چرا در دوران قرنطینه پوست چرب‌تر یا خشک‌تر می‌شود؟
7 مهر 1399 ساعت: 13:7در طول دوران قرنطینه برخی افراد شکایت دارند که پوست‌شان خیلی خشک یا خیلی چرب شده است و روی آن ضایعات و جوش‌هایی پدیدار شده است. تمام این مسایل طبیعی است اما راه‌حل‌هایی نیز برای پیشگیری و درمان آن وجود دارد. 

از نظر تئوری در دوران قرنطینه، پوست باید وضعیت بهتری پیدا کند چون در معرض آلودگی کمتری است و به دلیل استفاده نکردن از محصولات آرایشی راحت‌تر می‌تواند نفس بکشد. اما واقعیت خلاف این را نشان می‌دهد. افرادی که پوست نرمالی داشته‌اند در طول دوران قرنطینه پوست‌شان چرب یا خشک شده است و اگر جوش نمی‌زدند حالا مستعد آکنه شده‌اند. 

 

دلیل اصلی این موضوع در درجه نخست استرس ناشی از ابتلا به کرونا و ماندن در قرنطینه است. هوای داخل خانه هم در بروز تغییرات پوستی نقش دارد. هوای خشک یا مرطوب می‌تواند باعث شود پوست در مقایسه با دوران قبل از کرونا که مرتبا از خانه خارج می‌شدید یا تهویه بهتری در منزل داشتید خشک یا چرب‌تر شود. 

 

در نهایت میزان کلر آب لوله‌کشی هم  بر پوست بی‌تاثیر نیست و با ایجاد تغییراتی آن را مستعد تولید بیشتر سبوم می‌کند. 

 

برای پیشگیری چه کنیم؟


از یک‌سو توصیه می‌کنیم در دوران قرنطینه مراقب نوع رژیم غذایی خود باشید. در این دوران عادات غذایی تغییر می‌کند و بسیاری از افراد میل به مصرف شیرینی بیشتری دارند. میزان مصرف شکر و تنقلات نمکی خود را محدود کنید. 


در مصرف محصولات لبنی و گوشت قرمز افراط نکیند و به اندازه کافی میوه و سبزیجات و غلات مصرف کنید.


هوای منزل را به خوبی تهویه و مرتبا گرد و خاک نشسته روی لوازم منزل را پاک کنید. از آنجا که ساعات بیشتری در منزل نشسته یا خوابیده‌اید، روکش روی مبل‌ها و تخت خواب‌ها را هم در فواصل نزدیک به هم بشویید. 


استرس را از خود دور کنید و احساس آرامش داشته باشید. 


در خانه ورزش کنید. یوگا تمرین کنید. 


پازل و جدول حل کنید و در شبکه‌های اجتماعی با دوستان‌تان ارتباط داشته باشید تا شاد بمانید. اثرات شادی به سرعت روی پوست نمودار می‌شود. 

 

ترجمه: سمیه مقصودعلی

منبع: cosmopolitan.fr
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو