بدرفتاری کودکان با والدین از کجا ناشی می‌شود؟
9 مهر 1399 ساعت: 16:7بسیاری از والدین شکایت دارند که فرزندان‌شان مدام با آنها دعوا می‌کنند. به محض ترک مدرسه یا مهدکودک، فرشتگان کوچک آنها به شیاطین تبدیل می‌شوند. والدین هم با مشاهده این وضعیت، هرآنچه بچه‌ها می‌خواهند انجام می‌دهند. اما چرا کودکان با والدین خود بدرفتاری می‌کنند؟ 

برای مدیریت این شرایط، دانستن علت دقیق بدرفتاری کودک با والدین، ‌بسیار مهم است و تنها از همین طریق می‌توان صلح و آرامش را به خانه بازگرداند.

 

چرا کودکان با دیگران رفتار بهتری دارند؟

 

بچه‌ها چهره واقعی خود را به والدین خویش نشان می‌دهند به‌ویژه زمانی‌که کم‌سن و سال‌تر هستند. آن‌ها زمانی ‌که با دیگران هستند، طبیعت و ذات حقیقی خود را پنهان و به نوعی سرکوب می‌کنند چون هیچ‌گونه ارتباط عاطفی با این افراد ندارند و آن‌ها را نمی‌شناسند. ولی وقتی به خانه می‌آیند، از این قالب خارج می‌شوند و آرامش می‌یابند.

 

درک این نکته حائز اهمیت است که اگر کودکان با والدین خود رفتار بدی انجام دهند، به این دلیل است که پیوند حقیقیِ عشق، محبت، تحسین و اعتماد بین آنها وجود دارد. از آنجا که کودکان در محیط گرم خانه آرامش خویش را به دست می‌آورند، خود را همان‌طور که واقعاً هستند به والدین‌شان نشان می‌دهند. البته این بهانه‌ای نیست برای اینکه به آنها اجازه دهیم هر کاری که دل‌شان می‌خواهد، انجام دهند.

 

کودکان می‌توانند خودشان باشند بدون این‌که بدرفتاری کنند

 

اگرچه این طبیعی‌ ست که کودکان با والدین خود بدرفتاری کنند، عصبانی شوند و هر از گاهی چیزهای عجیب و غریب هوس کنند، اما مهم این است که والدین شرایط را به نحوی مدیریت کنند که این شیوه، رفتار همیشگی کودک نشود و کودک به این رویه بد، عادت نکند. 

 

هنگامی ‌که یک کودک با پدر یا مادرش بدخلقی می‌کند و از دست آن‌ها عصبانی می‌شود، تنها به این دلیل است که توجه و محبت لازم را از سوی آن‌ها دریافت نمی‌کند و چون راه دیگری برای ابراز ناراحتی خود از این شرایط ندارد، ناگزیر دست به چنین رفتارهایی می‌زند.

 

به عنوان مثال، اگر کودک بخواهد سیب‌زمینی سرخ‌کرده بخورد و مادرش به او بگوید که تقریباً وقت شام است، اینجا یک تضاد منفی به‌وجود می‌آید که می‌تواند منجر به بحث و مشاجره شود. برای جلوگیری از این امر، می‌توانیم با کودک مذاکره کنیم: اگر او شام خود را به خوبی بخورد، بخش کوچکی از سیب‌زمینی سرخ‌کرده را نیز خواهد داشت. به یاد داشته باشید که در گفتگو همیشه باز است بنابراین حتی‌الامکان به زور متوسل نشوید.

 

اگر کودکان با والدین خود بدرفتاری می‌کنند، این بدان معنا نیست که آن‌ها واقعاً می‌خواهند جو خانواده را متشنج کنند. آن‌ها فقط احساس خوبی در محیط گرم خانه دارند و درنتیجه بهتر می‌توانند خود را برون‌ریزی کنند. پشت هر رفتار عجیبی که از کودک سر می‌زند، حتماً دلیلی نهفته است که والدین باید آن‌ را پیدا کنند.

 

به محض این‌که والدین علت عصبانیت کودک را بفهمند، می‌توانند به کمک خود کودک، راهی برای بازگرداندن آرامش به خانه پیدا کنند و در ادامه به او توضیح دهند که دقیقاً چه انتظاراتی از وی دارند. 

 

عادت‌ها، بهترین متحدان شما در رویارویی با بدخلقی‌های کودک

 

کودکان به‌طور غریضی احساس می‌کنند که نقش والدین محافظت از آن‌ها، رفع نیازهای اصلی آن‌ها و نیز مراقبت از عواطف آن‌ها است. در این میان وقتی کودک احساس می‌کند که توجه و محبت کافی از سوی والدینش دریافت نمی‌کند، بالطبع شروع به ناسازگاری و بدرفتاری می‌کند.

 

برای جلوگیری از این امر، لازم است از همان کودکی به بچه‌ها بیاموزیم که چگونه احساسات خویش را مدیریت کنند. برای این منظور بچه‌ها را از همان سنین پایین به کارهای خوب عادت دهید، کارهایی ساده که معمولاً هر کسی در طول روز انجام می‌دهد. به این ترتیب، آن‌ها در هر زمان احساس امنیت بیشتری خواهند داشت.

 

عادات خوب، وقتی کودکان با والدین رفتار نادرستی دارند بسیار مفید هستند. این به آنها اجازه می‌دهد تا در هر مرحله از روز آنچه را که از آنها انتظار می‌رود، بهتر درک کنند. روزی که ساختار و برنامه‌ای خوب و منسجم دارد، آرامش، امنیت و هارمونی را به خانه ارمغان می‌آورد. در ادامه خواهید دید که عصبانیت و هوس‌های بی‌مورد کودک نیز به‌تدریج از بین می‌رود.

 

عادات خوب برای والدین نیز مفید هستند


عادات خوب در جهت انجام کارهای روزانه، فقط مختص بچه‌ها نیست. بزرگسالان نیز می‌توانند از آن برای مدیریت احساسات و برنامه‌های‌ خود کمک بگیرند. عادات درست، همچنین برای والدینی که می‌خواهند روز خود را از قبل مدیریت و برنامه‌ریزی کنند، مفید است. 

 

چنین والدینی می‌توانند الگوی خوبی برای فرزندان خود باشند به‌طوری ‌که در نهایت، نظم در زندگی خانوادگی برقرار می‌شود و هر دو طرف نیز در کنار هم زندگی خانوادگی خوبی را خواهند ساخت.

 

هم‌زمان که عصبانیت، هوس‌ها و نیز رفتارهای عجیب کودک از بین می‌رود، به والدین نیز استرس کم‌تری وارد می‌شود و قطعاً شادتر خواهند بود و احساس بهتری خواهند داشت. لحظات سپری‌شده با خانواده حتی با ارزش‌تر خواهد شد و والدین و فرزندان می‌توانند در آرامش و صلح از این شرایط لذت ببرند.

 

هنگامی‌ که جو خانه خوب است، ارتباطات میان والدین و فرزندان نزدیک‌تر و صمیمی‌تر می‌شود. در چنین فضای امنی، قطعاً خندیدن، بازی کردن و نیز بوسیدن و در آغوش کشیدن، راحت‌ترین کارهای روی زمین خواهند بود. بنابراین در برقراری این جو خوب، از دل و جان مایه بگذارید! هرچند که در شرایط کنونی‌، کار ساده‌ای نیست اما قطعاً ناممکن هم نخواهد بود.

 

ترجمه: عفت عباسیان

منبع: etreparents.com


برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو