چرا واکسن آنفلوانزا هر سال تغییر می‌کند؟
31 شهریور 1399 ساعت: 23:6رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، با اشاره به چرایی تغییر هرساله واکسن آنفلوانزا، از پیش‌بینی تهیه ۲ میلیون دوز از این واکسن برای کارکنان بهداشتی خبر داد و گفت: «البته بازهم اولویت تزریق واکسن با کارکنانی است که بیشتر در معرض خطر ابتلا باشند.»
به گزارش سلامت، دکتر سید محسن زهرایی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید براینکه تزریق واکسن آنفلوانزا سبب کاهش ریسک ابتلا به بیماری می‌شود، گفت: «البته در موارد محدودی نیز واکسن آنفلوانزا منع مصرف دارد، از جمله این ممنوعیت‌ها بروز حساسیت شدید و نادر در دوره‌های قبلی تزریق واکسن آنفلوانزاست که در چنین شرایطی توصیه می‌شود فرد واکسن آنفلوانزا دریافت نکند.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا همه باید واکسن آنفلوانزا تزریق کنند؟، اظهار کرد: «به هیچ‌وجه باید و الزامی برای تزریق واکسن برای همگان وجود ندارد اما، توصیه به واکسیناسیون به ویژه برای افراد پرخطر امری ضروری است.» گروه‌های پر خطر هرساله باید اقدام به دریافت واکسن کنند؛ این گروه شامل افراد با نقص و ضعف سیستم ایمنی، کودکان، خانم‌های باردار، کارکنان بهداشتی درمانی به دلیل نوع حرفه‌ خود و... هستند.

وی درباره میزان نیاز کادر بهداشتی به تزریق واکسن آنفلوانزا، گفت: «با توجه به اینکه کدام‌ گروه‌ها را پوشش دهیم، نیاز متفاوت است، اما امسال پیش‌بینی ۲ میلیون دوز واکسن برای کارکنان بخش بهداشتی درمانی داشته‌ایم که این میزان هم با اولویت‌بندی ابتدا برای افرادی که در معرض خطر بیشتر و در تماس بیشتر با بیماران هستند، تزریق می‌شود. تا سالیان قبل تامین واکسن آنفلوانزا برای این گروه بسته به شرایط بین ۲۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار دوز تهیه می‌شد.»

زهرایی درباره چرایی تغییر هر ساله‌ واکسن آنفلوانزا، تصریح کرد: «مدت دوام واکسن‌ها بر حسب نوع واکسن و عامل بیماری‌زا متفاوت است؛ مثلا واکسن سرخک که در دو نوبت ارائه می‌شود می‌تواند ایمنی‌زایی طولانی‌مدت ایجاد کند که نیازی به تکرار هم نخواهد داشت اما، در مورد آنفلوانزا طول مدت ایجاد ایمنی کوتاه و در بهترین حالت تقریبا بین ۸ تا ۱۲ ماه است. البته همین مدت زمان ذکر شده در افراد مختلف، متفاوت است؛ مثلا در گروه‌های پرخطر که نقص سیستم ایمنی دارند یا سالمندان ممکن است طول مدت ایمنی 6 ماه باشد.

وی با اشاره به اینکه ویروس آنفلوانزا ثابت نیست و هرساله تغییر می‌کند، تصریح کرد: نوع واکسن آنفلوانزای تولیدی هر سال بر اساس برآورد جهانی بر ویروس‌های شایعی است که در دوره قبلی آنفلوانزا وجود داشتند، با انتخاب انواع انتخاب شده از ویروس، واکسن علیه آنها تولید می‌شود. البته ممکن است سال بعد ویروس جدیدی به وجود آمده باشد که با ویروس سالیان قبل متفاوت باشد. به همین دلیل میزان مصونیت حاصل از واکسن آنفلوانزا مانند سایر واکسن‌ها نیست.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، ادامه داد: «علت توصیه به تزریق واکسن در گروه‌های پرخطر از آنجا نشات می‌گیرد که با زدن واکسن شدت ابتلا به آنفلوانزا در این گروه و موارد بستری آن کاهش می‌یابد. البته زدن واکسن آنفلوانزا به هیچ عنوان نباید این تصور را ایجاد کند که دیگر لازم نیست دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنیم؛ تمام اقدامات پیشگیری کننده باید در نظر گرفته شود»
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو