بدون نظر پزشک به سمت داروهای گیاهی نروید
طب سنتی و کرونا
10 فروردین 1399 ساعت: 17:1علاقمندان به درمان با طب سنتی باید بدانند بسیاری از داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی تداخل عملکرد دارند و باعث افزایش یا کاهش اثر آن‌ها می‌شوند. همچنین مقدار مصرف داروهای گیاهی در میزان اثر درمانی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. علاوه بر آنکه بسیاری از گیاهان، دارای حداقل دوز سمی هستند و اگر بیشتر از این مقدار مصرف شوند، می‌توانند باعث بروز مسمومیت شوند.
دکتر محمد رفیع جلالی: این روزها ؛ بخصوص بعد از اینکه وزارت بهداشت مجوز ورود طب سنتی (که حالا با طب ایرانی شناخته می‌شود) را به عرصه درمان کرونا صادر کرد، بازار مصرف داروهای گیاهی برای مقابله با کرونا هم گرم شده است.

درست است که مصرف داروهای گیاهی ممکن است در امر مقابله با کرونا مفید باشد؛ اما لازم است به برخی از واقعیات مهم توجه داشته باشیم:

بسیاری از داروهای گیاهی با داروهای شیمیایی تداخل عملکرد دارند و باعث افزایش یا کاهش اثر آن‌ها می‌شوند. همچنین مقدار مصرف داروهای گیاهی در میزان اثر درمانی آن‌ها تاثیر می‌گذارد. علاوه بر آنکه بسیاری از گیاهان، دارای حداقل دوز سمی هستند و اگر بیشتر از این مقدار مصرف شوند، می‌توانند باعث بروز مسمومیت شوند.

مصرف طولانی مدت برخی گیاهان دارویی که در نگاه اول بی‌ضرر به نظر می‌رسند، می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد، مثلاً برگ سنا که به وفور برای درمان یبوست استفاده می‌شود، اگر بیش از دو هفته مصرف شود، می‌تواند منجر به تنبلی روده، تشدید یبوست و اشکالاتی در روده بزرگ شود.

مصرف دراز مدت ریشه شیرین بیان می‌تواند در افراد مستعد، منجر به افزایش فشارخون یا ورم اندام‌ها شود. همچنین به دلیل اختلاط بخش‌های چوبی یا ساقه‌ای گیاه، با برگ و گل مورد استفاده در عرق‌گیری، برخی عرقیات حاوی مقادیری الکل متانول هستند که مصرف مقادیر زیاد و طولانی مدت این عرقیات می‌تواند مسمومیت با الکل و عوارض آن را به دنبال داشته باشد.

بسیاری از گیاهان معطر مانند آویشن، نعنا، گلپر، رازیانه، زیره سبز، زیره سیاه، دارچین، برگ مورد و کاکوتی، به شکل پودر شده در عطاری‌ها عرضه می‌شوند این مواد اگر زیاد مانده باشند، ماده موثره و عطر و بوی آن‌ها به سرعت کاهش یافته و اثرات درمانی آن‌ها کاهش می‌یابد.

بسیاری از مواد گیاهی بصورت روغن عرضه می‌شوند. ترکیبات روغنی نیز عموماً در معرض هوا اکسید می‌شوند، روغن‌ها، مانند روغن بادام، روغن زیتون، روغن کنجد، روغن سیاه دانه، روغن بابونه، روغن بنفشه و بیشتر روغن‌های دیگری که در عطاری‌ها عرضه می‌شوند، باید در ظروف شیشه‌ای تیره، دور از آفتاب و به صورت سرپر نگهداری شوند. بو یا مزه تند و تیز، غالباً نشان دهنده اکسیداسیون روغن و زیان‌بخش بودن آن است.

اینها را آوردیم تا عزیزان بهوش باشند که به بی‌ضرر بودن گیاهان داروئی مطمئن نباشند و بدانند که مصرف بیجا و بیش از اندازه آنها می‌تواند مشکل ساز باشد؛ و در برخی موارد مشکلات بسیار حاد ایجاد کند. بنابراین پیش خود وبدون اجازه پزشک خوددرمانی نکنید.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو