وقتی ریلکس می‌کنید چه اتفاقی برای بدن می‌افتد:
29 شهریور 1399 ساعت: 23:6ریلکسیشن تکنیکی برای آرام کردن عضلات بدن است و با استفاده از آن می‌توانید از فشاری که بر اعضای بدن وارد شده، خلاص شوید و هم زمان با تمرکز درست، ذهن خود را نیز آرام کنید.
فشار‌های عصبی و عامل استرس‌زا آنچنان بر اعصاب تاثیر می‌گذارد و گاهی خودمان متوجه انقباض بیش از حد عضلات بدنمان نمی‌شویم اما بعد از اینکه این کار را انجام می‌دهیم با احساس آرامشی که پیدا می‌کنیم، در واقع پی می‌بریم که وجودمان تا چه اندازه تحت استرس و فشار بوده است.

- پاسخ آرامش‌سازی چیست؟

یکی از مواردی است که سیستم عصبی پاراسمپاتیک وظایف آن را بر عهده دارد. این قسمت از سیستم عصبی در حالی که در حالت استراحت هستید، اندام‌ها و غدد را تنظیم می‌کند. پاسخ آرامش‌سازی بدن از زمانی که احساس آرامش می‌کنید، شروع می‌شود. در واقع می‌تواند مانع تاثیر استرس بر بدن شود. این تغییرات برای سلامت روح و جسم مفید است.

- ضربان قلب را آرام می‌کند.

استرس موجب تحریک فعالیت  سیستم عصبی سمپاتیک می‌شود که در شرایط اضطراری وظیفه عملکرد بدن را بر عهده دارد. پاسخ «جنگ یا گریز» این سیستم، هورمون‌هایی به نام کاتکول آمین‌ها را برای تسریع ضربان قلب ارسال می‌کند اما ریلکسیشن به بدن این آگاهی را می‌دهد که در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند. سیستم پاراسمپاتیک هورمونی به نام استیل کولین را گرفته و آزاد می‌کند و باعث کاهش ضربان قلب می‌شود.

- فشار خون پایین می‌آید.

هورمون‌های استرس می‌توانند ضربان قلب را افزایش داده و رگ‌های خونی را سفت کنند و به طور موقت فشار خون را بالا ببرند اما وقتی ریلکس می‌کنید عکس این هم اتفاق می‌افتد. اگر فشارخون بالا دارید، روش‌های آرام‌سازی مانند مدیتیشن به شما کمک می‌کند تا استرس را کنترل کرده و احتمال بیماری‌های قلبی را کاهش دهید.(اما مصرف دارو را قطع نکنید، مگر اینکه دکتر به شما توصیه کند.)

- هضم غذا بهتر می‌شود.

وقتی استرس باعث واکنش «جنگ یا گریز» می‌شود، با جریان خون به سمت عضلات بزرگتر، کار هضم متوقف می‌شود. آرامش‌سازی این روند را معکوس می‌کند. همچنین التهابی را که ممکن است به روده آسیب برساند را کاهش می‌دهد. استرس در بسیاری از مشکلات گوارشی مانند سندرم روده تحریک‌پذیر(IBS) نقش دارد. تکنیک‌های آرام‌سازی مانند تنفس عمیق یا مراقبه می‌تواند در رفع این علائم کمک کند.

- تنفس آرام می شود.

 «نفس عمیق بکشید». ممکن است فکر کنید که فرد وحشت کرده است اما دلیل خوبی برای آن وجود دارد. وقتی استرس دارید، تنفس تند می‌شود و ممکن است منجر به کمبود دی‌اکسیدکربن در خون شود که فرد را بی‌حال و ضعیف می‌کند اما ریلکسیشن باعث کاهش سرعت تنفس می‌شود. همچنین می‌توان با تنفس آرام و کنترل شده، با انجام 6 تنفس در دقیقه به آرامش برسید.

- عضلات آرام می‌شود.

وقتی احساس خطر می‌کنید مثل ترس از خرس در جنگل و یا مواجهه با اتفاقی در محل کار، عضلات بدن سفت می‌شود. معمولاً هنگام آرام‌سازی، تنش عضلانی کاهش می‌یابد اما استرس طولانی‌مدت می تواند تقریباً به طور مداوم به انقباض عضلانی منجر شود. اگر به سختی می‌توانید خود را آرام کنید، از پزشک درباره بازخورد این کار سوال کنید. پزشک نیز از حسگرها برای بازخورد عملکردهای بدن استفاده می‌کند و به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید چگونه تنش‌های عضلانی را از بین ببرید.

- کمتر آسیب می‌بینید.

آرامش‌سازی، درد را از بین نمی‌برد اما می‌تواند میزان درد را کمی کاهش دهد. عضلات آرام  کمتر درد را احساس می‌کند و آرامش موجب می‌شود تا مغز اندروفین، مواد شیمیایی که مانند مسکن طبیعی رفتار می‌کنند را آزاد کند. مطالعات نشان می‌دهد که روش‌های آرام‌سازی مانند مدیتیشن می‌تواند درد ناشی از بیماری‌هایی مانند فیبرومیالژیا، میگرن، درد مزمن لگن و سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) را کاهش دهد.

- کنترل بهتر قندخون.

هورمون‌های استرس باعث افزایش قند‌خون می‌شوند. اگر مبتلا به دیابت هستید، تلاش برای کنترل وضعیت بدن، ممکن است استرس را تقویت کند. 
تکنیک آرامش‌سازی می‌تواند کمک کند تا قندخون خود را کنترل کنید(اگرچه نمی‌تواند جای دارو را بگیرد). برای رسیدن به این نتیجه، به طور منظم ورزش کنید و خواب کافی داشته باشید. روش‌های آرامش‌سازی مانند مراقبه یا یوگا را امتحان کنید تا بیشتر و بیشتر آرام شوید.

- ایمنی بدن بیشتر می‌شود. 

استرس طولانی‌مدت در بدن، کار مبارزه با عفونت‌ها را دشوارتر می‌سازد اما آرامش‌سازی عمیق می‌تواند به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کند. با کمک تکنیک‌هایی مانند شل کردن عضلات به ترتیب، می‌توانید به نتیجه برسید. وقتی که دچار تنش می‌شوید، عضلات را یکی‌یکی آرام کنید. همچنین با افزایش سن، نگرانی‌های خود را کنترل کنید زیرا به طور طبیعی با گذشت زمان عملکرد ایمنی بدن کاهش می‌یابد.

- بهتر می‌خوابید.

بعضی اوقات، حتی زمانی که بیشتر خسته هستید ممکن است نتوانید خوب بخوابید. این حالت «خسته اما کلافه» نشانه می‌دهد که هنوز در حالت «جنگ یا گری» هستید. تکنیک‌های آرامش‌سازی مانند تنفس عمیق می‌توانند به فرد کمک می‌کند تا آرام شود. از این تکنیک‌ها بعضاً برای درمان بی‌خوابی استفاده می‌شود.

- چگونه بدن خود را آرام کنید.

برخی از افراد هنگام باغبانی، آشپزی یا خواندن از حالت انقباض عضلانی خارج می‌شوند. برخی دیگر دعا یا مراقبه می‌کنند یا تکنیک‌هایی مانند:
• تجسم
• شل کردن عضلات به ترتیب
• ماساژ
• تنفس عمیق
• بازخورد بدن
اگر نمی‌دانید که چگونه آن را انجام دهید، از پزشک خود بخواهید که شما را به متخصصینی معرفی کند که تکنیک‌های آرام‌سازی را آموزش می‌دهند. 

- روش بنسون را امتحان کنید.

این روش را دکتر هربرت بنسون، متخصص قلب ابداع کرد که برای اولین بار، پاسخ به آرامش‌سازی را تشریح کرده بود. آنچه می‌توانید انجام دهید این است:
• بنشینید و آرام باشید.
• چشمان خود را ببندید.
• به تدریج تمام عضلات بدن را شل کنید، از پاها شروع کنید و به سمت بالا بروید.
• از راه بینی نفس بکشید.
• به تنفس خود توجه کنید.
این کار را حدود 20 دقیقه انجام دهید و سپس چند دقیقه با چشمان بسته بنشینید.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو