در کنار تمرین‌های هوازی، تمرین‌های قدرتی انجام دهید
فواید شگفت انگیز تمرین‌های قدرتی
17 آبان 1399 ساعت: 15:8ورزش‌های قدرتی به اندازه تمرینات هوازی نقش کلیدی در کاهش وزن و تناسب اندام دارند.انجام تمرینات هوازی در کنار ورزش‌های قدرتی می‌تواند در کمترین زمان فواید شگفت ‌انگیزی داشته باشد.
1- تمرینات قدرتی در مقابل ورزش ایروبیک

بزرگترین تفاوت بین این دو نوع تمرین در نحوه تاثیر آنها بر بدن است. تمرینات قدرتی مانند بلند کردن وزنه، عضلات فرد را می‌سازد و به آن کمک می‌کند همانطور که باید کار انجام دهد. ورزش‌های هوازی مانند دویدن یا شنا، برای تقویت قلب و کمک به بدن در استفاده بهتر از اکسیژن طراحی شده است. فقط هر دو به شیوه‌های متفاوت برای سلامت کلی بدن مفید هستند.

2- استخوان‌ها را قوی‌تر می‌کند.

پوکی استخوان زمانی اتفاق می‌افتد که با افزایش سن، استخوان‌ها ضعیف می‌شود. تمرینات قدرتی می‌تواند به پیشگیری از این عارضه کمک کند یا باعث بدتر شدن آن شود. ورزش باعث تحریک سلول‌هایی می‌شود که استخوان می‌سازند. باسن، ستون فقرات و مچ دست بیشترین بهره را از تمرینات قدرتی می‌برند. این بخش‌ها همچنین قسمت‌هایی هستند که به احتمال زیاد بیشتر تحت تاثیر پوکی استخوان قرار می‌گیرند.

3- کالری می‌سوزانید.

وزنه‌برداری موجب می‌شود تا وزن فرد کاهش پیدا کند. با انجام تمرینات قدرتی می‌توان از شر چربی‌های بدن خلاص شد و کالری بیشتری را سوزاند و با تقویت ماهیچه‌ها همچنین می‌توان از آسیب‌هایی که ممکن است هنگام انجام ورزش‌های هوازی مانند راه رفتن یا دویدن اتفاق بیفتد، جلوگیری کرد.

4- تعادل بدن حفظ می‌شود.

هر چه پیرتر می‌شویم قدرت و نیروی پاها کمتر شده و ممکن است منجر به سقوط و شکستگی استخوان‌ها شود. ورزش‌هایی مانند کشش پا، چرخش پا، فشار آوردن به پا و راه رفتن می‌تواند نیمه پایینی بدن فرد را تقویت کند و تعادل بدن را بهبود ببخشد.


5- ماهیچه‌ها سالم‌تر می‌شود.

تمرینات قدرتی عضلات بدن را به کار می‌اندازد. اگر کمر درد دارید، ورزش می‌تواند قسمت‌های اصلی مانند کمر و شکم را تقویت کند تا احساس بهتری داشته باشیم. همچنین با افزایش سن، شکل عضلات درست و به خوبی حفظ می‌شود. سلامت ماهیچه‌ها بسیار مهم است حتی در فعالیت‌های اصلی مانند پیاده‌روی و وزنه زدن.

6-انعطاف بدن بیشتر می‌شود. 

تمرینات قدرتی یا مقاومتی مفاصل را همانگونه که باید حرکت می‌دهد. عضلات 
اطراف استخوان‌ها و مفاصل را تقویت کرده و تورم را تسکین می‌دهد، استخوان‌ها نیز به کندی ضعیف می‌شود. این امر به ویژه در جلوگیری از سفت شدن مفاصل ناشی از بیماری همچون آرتروز بسیار مفید است.

7- احتمال وقوع حمله قلبی کاهش می‌یابد.

وزنه زدن به معنای تحمیل وزن کمتر به قلب است. مطالعه‌ای نشان می‌دهد، تمرین با وزنه به مدت یک ساعت در هفته می‌تواند احتمال حمله قلبی یا سکته مغزی را تا 70٪ کاهش دهد و لازم نیست که همه وزنه‌ها را به یکباره بلند کرد. هر هفته سه جلسه 20 دقیقه‌ای را به انجام این کار اختصاص دهید. 

8- احتمال دیابت نوع دوم کاهش می‌یابد.

 انجام تمرینات قدرتی هنگام استفاده از صندلی عقب و انجام تمرینات هوازی مانع از دیابت نوع 2 می‌شود. اما مطالعات نشان داده است که می‌تواند به بسیاری از مشکلات مربوط به این بیماری را برطرف کند، مانند توانایی بدن در پردازش گلوکز، تقویت متابولیسم و کاهش وزن.

9- سالن ورزشی نمی‌روید؟ مشکلی نیست.

تمرینات قدرتی نباید پرهزینه یا وقت‌گیر باشند. می‌توانیم آن را در خانه انجام دهیم. به عنوان مثال  برای تقویت بازوها از دو قوطی  برای وزنه زدن استفاده کنیم. فقط آرنجتان را خم کنید و قوطی‌ها را 10 تا 15 بار به سمت شانه‌ها بالا ببرید و پایین بیاورید و یا اینکه رو به دیوار بنشینید و کمی از دیوار فاصله بگیرید. دستان خود را مقابل سینه روی دیوار قرار داده و بدن را به جلو فشار داده و سپس به عقب برگردانید، مانند حالت پرس کردن. پاهایتان را صاف نگه دارید، این کار را 10 تا 15 بار انجام دهید.

10- وزنتان نرمال نیست؟ ورزش یوگا را امتحان کنید.

لازم نیست تمرینات یوگا را به سختی انجام دهید چون در آن از وزنه استفاده نمی‌کنید اما تاثیر  خوب آن ایجاد قدرت بدنی است. انجام 90 دقیقه یوگا به مدت دو بار در هفته و در دوماه متوالی  می‌تواند قدرت عضلات را تقویت کرده و باعث انعطاف‌پذیری عضلات می‌شود.

11- تمرینات هوازی را انجام دهید.

 ترکیب تمرینات قدرتی و ورزش‌های هوازی فواید بسیاری دارد، مانند داشتن یک خواب خوب. هر دو این تمرینات با هم می‌تواند به ایجاد احساس بهتر از خود و به تقویت سلامت روان کمک کند. تمرینات هوازی مانند دوچرخه ثابت، قایقرانی یا تردمیل نوعی گرم کردن بدن قبل از تمرینات قدرتی است.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو