نوشیدن 3 تا 5 فنجان قهوه در روز از بیماری‌های مزمن پیشگیری می کند!
12 آبان 1399 ساعت: 08:8قهوه مشهورترین نوشیدنی برای رفع خستگی و کسب انرژی است. طی سال‌های اخیر مطالعات مختلفی در مورد تاثیر قهوه بر سلامت بدن انجام شده و جزء خوراکی‌های مفید محسوب می‌شود. براساس یکی از تازه‌ترین پژوهش‌ها، نوشیدن 3 تا 5 فنجان قهوه در روز می‌تواند زمینه ابتلابه بیماری‌های مزمن را کاهش دهد.

طی سال‌ها پژوهش در مورد تاثیرهای قهوه بر سلامت بدن، محققان دریافتند که قهوه نوشیدنی خوبی برای کسب انرژی است، در کاهش ابتلا به سنگ‌ کیسه صفرا نقش دارد و به کاهش وزن کمک می‌کند. البته نباید در مصرف آن افراط کرد زیرا زمینه‌ساز سردردهای میگرنی در بعضی افراد می‌شود و بر کیفیت خواب تاثیر می‌گذارد. همچنین، نوشیدن مداوم قهوه نیز به خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود. 

 

اما مطالعه اخیر که در نشریه New England Journal of Medicine به چاپ رسید، نشان می‌دهد که نوشیدن 3 تا 5 فنجان قهوه در روز علاوه بر کاهش خستگی، بهبود توجه و کاهش زمان واکنش، در پیشگیری از بروز سرطان‌های پستان، پروستات و ملانوم نیز نقش دارد. البته سطح کافئین روزانه نباید از 400 میلی‌گرم بیشتر باشد.

 

همچنین، برخلاف تصور که قهوه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهد اما پژوهش جدید این مسئله را رد کرد. در واقع، تاثیر قهوه در پیشگیری از چنین بیماری‌هایی به برخی ترکیبات کافئین مانند پلی‌فنول‌ها برمی‌گردد که بر متابولیسم بدن تاثیر می‌گذارند. البته باید توجه داشت که بیش از 5 فنجان قهوه در روز اصلا توصیه نمی‌شود. همچنین، نباید خیلی غلیظ باشد زیرا کافئین بالا عامل اضطراب، حالات عصبی، تحریک‌پذیری شدید و حتی تحریک سیستم روانی-حرکتی بدن می‌شود. حتی زیاده‌روی در نوشیدن قهوه ریتم قلب، فشار خون و سطح آدرنالین را افزایش می‌دهد که بر سلامت قلب تاثیرگذار است. پس در یک کلام، قهوه بسیار مفید است اما به‌ اندازه!

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:Top Santé.fr

در روز 2 عدد کیوی بخورید! 

5 فایده دانه چیا​​​
اهمیت خوردن هویج در روزهای کرونایی​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو