مدلسازی ابرکامپیوتر ژاپنی: ماسک‌های یک‌بارمصرف از ماسک‌های پارچه‌ای موثرترند
19 شهریور 1399 ساعت: 19:6یک مدل‌سازی به وسیله سریع‌ترین کامپیوتر جهان در ژاپن نشان می‌دهد که ماسک‌های صورت که از مواد بافته‌نشده پروپیلنی (ماسک‌های یکبار مصرف) ساخته‌ شده‌‌اند، تاثیربخشی بیشتری در جلوگیری از انتشار ویروس کرونا نسبت به ماسک‌های پارچه‌ای دارند.
به گزارش گاردین کامپیوتر فوگاکو که می‌تواند بیش از ۴۱۵ کوادریلیون محاسبه در ثانیه انجام دهد، در شبیه‌سازی‌های کارآمدی سه نوع ماسک نشان داد ماسک‌های بافته‌نشده نسبت به ماسک‌های پارچه‌ای تهیه شده از پارچه کتان و پلی‌استر بیشتر مانع خروج قطرک‌های تنفسی هنگام سرفه کردن می‌شوند.

ماسک‌های بافته‌نشده همان ماسک‌های پزشکی یک‌بار مصرفی هستند که مردم کشورهایی مانند ژاپن به طور رایجی در فصول سرد هنگام شیوع آنفلوانزا و اکنون در پاندمی کروناویروس به صورت می‌زنند. این ماسک‌ها از پروپیلن ساخته می‌شود و تولید آنها در شمار بالا نسبتا ارزان درمی‌آید. ماسک‌های بافته‌شده ماسک‌هایی هستند که از پارچه‌هایی مانند کتان ساخته می‌شوند و در برخی از کشورها هنگام کمبود ماسک‌های یکبارمصرف در اوائل شیوع کرونا وارد بازار شدند.

ماسک‌های پارچه‌ای چند بار قابل‌مصرف هستند و راحت‌تر می‌توان با آنها نفس کشید. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید این ماسک‌ها را باید با صابون یا ماده شوینده و آب با دمای دست‌کم ۶۰ درجه دست‌کم یک بار در روز شست.کارشناسان در انستیتوی پژوهشی ریکن در شهر کوبه در غرب ژاپن با این مدل‌سازی کامپیوتری به این نتیجه رسیدند که استفاده از ماسک‌های بافته‌نشده یکبار مصرف تقریبا جلوی همه قطرک‌های تنفسی خارج شده هنگام سرفه کردن را می‌گیرد.

ماسک‌های کتانی و پلی‌استری کارآمدی اندکی کمتر داشتند، اما هنوز جلوی دست‌کم ۸۰ درصد از قطرک‌ها را می‌گرفتند.
بر اساس این مدل، ماسک‌های بافته‌نشده یا همان ماسک‌های جراحی یا پزشکی در جلوگیری از قطرک‌های با اندازه ۲۰ میکرون (یک هزارم میلی‌متر) یا کمتر تاثیربخشی اندکی پایین‌تر داشتند و بیش از ۱۰ درصد از این ذرات می‌توانستند از میان لبه‌های ماسک و صورت به بیرون راه پیدا کنند. ماسک‌های پلی‌استری و کتانی امکان خروج تا ۴۰ درصد این قطرک‌های کوچکتر به بیرون را می‌دادند.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو