کرونا و خانواده
چگونه می‌توان از تعطیلات به خوبی استفاده کرد، وقتی خانواده‌تان ویروس کرونا را جدی نمی‌گیرند؟
19 آبان 1399 ساعت: 10:8دورهمی‌ها در تعطیلات برای همه ما به خصوص در ایام شیوع جهانی این ویروس، یک ریسک بزرگ است. احتمال درگیری همه افراد با این ویروس بسیار است و اکنون اختلاف‌نظر بسیاری درباره اقدامات احتیاطی در مقابله با ویروس کرونا وجود دارد.
 برخی از این اختلافات بسیار زیاد است، زیرا افراد از لحاظ ایمنی و بازگشت به زندگی بسیار متفاوت هستند. ممکن است تعجب کنید از این که اعضای خانواده‌تان همگی دور هم جمع شوند یا از طرف دیگر، شاید تعجب کنید از اینکه خود را ملزم بدانند که ماسک بزنند.
اجتماعات سیاسی مختلف را هم به این جمع‌ها اضافه کنید و برخی از جمع‌های خانوادگی چالش برانگیز هستند.
اکنون زمان آن است که بیش از هر زمان دیگری با دیگران مهربانی و همدلی کنیم. این امر کمک می‌کند تا در هر تعطیلاتی که جشن می‌گیریم، نسبت به یکدیگر ترحم کنیم و مراقب دیگران هم باشیم:
مثلا در مراسم شکرگذاری، مکان‌های مذهبی و در جمع‌های بسیار زیاد و هنگام سپری کردن تعطیلات، رعایت این اصول بسیار مفید است.

1-انتظارات خود را مشخص کنید.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی و توجه به فاصله اجتماعی بسیار مهم است، در زمانی که تعطیلات را در کنار دیگران هستید. آسان‌ترین کار این است که همه دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، اگر متوجه شدیم که کسی این قضیه این را رعایت نمی‌کند و آن را جدی نمی‌گیرد با کمال ادب و مهربانی از آن محیط خارج شویم.
در این دورهمی‌ها انتظارات خود را تا حد ممکن واضح بیان کنید. به عنوان مثال، «ما دوست داریم یکدیگر را در آغوش بگیریم اما ناچاریم که فاصله را رعایت کنیم.» به همین ترتیب، اگر می‌دانید که سایر اعضای خانواده ترجیح می‌دهند در این دورهمی‌ها احتیاط بیشتری داشته باشند، به آنها بگویید که بودن در جمعتان چگونه خواهد بود، مانند: «ما در کنار هم و دور یک میز غذا می‌خوریم» به این ترتیب میهمانان از قبل آشنا خواهند شد و کمتر در مواجه با شما و رعایت پروتکل بهداشتی متعجب خواهند شد.

2- مهربان و محکم باشید.

وقتی اعضای خانواده‌تان برنامه‌های متفاوتی را دارند، می‌توانید به گونه ای به آنها نشان دهید که هم به نیازهای آنها احترام می‌گذارید و هم آنها به نیازهای شما احترام بگذارند. در مورد کارهایی که بهتر می‌توانید انجام دهید و توان آن را دارید واضح بیان کنید. اگر اعضای خانواده برای توجیه انتخاب‌هایتان به شما فشار می‌آورند، واقعاً نیازی نیست که آنها را متقاعد کنید که موقعیت و شرایط شما مطمئن است و می‌توانید بدون توضیح و توجیه بیش از حد، به سادگی تصمیم خود را برایشان تکرار کنید.

3- بهترین کار را انجام دهید.

وقتی شیوه آنها با روش رعایت ما در تعارض باشد، می‌توان حدس زد که انگیزه‌شان فرضیاتی خودخواهانه است. اگر آنها فقط عضوی از خانواده مان باشند که از ماسک استفاده می‌کنند، ممکن است احساس ناراحتی و نگرانی کنیم که آنها شاید مبتلا باشند، در حالی که ممکن است نگران افراد مسنی باشند که از آنها مراقبت می‌کنند. اگر تعدادی درخواست کردند که هیچ کس ماسک نزند، ممکن است فکر کنیم که چقدر خودخواه هستند و چرا به خودشان و دیگران اهمیت نمی‌دهند یا ممکن است مبتلا به بیماری هستند و باید دهان و بینی آنها با ماسک پوشیده شود و با انجام و رعایت این موارد ما می‌توانیم به طور پیشگیرانه تصمیم بگیریم که سخاوتمندانه‌ترین توضیح ممکن در مورد رفتار دیگران را ارائه دهیم، همانطور که می‌توانیم امیدوار باشیم که آنها هم رعایت حال ما را خواهند کرد.

4- مراقب نبرد خواسته‌ها باشید.

ما غالباً در بحثی شرکت می‌کنیم که احساس می‌کنیم، مسابقه است و در حقیقت می‌خواهیم که پیروز شویم اما متاسفانه در درگیری‌های خانوادگی، «پیروزی» بسیار شبیه شکست است. توجه داشته باشید که آیا می‌توانید چنین جملاتی مانند: «این یک اصل است!» به درستی که منیت و نیازهای ما اغلب در پشت اصول آن پنهان می‌شود.
به جای آن مهربانی کنید و بخشنده باشید. این بدان معنا نیست که باید ایمنی یا عقل خود را فدای دیگران کنید. فقط بدانید که کدام جنگ ارزش جنگیدن را دارد.

5- پذیرش را تمرین کنید.

من یک بار خودم در بحثی با برادرم بودم و شرایطی شد که منجر به یک جشن عروسی شد. تنشی که احساس کردم در چنین موقعیت شادمانی اشتباه است. 
و سپس فهمیدم که بیشتر پریشانی من ناشی از اصرار من بر این است که «نباید با دیگران درگیر شد». وقتی این را پذیرفتم که درگیری مشکلی را حل نمی‌کند و در واقع برای جمع‌های خانوادگی بسیار طبیعی است و دیگر اینکه مساله خیلی هم جدی نخواهد بود. 
بنابراین در حالی که دسته جمعی به تعطیلات می‌رویم، می‌توانیم با آگاهی از اتفاقاتی که در پیش روی ماست، اقدام به انجام آن کنیم. ما هیچ گاه نمی‌خواهیم که خشم یا اختلاف نظر وجود داشته باشد اما با مقاومت نکردن در برابر واقعیت‌ها کمتر به رنج خواهیم افتاد. در نظر داشته باشید که از خود بپرسید که قصد شما برای زمانی که همراه خانواده هستید چیست؟ و امسال برخلاف گذشته، می‌خواهید برای تعطیلات چه اقدامی کنید. 
آیا سختی آن مثل کار در معدن است؟ چگونه می‌خواهید به اعضای خانواده‌تان بفهمانید که برایتان عزیز هستند، خواه همیشه با آنها موافق باشید یا خیر؟ و چگونه تعادل خود را در بعضی مواقع متعهدانه، متعادل نگه می‌دارید، چگونه اصول را حفظ می‌کنید؟
هر چقدر که این مطلب برای شما مفید باشد، برای شما و عزیزانتان عشق و روحیه خوب را آرزومندم.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو