چه حد و مرزهایی را باید برای نوجوانان وضع کرد؟
نوجوان باید تجربه زندگی در اجتماع را در قالب بازی و سرگرمی بیاموزد
10 فروردین 1399 ساعت: 18:1روانشناسان معتقدند بچه‌ها با ورود به دوران نوجوانی در پی تغییرات فیزیکی و روحی چشمگیر و نیز طغیان امیال گوناگون، ناگهان دچار نوعی تزلزل و بی‌ثباتی می‌شوند. در این شرایط بکوشید تا قوانینی مثبت برایشان وضع کنید، قوانینی که به آن‌ها این امکان را بدهد تا با این دگرگونی ناگهانی، راحت‌تر کنار بیایند.
با پایان کودکی، به محض این‌که بچه‌ها قدم به دوران نوجوانی می‌گذارند، ناخودآگاه خودمختار می‌شوند. همواره در تلاش هستند تا حرف خویش را به کرسی بنشانند و آزادی عمل بیشتری داشته باشند. اما آیا شما به‌عنوان والدین، تابه‌حال به این مساله فکر کرده‌اید که چرا و چگونه باید برای نوجوان‌ حدودی را در نظر گرفت؟ آن هم نوجوانی که به تازگی از دوران کودکی خارج شده و همواره در آرزوی استقلال و آزادی بیشتر است.

بچه‌ها معمولاً با ورود به سن 12 سالگی، هم زیاده‌خواه می‌شوند و هم مُدام از زمین و زمان شاکی‌اند. قوانین حاکم بر خانواده را تحمل نمی‌کنند و در نتیجه رابطه خوبی که با والدین‌شان دارند روز به روز با فاصله بیشتری مواجه می‌گردد. در این وضعیت چرا وضع کردن برخی حد و مرزها برای بچه‌ها لازم و اجتناب‌ناپذیر است؟

برای هر شروع تازه‌ای، گاهی لازم است که برخی ساختارهای قدیمی از بین بروند و حال که فرزند شما در شروع نوجوانی قرارگرفته است، لازم است برای موفقیت بیشتر، عادات قدیمی را ترک کند و برای این شروع تازه خویش را آماده نماید.

جالب است بدانید که نوجوان به قوانین نیاز دارد تا از آن‌ها سرپیچی کند! درحقیقت این مخالفت برای نوجوان لازم است تا به کمک آن هم فردیت خویش را اثبات نماید و هم طعم آزادی عمل را بچشد! فراموش نکنید که اگر نوجوان شما در داخل منزل موضوعی برای مخالفت پیدا نکند و به بیان ساده‌تر چیزی برای گیردادن نیابد، قطعاً با مسائل دیگری در خارج از منزل مخالفت خواهد کرد و خوب این احتمال وجود دارد که در معرض درگیری‌های فیزیکی و روحی قرار بگیرد.

هنگامی‌که قصد وضع قوانین را دارید به این نکته توجه داشته باشید که قوانین شما باید منسجم و شفاف باشند. استعمال دخانیات، گردش رفتن با دوستان، مسائل جنسی و... همه از مواردی هستند که باید قوانین شفاف و باثبات داشته باشند.

روانشناسان معتقدند بهترین رفتاری که والدین می‌توانند در پیش بگیرند، این است که اجازه دهند تا نوجوان بر اساس باورهایش عمل کند حتی اگر خطر سرپیچی از قانون وضع‌شده وجود داشته باشد. به عنوان مثال اگر متوجه شدید سیگار می‌کشد به او بگویید: «هیچ‌وقت تصورش را هم نمی‌کردم که تو با این سن و سال سراغ سیگار بروی با این که می‌دانی چقدر برای سلامتی‌ات ضرر دارد!» با این‌حال باز هم این احتمال وجود دارد که نوجوانتان در خارج از منزل با دوستانش سیگار بکشد، اما مهم این است که شما از قبل با او اتمام‌حجت کرده‌اید و او به خطرات سیگارکشیدن کاملاً واقف است و قطعاً در زمان مناسب به حسن‌نیت شما پی خواهد برد.

به‌خاطر داشته باشید که رمز موفقیت شما،‌ انعطاف‌پذیری شما است، بنابراین مراقب باشید قوانینی که برای نوجوانتان وضع می‌کنید، بیش از حد سخت و مستبدانه نباشد. در ادامه برای درک و پذیرش بهتر این قوانین، لازم است که آن‌ها را کاملاً برای او شفاف‌سازی کنید. در مورد این قوانین با هم حرف بزنید تا به مرور زمان و برحسب موقعیت، درک و اجرای آن‌ها راحت‌تر باشد.

به عنوان مثال به او توضیح دهید که در طول سال تحصیلی امکان گردش شبانه وجود ندارد چون او باید برای روز بعد آماده رفتن به مدرسه باشد اما برای تعطیلات حتماً برنامه بهتری برای او درنظرخواهید گرفت.

به فرزندتان کمک کنید تا موقعیت‌های پُرخطر را ارزیابی و شناسایی کند. برای تثبیت و نیز توضیح قوانین وضع‌شده در منزل، لازم است که نوجوان تجربه زندگی در اجتماع را در قالب بازی و سرگرمی بیاموزد. به عنوان مثال او می‌تواند یک ورزش رزمی را شروع کند و با یادگیری قوانین آن و اطاعت از دستورات مربی، قوانین منزل و نیز خواسته‌های شما را به راحتی بپذیرد یا مثلاً با ثبت‌نام در کلاس تئاتر، ناخودآگاه تخیل و خلاقیت نوجوان به سمت اجرای هر چه بهتر قوانین حاکم بر این هنر سوق داده می‌شود و درنتیجه این قابلیت و توانایی را پیدا می‌کند تا با قوانین وضع‌شده شما نیز به بهترین شکل ممکن کنار بیاید.


ترجمه: عفت عباسیان
منبع: santemagazine.fr
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو