کنترل وزن در قرنطینه خانگی به کمک ۸ ادویه چربی سوز
10 فروردین 1399 ساعت: 08:1قرنطینه خانگی در دوران شیوع کرونا ممکن است باعث چاق شدن شما شود. مصرف ۸ ادویه‌ ممکن است به کنترل وزن شما در این دوران کمک کند.
مدتی است که از شیوع کرونا در کشورهای مختلف دنیا می‌گذرد و متخصصان ماندن در منزل را بهترین راهکار مقابله با این ویروس می دانند. از طرفی همزمانی این دوران با تعطیلات نوروز نیز بیشتر شده که عموما با تمایل به مصرف تنقلات و آجیل همراه است.

در این میان، توجه به اصول تغذیه متعادل و متنوع برای حفظ تناسب اندام در کنار ورزش روزانه، ضروری خواهد بود اما ممکن است برخی افراد مانند همیشه تحرک کافی نداشته باشند و دچار اضافه وزن شوند. به همین دلیل بهتر است در برنامه غذایی روزانه ادویه هایی مصرف شود که به دلیل داشتن خواص چربی سوزی به حفظ تناسب اندام مان کمک می کنند.

این ادویه‌ها عبارتند از:

۱ دارچین
"دارچین" ادویه ای بسیار معطر است که به دلیل وجود ترکیبی به نام سینامالدهید، به طور مستقیم بر سلول های چربی تاثیر می گذارد و سوخت و ساز آنها را تسریع می کند. مطالعات نشان می دهد که مصرف دارچین در مقابله با اضافه وزن و اختلالات متاوبولیک موثر است زیرا ترکیبات فعال آن در تنظیم قند خون موثر است. مصرف این ادویه همچنین احساس سیری را افزایش می دهد و به خصوص تمایل به مصرف شکر را کم می کند.

۲. زیره
دیگر ادویه چربی سوز، "زیره" است. زیره متابولیسم بدن را افزایش می دهد که در نتیجه موجب سوخت و ساز سریع تر منابع انرژی دریافتی خواهد بود. از طرفی، بررسی ها حاکی از آن است که زیره در احساس سیری نقش دارد و باعث غذا خوردن کمتر می شود.

۳. زنجبیل
"زنجبیل" به دلیل خواص چربی سوزی در طب آیورودا (طب باستانی هند)، کاربرد زیادی دارد. این ادویه احساس گرسنگی را کاهش می دهد و از طرفی دمای بدن را بالا می برد. در نتیجه بدن برای حفظ دمای طبیعی باید انرژی مصرف کند که از ذخایر چربی استفاده می شود. ژینسِرول؛ فعال ترین ترکیب زنجبیل نیز به بهبود عملکرد سیستم گوارشی بدن کمک خواهد کرد.

۴. وانیل
این ادویه معطر با خواص آرامبخشی می تواند در مقابله با گرسنگی موثر باشد. علاوه بر این، "وانیل" ترشح سروتونین؛ هورمون آرامش را تحریک می کند. این در حالی است که کمبود سروتونین زمینه ساز استرس و دلواپسی می شود که اغلب با پرخوری عصبی همراه است. وانیل همچنین به حفظ تعادل عصبی ما در این شرایط کمک می کند.

۵. زردچوبه
یکی از مشهورترین ادویه های چربی سوز، "زردچوبه" است. کورکومین ترکیبی در این ادویه است که تاثیر چربی سوزی بر بافت شکمی دارد. این ترکیب با تاثیر بر حل شدن چربی، دفع آنها را راحت تر می کند. البته بیش از چربی سوزی، کورکومین مانع از تجمع چربی ها در بدن می شود.

۶. رازیانه
ترفند قدیمی برای کاهش وزن، استفاده از "رازیانه" است. رازیانه سرشار از فیبر است و احساس سیری را افزایش می دهد. از طرفی، کالری بسیار پایینی دارد و می تواند به عنوان یک خوراکی ضدگرسنگی عالی در برنامه روزانه گنجانده شود. همچنین رازیانه به مقابله با احتباس آب بدن کمک می کند و عملکرد سیستم گوارشی بدن را نیز بهبود می بخشد که از همین رو نقش مهمی در پاکسازی بدن خواهد داشت.

۷. فلفل سیاه
تاثیر چربی سوزی "فلفل سیاه" به خاطر ترکیبی به نام پپِرین است که بر سلول های چربی تاثیر می گذارد. محققان همچنین اثبات کرده اند که این ادویه مانع از ذخیره چربی در بدن می شود. علاوه بر این، تمایل به مصرف نمک زیاد که عامل احتباس آب بدن است نیز با مصرف فلفل کمتر می شود.

۸. هل
مصرف "هل" با چربی های شکمی که خطرناک ترین بافت چربی بدن و عامل بیماری های مختلف است، مقابله می کند. از جمله دیگر خواص هل، تحریک عملکرد صفرا و تسهیل گوارش است. همچنین هل به عنوان یک چاشنی آرامش بخش نیز توصیه می شود. از طرفی، مصرف مرتب هل در کاهش بوی بد دهان نیز موثر است.

ترجمه: مریم سادات کاظمی
منبع: calculersonimc.fr
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو