پاسخ‌های دکتر سید موید علویان به پرسش‌های پزشکی شما
23 مهر 1399 ساعت: 18:7دکتر سیدموید علویان، فوق‌تخصص گوارش و بیماری‌های کبد و استاد دانشگاه به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهد.

پرسش: چند سالی است که دچار ورم معده شده و نفخ دارم. چندباری به پزشک مراجعه کرده‌ام. تا زمانی که دارو مصرف می‌کنم خوبم اما با قطع دارو مشکلم برمی‌گردد. آیا این مساله خطرناک و جدی است؟ لطفا راهنمایی کنید.

 

پاسخ: بیماری‌های گوارشی به دو دسته بیماری‌های ارگانیک و بیماری‌های فانکشنال یا عملکردی تقسیم‌بندی می‌شوند. بیماری‌های ارگانیک بیماری‌هایی هستند که به قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش مربوط می‌شوند. مانند سرطان معده، سرطان روده بزرگ، بیماری التهابی روده و... 

 

بیماری‌های فانکشنال یا عملکردی به عملکرد قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش مربوط می‌شود مانند روده تحریک‌پذیر یا دردهای شکمی غیرارگانیک و... این بیماری‌ها، بیماری‌های شایعی هستند اما نباید فکر کنید که همیشه دارویی وجود دارد که با مصرف آن می‌توان این بیماری‌ها را بهبود بخشید بلکه باید به عوامل تشدیدکننده این بیماری‌ها پرداخت، آنها را پیدا کرد و در صورت امکان آن عوامل را تقلیل داد. 

 

یکی از مهمترین عوامل ایجادکننده بیماری‌های فانکشنال دستگاه گوارش، استرس است بنابراین باید استر‌س‌هایتان را کنترل و مدیریت کنید. 

 

توصیه بعدی این است که حتما ورزش کنید. ورزش کردن می‌تواند دردهای فانکشنال گوارشی را کنترل کند.

 

تغذیه مناسبی داشته باشید و غذاهایی که موجب نفخ و آزارتان می‌شود شناسایی کنید‌ و تا حد امکان از مصرف آنها خودداری نمایید یا راه‌هایی که برای کاهش نفخ‌شان وجود دارد انجام دهید. مثلا اگر حبوبات موجب نفخ‌تان می‌شود، قبل از مصرف آنها را بجوشانید و آبش را دور بریزید تا مقداری از مواد نفخ‌زا کاهش پیدا کند.

 

مصرف برخی عرقیجات و گیاهان دارویی نیز می‌تواند در کنترل نفخ موثر باشد.

 

مصرف انواع محصولات پروبیوتیک و ایجاد تعادل در فلور طبیعی روده نیز می‌تواند موثر باشد. 

 

چنانچه مشکل نفخ بسیار آزارده‌دهنده باشد تجویز آنتی‌بیوتیک یا برخی مکمل‌ها توسط پزشک برای مدتی به بیمار کمک خواهد کرد.

 

*******************************************************


پرسش: همسرم به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شد اما خوشبختانه دوره‌اش را طی کرد اما در حال حاضر مرتب دچار شکم‌‌درد می‌شود؟ با تجویز پزشک یکسری دارو هم مصرف کرد اما تاثیری نداشت. علت این مساله چیست و حال چه باید بکنیم؟ درضمن مدتی است خودم هم گهگاهی دل‌پیچه می‌گیرم و نگرانم که نکند من هم کرونا گرفته باشم. لطفا راهنمایی کنید. 

 

پاسخ: وقتی فردی به کرونا ویروس مبتلا می‌شود در ۸۰ تا ۹۰درصد موارد حتی نیازی به دارو ندارد و با استراحت، تغذیه مناسب، نوشیدن آبمیوه‌های طبیعی و استفاده بیشتر از ویتامینC و مواد آنتی‌اکسیدان بیماری بهبود می‌یابد. 

 

اما گاهی ممکن است علائم جنبی بیماری تا مدت‌ها در فردی که درگیر بیماری کووید-۱۹ شده است وجود داشته باشد. به عنوان مثال یکی از علائمی که زیاد دیده می‌شود، خستگی و ضعف مفرط است که ممکن است تا یکی دو ماه ادامه داشته باشد و فرد کارایی لازم را از نظر جسمی و حتی از نظر فکری نداشته باشد و در تحلیل مباحث و آنالیز بسیاری از مسائل دچار مشکل شود. 

 

دردهای شکمی هم جزو عوارضی است که می‌تواند ناشی از بیماری کووید-۱۹ باشد. معمولا تغذیه مناسب، مصرف کمتر مواد نفاخ، خوردن لبنیات کم‌چرب به‌خصوص لبنیات پروبیوتیک، نخوردن میوه‌های خام و پختن آنها با شکر بسیار کم کمک می‌کند که علائم گوارشی به‌تدریج بهتر شوند. 

 

در صورتی که نگران هستید که نکند شما هم به کرونا مبتلا شده باشید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا ارزیابی‌های لازم در موردتان انجام شود.


************************************************************

 

پرسش: پدرم کبدچرب گرید۳ دارد با اینحال پزشکش هیچ دارویی برایش تجویز نکرده و توصیه کرده است پدرم ورزش کند و شیرینی‌جات کمتری بخورد. آیا واقعا نیازی به مصرف دارو نیست؟ و اینکه آیا وجود کبدچرب میزان ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد؟

 

پاسخ: کبد چرب یک مشکل فراگیر است و ۴۰درصد مردم کبد چرب دارند. این بیماری قابل درمان است به شرط آنکه آگاهی خود را درباره آن افزایش بدهیم و سبک زندگی‌مان را تغییر بدهیم. یعنی ورزش کنیم، تغذیه مناسب داشته باشیم، از خوردن غذاهای پرچرب به‌خصوص انواع فست‌فودها و نوشابه‌های گازدار بپرهیزیم و سبزی و میوه بیشتری مصرف کنیم. 

 

با انجام این کارها ۷۰ تا ۸۰درصد کسانی که کبدشان چرب است دیگر نیازی به پزشک نحواهند داشت، بنابراین خودمراقبتی مهم است نه خوددرمانی. 

 

درست است که میزان چربی در کبد مهم است اما از آن مهمتر سفتی کبد است که ابتدا از فیبروز شروع می‌شود و طی سال‌ها ممکن است به سیروز کبدی منتهی شود. اما این‌طور نیست که همه‌ی افراد مبتلا به کبد چرب دچار سفتی کبد یا سیروز کبدی شوند. 

 

افرادی بیشتر در معرض سفتی کبد یا سیروز کبدی هستند که علاوه بر کبد چرب، دیابت یا پرفشاری خون داشته باشند، اسیداوریک یا فریتین خونشان بالا باشد، از چاقی مفرط رنج ببرند، سابقه فامیلی سیروز داشته باشند و...

 

برای کاهش همه این مشکلات باید شیوه زندگی‌مان را تغییر بدهیم و اگر لازم باشد برای کنترل عوارض منجر به کبد چرب دارو مصرف کنیم. 

 

نکته مهم دیگر اینکه افرادی که به کبد چرب مبتلا هستند یا بیماری‌های کبدی دارند یا به انواع هپاتیت مبتلا هستند، برای ابتلا به کرونا مستعدتر نیستند اما اگر همزمان، هم کبدچرب داشته باشند هم به دیابت مبتلا باشند در صورتی که کرونا بگیرند، بیماری‌شان شدیدتر خواهد شد. قندخون ممکن است از کنترل خارج شود، بیماری ریوی شدت بگیرد و... همه‌ی اینها مزید بر علت می‌شوند و جان بیمار را تهدید می‌کنند. این افراد جزو گروه‌های پرخطر هستند که باید حتما واکسن آنفلوانزا بزنند تا لااقل طی پاییز و زمستان به آنفلوانزا مبتلا نشوند.


مریم منصوری
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو