قهوه را بعد از صبحانه بنوشیم یا قبل از آن؟
7 آبان 1399 ساعت: 11:8برای برخی از ما بنا به عادت، نوشیدن یک فنجان قهوه غالباً اولین قدم پس از بیدار شدن از خواب است. با این وجود محققان دانشگاه بات انگلستان اظهار داشتند که این عادت می‌تواند عواقب ناخوشایندی بر میزان و سطح قند خون داشته باشد. به گفته آنها، بهتر است قهوه خود را بعد از صبحانه میل کنید نه قبل از آن!

در این تحقیق دانشمندان، 29 فرد میانسال و 9 جوان با میانگین سنی 21 سال را زیر نظر گرفتند. شرکت کنندگان به سه گروه تقسیم شدند:

گروه نخست، یک شب کامل از 11 شب تا 7 صبح را خوابیدند و وقتی بیدار شدند، یک نوشیدنی شیرین  برای آزمایش تحمل گلوکز نوشیدند.

گروه دوم، یک شب ناآرام را تجربه کردند. هر ساعت به مدت 5 دقیقه باید بیدار می‌شدند. صبح پس از بیدار شدن، آنها هم همان نوشیدنی شیرین را مصرف کردند.

 گروه سوم، یک شب سخت را تجربه کردند. پس از بیدار شدن، قهوه غلیظ و بعد همان نوشیدنی شیرین را نوشیدند.

 

در پایان این آزمایش تمام شرکت کنندگان آزمایش خون دادند تا سطح قند خون‌شان بررسی شود. نتایج نشان داد بعد از یک شب بی خوابی، نوشیدن قهوه قبل از مصرف کربوهیدرات می‌تواند سبب افزایش غلظت گلوکز در خون شود و قند خون نیز به مدت 2 ساعت بالا می‌ماند.

 

تحقیقات بیشتر همچنین ثابت کرده است که میزان انسولین در خون در افرادی که قهوه خود را قبل از نوشیدنی شیرین مصرف می‌کنند به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند و در ادامه میزان آن یک ساعت پس از مصرف نوشیدنی شیرین مشابه گروه کنترل می‌شود.

 

به بیان ساده، وقتی بعد از بیدار شدن به ویژه پس از یک شب ناآرام، اولین چیزی که وارد بدن می شود قهوه است، کنترل قند خون بهم می‌ریزد. بنابراین، اگر به مصرف قهوه عادت دارید سعی کنید روز خود را با مقدار کمی نوشیدنی شیرین آغاز کنید و بعد قهوه بنوشید. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند برای بهره‌مندی از فواید قهوه بدون افزایش سطح قند خون و انسولین، بهتر است قهوه خود را بعد از میل کردن وعده صبحانه تان بنوشید.

 

ترجمه: سمیه مقصودعلی 

منبع: futura-sciences.com

مافین سیب و دارچین؛ مغذی‌ترین دسر پاییزی 

بهترین راه غنی‌سازی غذاها؛ از پاستا تا نیمرو​​​
6 منبع ویتامینA برای تقویت سیستم ایمنی در روزهای کرونایی​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو