فرد افسرده علائم جسمی و روحی را تجربه می‌کند و زندگی روزمره او تبدیل به چالش جدی می‌شود. زمانی که علائم افسردگی بیش از دو هفته طول بکشد، اختلال افسردگی در فرد تشخیص داده می‌شود. علائم افسردگی دوقطبی و اختلال اضطراب مشابه علائم افسردگی است. در ادامه مروری بر علائم افسردگی و تاثیرات آن را آورده‌ایم. بنابراین برای درمان افسردگی زودتر اقدام کنید.

1- ولخرجی کردن

آیا کنترل خرید کردن از دست شما خارج شده است؟ آیا خودتان را عامل ولخرجی می‌دانید؟ برای برخی از افراد افسرده، طبیعی است زیرا خرید اجباری در فروشگاه‌ها یا خرید اینترنتی را به دلیل اینکه حواسشان را پرت می‌کند یا به تقویت عزت‌نفس‌شان کمک می کند اما «خریددرمانی» یک درمان کوتاه‌مدت است زیرا افسردگی مزمن را درمان نمی‌کند. همچنین توجه داشته باشید که ولخرجی نیز می‌تواند نشانه شیدایی در اختلال دوقطبی باشد.

2- نوشیدن زیاد الکل

تقریباً یک‌سوم افراد مبتلا به افسردگی مزمن از الکل استفاده می‌کنند. آیا شما احساس می‌کنید که ممکن است یکی از آنهایی باشید که برای کنار آمدن با اضطراب و افسردگی نیاز به نوشیدن الکل دارید. اگرچه به نظر می‌رسد نوشیدن الکل باعث کاهش فشار می‌شود، بنابراین استفاده بیش از حد از آن می‌تواند دوره‌های افسردگی را بدتر و مکرر کند.

3- فراموشی

افسردگی ممکن است یکی از دلایل احساس گیجی یا فراموشی باشد. مطالعات نشان می‌دهد که افسردگی یا استرس طولانی‌مدت می‌تواند سطح کورتیزول بدن را افزایش دهد و بخشی از مغز را که با حافظه و یادگیری در ارتباط است، کوچک یا ضعیف کند. به نظر می‌رسد که از دست دادن حافظه مرتبط با افسردگی در افراد مسن بدتر باشد. 
خبر خوب: با درمان افسردگی همچنین می‌توان مشکلات مربوط به حافظه را بهبود بخشید.

4- استفاده زیاد از اینترنت

آیا ارتباطات اجتماعی مجازی را به روابط واقعی ترجیح می‌دهید؟ بیش از حد وقتتان را در اینترنت صرف می‌کنید؟ پس ممکن است نشانه افسردگی باشد. مطالعات نشان داده است که بین افزایش میزان افسردگی و استفاده بیش از حد از اینترنت ارتباطی وجود دارد. افرادی که بیش از حد از اینترنت استفاده می‌کنند درواقع بیشتر وقت خود را صرف پورنوگرافی، گروه‌های آنلاین و سایت‌های بازی می‌کنند.

5- پرخوری و چاقی

مطالعه‌ای در سال 2010 از دانشگاه آلاباما نشان داد که افراد  جوان که افسردگی خود را گزارش می‌دهند، بیشتر در ناحیه دور کمر، اضافه وزن دارند و در این حالت خطر بیماری قلبی وجود دارد. در مطالعات دیگر، علت افسردگی به ویژه در افراد میانسال را با پرخوری، مرتبط دانسته‌اند. درمان افسردگی می‌تواند به درمان این مشکلات نیز کمک کند.

6- دزدی از فروشگاه

حدود یک‌سوم دزدهای مغازه از افسردگی رنج می‌برند. برای
 برخی از افراد که از افسردگی، احساس ناتوانی و بی‌ارزشی می‌کنند، سرقت از مغازه به آنها احساس قدرت و مهم بودن می‌دهد. همچنین افسردگی در مقابله با «بی‌حالی» عجله ایجاد کند. تجربه این احساسات در افرادی که به دلیل افسردگی از مغازه دزدی می‌کند، مهمتر از کالایی است که می‌دزدد.

7- کمردرد

آیا کمردردی دارید که هیچ گاه خوب نمی‌شود؟ مطالعات نشان می‌دهد که افسردگی ممکن است یکی از عوامل خطرناک درد مزمن کمر باشد. مطالعه‌ای نشان داد که 42٪ از افراد مبتلا به کمردرد مزمن، قبل از شروع درد کمر افسردگی را تجربه کرده‌اند. با این حال، افسردگی اغلب نادیده گرفته می‌شود یا درست تشخیص داده نمی‌شود، زیرا مردم آن را همراه با درد و رنج  نمی‌دانند. با این حساب، داشتن درد مزمن فرد را در معرض خطر افسردگی قرار می‌دهد.

8- رفتار جنسی مخاطره‌آمیز

افسردگی بیشتر با افزایش میل جنسی در ارتباط است تا افزایش علاقه به رابطه جنسی اما برخی از افراد برای کنار آمدن با افسردگی یا استرس از رابطه جنسی استفاده می‌کنند. افزایش هرزگی، خیانت، وسواس جنسی و رفتارهای پرخطر مانند داشتن رابطه ناامن می‌تواند نشانه افسردگی باشد. همچنین می‌تواند مشکلات کنترل رفتار را منعکس کند یا نشانه‌ای از شیدایی در اختلال دوقطبی باشد و می‌توانند تاثیرات جدی و منفی بر سلامتی و زندگی شخصی فرد داشته باشد.

9- احساسات اغراق‌آمیز

غالباً افرادی که افسرده هستند کمتر عواطف خود را بروز می‌دهند. در برخی مواقع، آنها بیش از حد عواطف خود را نشان می‌دهند. این افراد می‌توانند ناگهان تحریک‌پذیر شده و از کوره در بروند. آنها ممکن است احساس غم، ناامیدی، نگرانی یا ترس داشته باشند. برخی درگیر احساس بی‌ارزشی شده یا احساس می‌کنند مورد سو استفاده قرار گرفته‌اند. نکته مهم تغییر ناگهانی در رفتار است. اگر فردی که معمولاً بی‌احساس است، بیش از حد احساساتی شود، دلیل آن می‌تواند افسردگی باشد.

10- قماربازی

قمار می‌تواند احساس هیجان و احترام را در فرد ایجاد کند اما اگر بیش از زمان سرگرمی قمار می‌کنید، ممکن است افسرده باشید یا از اعتیاد به قمار رنج می‌برید. قماربازها بسیار بیشتر از افراد افسرده از الکل استفاده می‌کنند. بسیاری می‌گویند قبل از شروع قمار اضطراب و افسردگی داشته‌اند. مهم نیست که چقدر قمار می‌کنند، در هر حال افسردگی را درمان نخواهد کرد.

11- سیگار کشیدن

آیا در ترک سیگار مشکل دارید؟ افسردگی خطر سیگار کشیدن را دو برابر می‌کند. طبق گزارش‌ها سیگار کشیدن زیاد و بیش از یک بسته در روز و کشیدن یک سیگار در عرض 5 دقیقه از عادت‌های معمول سیگاری‌هایی است که افسرده هستند. در حالی که در افراد سیگاری افسرده، احتمال ترک سیگار وجود ندارد اما می‌توانند ترک کنند. به نظر می‌رسد که ترک اعتیاد با استفاده از تکنیک‌های مشابه و روش‌های درمانی افسردگی مانند درمان شناختی رفتاری یا داروهای ضدافسردگی، کمک‌کننده باشد.

12- از خودشان مراقبت نمی‌کنند.

بستن کمربند ایمنی چه ارتباطی با افسردگی دارد؟ غفلت ناگهانی از خودمراقبتی مهم می‌تواند نشانه افسردگی و عزت نفس پایین باشد. علائم آن ممکن است به اندازه مسواک زدن دندان یا به اندازه جستجوی معاینات بدنی یا عدم تمایل به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی یا دیابت باشد. برای درمان افسردگی خود از پزشک کمک بگیرید و از خودتان به خوبی مراقبت کنید.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع:WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو