چه چیزهایی باعث می‌شوند غش کنید
19 شهریور 1399 ساعت: 14:6علل گوناگونی ممکن است باعث از دست رفتن هشیاری و غش کردن شوند.
از جمله این عوامل می‌توان به این موارد اشاره کرد:

کم آب شدن بدن:

در صورت نوشیدن کم مایعات یا از دست دادن بیش از حد آب، بدن کم آب می‌شود. سپس فشارخون پایین آمده و سیستم عصبی نمی‌تواند بدن را به خوبی کنترل کند و ممکن است بیهوش شوید. به همین دلیل بهتر است آب زیادی بنوشید، خصوصا مواقعی که هوا گرم است. اگر رنگ ادرار روشن نیست، پس به آب بیشتری نیاز دارید.

- آریتمی قلب:

به این معناست که ضربان قلب نامنظم است و همین امر گاهی اوقات جریان خون و مقدار خونی که به مغز می‌رسد را کند می‌کند و باعث بی‌حالی و ضعف می‌شود. ممکن است اولین یا تنها علامت مشخص این عارضه باشد. اگر مشکوک به آریتمی هستید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، زیرا نشانه‌ای از مشکل قلبی جدی است که نیاز به درمان دارد.

- تنفس سیانوتیک:

این اتفاق بیشتر در کودکان بین 6 ماه تا 5 سال رخ می‌دهد. وقتی زیاد گریه می‌کنند، اکسیژن مغز قطع شده و پاسخ اتوماتیک ایجاد کرده و باعث بیهوش شدن بچه می‌شود. ممکن است کبود شوند و حدود یک دقیقه از حال بروند و بعد از آن بی‌حال به نظر برسند. بچه‌ها عمدا این کار را نمی‌کنند. این واکنش، بازتابی است که قادر به کنترل آن نیستند. اگرچه مواجه شدن با این حالت، ترسناک است اما جای نگرانی نیست و حتی ممکن است مکررا اتفاق بیفتد.

- ایست تنفس:

این مورد نیز عمدتا در بچه‌های کوچک اتفاق می‌افتد. ترس یا درد ناگهانی باعث می‌شود قلب کودکان برای چند ثانیه متوقف شود. کودک ممکن است رنگ‌پریده شود و بدون صدا حدود یک دقیقه از هوش برود و دهانش باز بماند. گاهی اوقات این واکنش پس از آسیب به کودک اتفاق می‌افتد و آسیب صرفا باعث این پاسخ خودکار نمی‌شود، بلکه شوک حاصل از آن است و باید تا 5 سالگی درمان شود. 

- پایین آمدن قندخون:

اصطلاح پزشکی آن، افت قندخون است که ممکن است باعث سرگیجه، لرزش، خستگی، گیجی و تاری دید شود. اگر مقدار کمی کربوهیدرات آبمیوه یا آبنبات را دریافت کنید، معمولا مشکل را می‌توانید برطرف کنید. در غیر این صورت، ممکن است از حال بروید. در صورت بروز چنین اتفاقی، به دارویی به نام گلوکاگون نیاز است تا به بدن کمک کند و قند بیشتری آزاد کند.

- دیابت:

قندخون بالا به اعصاب بدن که قندخون را ثابت نگه می‌دارد، آسیب وارد می‌کند و فشارخون را بسیار پایین آورده و فرد از حال می‌رود.

- دارو:

برخی از داروها مانند داروهای فشارخون و ضدافسردگی، هنگام ایستادن بر نحوه عملکرد قلب و رگ‌های خونی تاثیر می‌گذارند و فشارخون را کاهش می‌دهد و فرد از حال می‌رود. انسولین مصرفی برای کاهش قندخون، هنگام دیابت ممکن است باعث افت قندخون شده و منجر به غش بشود. گاهی اوقات در افراد مسن، مصرف داروهای مختلف اگر با بیماری و وضعیتی مانند ایستادن در اتاق گرم ترکیب شود، موجب بیهوشی فرد می‌شود.

- تشنج:

 یک تغییر ناگهانی در سیگنال‌های الکتریکی طبیعی مغز است. برخی علائم آن مانند چرخش چشم به عقب و لرزش بدن که ممکن است شبیه به ایست تنفسی باشد. تفاوت آن در این است که تشنج برای چند دقیقه، نه چند ثانیه فرد را بیهوش می‌کند و ممکن است کنترل مثانه‌اش را نیز از دست بدهد. فرد می‌تواند کمی نور را ببیند یا بو و مزه غیرطبیعی را احساس کند که منشا آن مشخص نباشد. در صورت مشکوک بودن به تشنج، به پزشک مراجعه کنید.

- ایستادن زیاد:

اگر به هنگام برخاستن غش کنید، ممکن است بیماری به نام سندرم تاکی کاردی ارتوستاتیک ایستایی (POTS)داشته باشید. در این حالت، هنگام ایستادن یا نشستن، تپش نبض بیش از حد بالا می‌رود. ممکن است احساس بی‌حالی، سرگیجه، لرزش یا تعریق داشته باشید و ضربان قلب کند شود و از حال بروید. نوشیدن مایعات فراوان کمک کننده است، کافئین و الکل را محدود کنید و سعی کنید زودتر از خواب بیدار شوید. ممکن است پزشک برای درمان آن، دارویی را توصیه کند.

- مشکلات قلبی:

آسیب به عضله قلب، انسداد یا تنگی عروق خونی (بیماری عروق کرونر قلب) و سایر مشکلات می‌تواند مانع رسیدن خون کافی و اکسیژن به مغز شود. زمانی که باعث از حال رفتن شود، به آن سنکوپ قلبی می‌گویند و ممکن است بدون هشدار و گاهی به طور مکرر در طی چندین هفته اتفاق بیفتد. در صورت مشکوک بودن به این عارضه یا احساس درد در قفسه سینه، آریتمی، خستگی یا سایر علائم، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

- شوک:

اصطلاح تخصصی آن، سنکوپ وازوواگال است. بدن نسبت به دیدن خون، تجربه احساسی ناگهانی، ترس از آسیب دیدگی یا چیز دیگری که بدن را خسته کند، درنتیجه اینگونه واکنش نشان می‌دهد. ضربان قلب با گشاد شدن رگ‌های خونی و جمع شدن خون در پاها، بدون ورود به مغز، کاهش می‌یابد و ممکن است درست قبل از وقوع، بدن سرد، لختگی، رنگ‌پریدگی و حالت تهوع ایجاد شود. اگر احساس می‌کنید، ممکن است غش کنید، دراز بکشید و پاها را بالا ببرید. 

- تهویه شدید:

احساس می‌کنید هوای کافی وجود ندارد، بنابراین تندتر نفس می‌کشید. اگرچه دلیلش مشخص نیست اما باعث می‌شود تا رگ‌های خونی اطراف مغز کوچک شده و اکسیژن محدود شود و باعث سبکی سر و احتمالا غش بشود. به جای یک مشکل جسمانی، معمولا ترس آن را ایجاد می‌کند، اگر نفس را حبس کنید. ممکن است در دست‌ها، پاها و دهان نیز احساس گزگز کنید.

- سرفه:

به خصوص اگر شدید باشد و نتوانید آن را متوقف کنید، ممکن است از دریافت اکسیژن کافی در خون جلوگیری کرده و باعث بیهوشی شود. این بیماری بیشتر در نوزادان بر اثر سیاه سرفه دیده می‌شود اما ممکن است برای هر فردی نیز اتفاق بیفتد. بیماری آسم هم که تنفس را دشوار می‌کند، ممکن است همان اثر را داشته باشد. در صورت حمله جدی آسم یا سرفه شدید، بلافاصله به بیمارستان مراجعه کنید.

- نوشیدن الکل:

باعث انبساط رگ‌های خونی شده و منجر به افت فشارخون می‌شود. وقتی زیاد می‌نوشید، غلظت الکل موجود در خون به طور خطرناکی بالا رفته و ممکن است از حال بروید.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو