در دوران اپیدمی کرونا خودسرانه داروها را قطع نکنید
10 فروردین 1399 ساعت: 12:1با انتشار خبر تشدید احتمالی علائم کووید-۱۹ (بیماری ناشی از ویروس کرونا) در پی مصرف داروهای ضدالتهاب، موجی از نگرانی در بیماران ایجاد شده است. اما پزشکان به خصوص متخصصان قلب و ریه تاکید دارند که بیماران هرگز نباید به دلیل ترس از این شرایط، خودسرانه مصرف داروها را قطع کنند.
برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف داروهای ضدالتهاب می توانند علائم ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را تشدید کند. از همین رو بسیاری از افراد مبتلا به بیماری های مزمن که به طور مداوم از این داروها استفاده می کنند، دچار نگرانی شده‌اند. این در حالی است که متخصصان به طور جدی تاکید دارند چنین افرادی هرگز نباید خودسرانه دوز دارو را تغییر داده یا قطع کنند و حتما در مورد وضعیت سلامتی با پزشک خود در ارتباط باشند.

در واقع این خطر بیشتر در مورد افرادی وجود دارد که پیش از این سابقه مصرف چنین داروهایی را ندارند و در این دوران به دلیل ابتلا به تب از داروهای ضدالتهاب نظیر ایبوپروفن استفاده می‌کنند و نه بیمارانی که به دلیل پیشگیری از بیماری های قلبی تحت درمان هستند.

همچنین افرادی که از بیماری تنفسی مزمن مانند آسم رنج می برند و تحت درمان کورتیکواستروئیدهای استنشاقی یا خوراکی هستند نیز هرگز نباید دوز دارو را تغییر دهند زیرا خطر عود بیماری وجود دارد. از طرفی هنوز هیچ تایید علمی در مورد داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و تاثیر آن برای بیماران ریوی وجود ندارد.

به طور کلی مبتلایان به بیماری‌های قلبی و تنفسی بیشتر در معرض ابتلا به کووید-۱۹ هستند و در صورت بروز علائم حتما باید با پزشک مشورت کنند.

مترجم: مریم سادات کاظمی
منبع:www.Doctissimo.fr
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو