دلایل تنگی نفس
چرا نفستان تنگ می‌شود؟
20 مهر 1399 ساعت: 23:7در تنگ نفس احساس می‌­کنید نفستان بالا نمی­‌آید. حس می‌کنید هوای کافی به ریه نمی‌رسد یا نمی‌­توانید نفس عمیق بکشید.
همچنین ممکن است در قفسه­‌ سینه، احساس گرفتگی کنید. مثلا از نفس افتادن، احساس گرفتگی در قفسه‌سینه، خفگی یا اختناق.

1- آسم

در این عارضه مجاری تنفسی ناگهان باریک شده و متورم می‌شود. هنگام نفس کشیدن ممکن است برای دریافت اکسیژن تقلا کنید، سرفه کنید و نفس نفس کنید و یا در تنفس، صدای سوت بشنوید. معلوم نیست که چرا این اتفاق برای برخی از افراد می‌افتد اما در بسیاری موارد ممکن است باعث حمله شود، از جمله عوامل موثر بر آن ، گرده گل‌ها، گرد و غبار، دود، ورزش، هوای سرد، سرماخوردگی و استرس است. پزشک به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه عواملی باعث این حالت می‌شود. پزشک ممکن است دارویی برایتان تجویز کند که در هنگام حمله آن را استنشاق کنید تا بتوانید راحت‌تر نفس بکشید.

2- حساسیت

گرده گل، گرد و غبار، مو و پر حیوانات خانگی و سایر مواردی که هنگام نفس کشیدن می‌تواند حساسیت ایجاد کند. بعضی اوقات واکنش آلرژیک باعث آسم می‌شود اما همیشه از هوا نیست. ممکن است چیزی را لمس کنید یا ماده غذایی را بخورید و ایجاد حساسیت کند.

3- اضطراب

وقتی ترسیده‌اید یا نگران هستید ممکن است تندتر نفس بکشید. معمولاً مساله مهمی نیست اما اگر از قبل دچار مشکل ریوی مثل انسداد ریه باشید، باید به آن توجه کنید. در صورت ابتلا به آسم، استرس ناگهانی و یا تصادف رانندگی، می‌تواند باعث حمله شود. حتی اگر سالم هم هستید، اضطراب موجب می‌شود، تندتر نفس بکشید تا احساس سبکی کنید و اضطرابتان از بین برود.

4- مونوکسیدکربن

این گاز، بی‌رنگ و بو است و می‌تواند از کوره، شومینه، آبگرمکن، دستگاه خشک‌کن و بخاری اتومبیل تولید شود. اگر از راه درست استفاده نشود، می‌تواند در هوا جمع شده و مجبور شوید بیش از حد نفس بکشید. این امر باعث می‌شود گلبول‌های قرمز خون نتوانند اکسیژن را به بدن برسانند. ممکن است تنگی نفس، سرگیجه، ضعف و حالت تهوع داشته باشید. بینایی شما تار می‌شود و ممکن است از حال بروید و  زندگی شما را تهدید کند.

5- سرماخوردگی

علت آن ویروس است که باعث آبریزش بینی، عطسه و گاهی تب می‌شود. ممکن است ریه‌ها و مجاری تنفسی را تحریک کند و سرفه ایجاد کند و نفس کشیدن را سخت کند. هیچ درمانی ندارد اما معمولاً ظرف یک هفته به خودی خود بهتر می‌شود. اگر تب بیش از 38/8 درجه سانتیگراد باشد، اگر خس‌خس سینه دارید یا نفس کشیدن سخت است به پزشک مراجعه کنید.

6- کرونا

این بیماری جدی تنفسی به واسطه نوعی ویروس به نام ویروس کرونا ایجاد می‌شود. افراد آلوده از طریق قطره‌های ریز حاصل از سرفه، عطسه یا گفتگو مبتلا می‌شوند. این ویروس ابتدا به سلول‌های مجاری تنفسی حمله می‌کند و نیز می‌تواند به سرعت به ریه‌ها سرایت پیدا کند.
علاوه بر تنگی نفس، رایج‌ترین علائم هشدار‌دهنده آن تب و سرفه خشک است.تاکنون هیچ درمانی برای کرونا وجود ندارد. بیشتر افراد علائم خفیفی دارند و می‌توانند در خانه درمان شوند اما اگر مشکل جدی در تنفس دارید، بلافاصله با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید.

7- آمبولیسم ریوی

انسداد یا لخته خون، اغلب در پاها ایجاد می‌شود و لخته وارد ریه می‌شود و مسیر جریان خون را مسدود می‌کند و می‌تواند تنفس را سخت یا دردناک کند. ممکن است احساس ضعف کنید و ضربان قلب را بر هم بزند. برخی از افراد سرفه خونی دارند. ممکن است در موضع لختگی تورم، احساس گرما و درد داشته باشید. اگر هر یک از این موارد برایتان اتفاق افتاد، به بیمارستان مراجعه کنید، زیرا ممکن است زندگی شما را به خطر بیاندازد. پزشک ممکن است از داروهای رقیق‌کننده خون یا داروهایی دیگر و یا جراحی را به شما توصیه کند.

8 - بی‌خوابی

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که تنفس مکررا در طول خواب متوقف می‌شود، بنابراین ممکن است متوجه آن نشوید اما فردای آن روز خسته و بی‌حال و بدخلق باشید. بی‌خوابی می‌تواند منجر به فشارخون بالا شود و احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی شود. وزن اضافی خطرناک است. این عارضه ممکن است به کاهش وزن کمک کند اما همه افراد مبتلا به بی‌خوابی اضافه وزن ندارند.

9- ذات‌الریه

ویروس، باکتری یا قارچ، کیسه‌های هوایی داخل ریه را آلوده می‌کند. سپس این کیسه‌ها پر از مایع شده و باعث می‌شود نفس کشیدن دشوارتر شود. همچنین ممکن است دچار تب و لرز شده و به همراه سرفه مخاط غلیظ رنگی را ایجاد کند. مرتباً با پزشک مشورت کنید. اگر ذات‌الریه ناشی از باکتری باشد، پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند. درمان انواع دیگر آن دشوارتر است اما استراحت، مایعات و داروهای بدون نسخه نیز می‌توانند حال فرد را بهتر کند.

10- انسداد ریه

برخی به آن «برونشیت مزم» یا آمفیزم می‌گویند. مصرف سیگار اغلب باعث این عارضه می‌شود. این عارضه، به کیسه‌های هوایی ریه آسیب وارد می‌کند و باعث می‌شود که تنفس سخت شده و در سینه احساس تنگی داشته باشید و سرفه کنید. گاهی اوقات با خس خس سینه، برطرف نمی‌شود. پزشک می‌تواند در کنترل این بیماری جدی کمک کند. اگر سیگار می‌کشید، مهمترین اقدامی که انجام می‌دهید، ترک سیگار است.

11- نارسایی قلبی

این واژه به این معنا نیست که قلب «از کار افتاده» است، فقط این که قلب، توانایی پمپاژ  کردن خون را ندارد. به این ترتیب اکسیژن‌رسانی به محل مورد نیاز دشوارتر می‌شود. خون در ریه‌ها لخته می‌شود و نفس را تنگ‌تر می‌کند. در انجام کارهای ساده مانند وقتی که از پله‌ها بالا می‌روید، مسیری طولانی را پیاده‌روی می‌کنید یا باری را حمل می‌کنید، ممکن است زود خسته شوید.

12- کم‌خونی

هنگامی که بدن به اندازه کافی گلبول قرمز سالم نداشته باشد، نمی‌تواند اکسیژن کافی را به بافت‌ها برساند و فرد، ضعیف و خسته و گاهی احساس تنگی نفس می‌کند. همچنین دچار سرگیجه و رنگ‌پریدگی، دست و پای سرد و تپش قلب می‌کند.
در بسیاری از موارد این علائم ایجاد می‌شود، بنابراین درمان آن بستگی به عامل ایجادکننده آن دارد. اگر خسته هستید و دلیل آن را نمی‌دانید، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند در کنترل علائم کمک کند.

13- چسبندگی ریه

گاهی اوقات پزشکان به آن «پنوموتوراک» یا چسبندگی ریه می‌گویند. این اتفاق زمانی می‌افتد که آسیب یا یک بیماری باعث نشت هوا از ریه به دیواره سینه می‌شود. هوا به ریه فشار می‌آورد و باعث چسبندگی آن می‌شود. ممکن است همراه با درد قفسه سینه باشد و نفس تنگی داشته باشید. پزشک ممکن است سرنگ یا لوله کوچکی برای خارج کردن هوا در ریه قرار دهد یا نیاز به عمل جراحی داشته باشید اما اگر جزئی باشد، به مرور بهتر می‌شوید.

14- گریه کردن یا ترسیدن

 گاهی اوقات کودکان بین 6 ماه تا 6 سال ممکن است هنگام گریه  دچار ایست تنفسی و یا لرز شوند و گاهی اوقات باعث «سیانوتی» یا حالت ریسه رفتن و یا باعث بیهوشی در بچه‌ها می‌شود. کودک ممکن است حدودا لحظه‌ای کبود شود و از حال برود. بعد از آن ممکن است بدحال به نظر برسد. اگرچه در ابتدا ترسناک به نظر می‌رسد اما جای نگرانی نیست و ممکن است بارها و بارها اتفاق بیفتد.

15 - ضعف شدید عضلات (میاستنی گراویس)

یک بیماری «عصبی-عضلانی»  است که موقع گفتگو، حرکت عضلات و اعصاب را دشوار می‌کند. در هنگام حرکت بازوها و پاها ممکن است متوجه ضعف شوید. همچنین می‌تواند بر حرکات خودکار عضو تنفسی تاثیر بگذارد. این بیماری می‌تواند نحوه جویدن، بلعیدن، پلک زدن و لبخند زدن را تغییر دهد. اگر این شرایط را تحمل کنید، بعد از استراحت بهتر خواهید شد.
پزشک نیز می‌تواند به کنترل علائم کمک کند. در برخی موارد، افراد بهبود می‌یابند.

16- قلب شکسته

این یک واقعیت است. حتی یک اسمی هم برای آن هست: سندرم قلب شکسته. احساسات ناگهانی و شدید مثل گم شدن یک عزیز یا یک شکست عشقی بر قلب تاثیر می‌گذارد و باعث درد شدید قفسه سینه و سخت شدن تنفس می‌شود و قلب برای مدتی پمپاژ نمی‌کند.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو