چه چیزی باعث شکنندگی ناخن‌ها می‌شود
6 شهریور 1399 ساعت: 12:6عوامل گوناگونی ممکن است باعث شکنندگی ناخن شوند.
هر علتی ممکن است باشد، از سالمندی گرفته تا تغذیه نامناسب می‌تواند ناخن‌ها را خشک، نازک و شکننده کند. همچنین برخی از داروها و بیماری‌ها هم هستند که می‌تواند باعث شکنندگی ناخن‌ها شود. اما لازم نیست به دنبال علت باشید. مراقبت صحیح می‌تواند به سالم نگه داشتن و تقویت ناخن‌ها کمک کند.

- رطوبت زیاد:

وقتی ناخن‌ها مرطوب می‌شوند، شکننده‌تر شده و وقتی خشک می‌شوند، ترک می‌خورد. اگر دست‌ها زیاد در آب باشد، به خصوص اگر از صابون یا شوینده قوی استفاده می‌کنید، این تغییر مداوم می‌تواند ناخن‌ها را خشک کرده و سطح آن را نرم و نازک کند. 

- سن: 

هر چه مسن‌تر می‌شوید، ناخن‌ها خشک‌تر شده و رشد آن کندتر  می‌شود. ناخن‌های پا معمولاً ضخیم‌تر و سفت‌تر می‌شوند، در حالی که ناخن‌های دست نازک‌تر و شکننده‌تر می‌شوند. سن خاصی ندارد که بدانید چه زمانی این اتفاق می‌افتد و برای همه نیز اتفاق نمی‌افتد اما می‌تواند بر روی ناخن‌ها اثر بگذارد. 

- سندروم رینود:

بیماری است که بر روی رگ‌های خونی انگشتان تاثیر می‌گذارد و انگشتان دست و پا را از دریافت خون کافی باز می‌دارد. همچنین باعث می‌شود تا ناخن‌ها آنچه را که برای سالم ماندن لازم دارند را دریافت نکنند. ناخن‌های شکننده نشانه شایع سندرم رینود است.

- کم‌کاری تیروئید‌:

عرق، مرطوب‌کننده طبیعی بدن است. مقدار کم هورمون تیروئید که به آن «کم‌کاری تیروئید» گفته می‌شود، میزان تعریق بدن را کاهش می‌دهد. در نتیجه آن موها، پوست و ناخن‌ها خشک می‌شوند. علاوه بر ناخن‌های شکننده، ممکن است علائم دیگری مانند درد، خستگی، افزایش وزن و مشکلات حافظه را نیز ایجاد کند.

- کم‌خونی:

شایع‌ترین علت کم‌خونی، تعداد کم گلبول‌های قرمز خون است و اینکه در خون، آهن کافی وجود نداشته باشد و زمانی این اتفاق می‌افتد که خون زیادی از دست داده باشید. اگر در رژیم غذایی خود آهن کافی دریافت نکنید یا بیماری دارید که مانع جذب آهن می‌شود، باید آهن را از طریق مکمل‌ها دریافت کنید. کم‌خونی می‌تواند ناخن‌ها را قاشقی شکل و شکننده یا فرو رفته کند.

- درمان سرطان‌:

ناخن‌های شکننده از عوارض جانبی برخی از درمان‌های سرطانی مانند شیمی‌درمانی است. در این موارد خشکی پوست و ناخن بسیار شایع است. ممکن است پوست و مو نازک شود، به راحتی بشکند و کندتر از حد طبیعی رشد کند.

- مواد مغذی ناکافی:

داشتن ناخن‌های شکننده ممکن است، کمتر به این دلیل باشد که ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن را دریافت نکرده‌اید. مثلا میزان کم کلسیم(هیپوکلسمی) می‌تواند باعث پوسته پوسته شدن پوست، موهای خشک و ناخن‌های شکننده و نیز موجب گرفتگی عضلات شود.

- دستکش بپوشید‌:

روش آسان محافظت از ناخن‌ها در برابر رطوبت بیش از حد یا مواد شیمیایی قوی، استفاده از دستکش هنگام شستن ظرف‌ها یا تمیز کردن خانه است. دستکش‌های لاستیکی دولایه که لایه داخلش پنبه‌ای باشد را انتخاب کنید تا کمتر عرق کنید.

- نکته مهم: استفاده از  مکمل‌های بیوتین

تعدادی از مطالعات نشان می‌دهد که مصرف دوز روزانه بیوتین می‌تواند ناخن‌ها را ضخیم و تقویت کند. مقادیر زیاد آن می‌تواند نتایج آزمایشگاهی خاصی را ایجاد کند و یا بر داروهای صرع اثر بگذارد. با پزشک خود مشورت کنید که بدانید، آیا انجام این آزمایش برای شما مناسب است یا خیر؟ 

- نکته مهم: از گذاشتن ناخن‌های مصنوعی خودداری کنید.

ناخن‌های مصنوعی، با نوعی چسب بر روی ناخن‌های طبیعی چسبانده می‌شود که می‌تواند آسیب‌های زیادی به ناخن‌ها وارد کند. یک ناخنکار باید سطح ناخن را بتراشد تا بتواند ناخن جدید را بچسباند و انجام این کار باعث نازک شدن ناخن‌ها می‌شود. مواد شیمیایی موجود در چسب ناخن باعث ضعیف شدن ناخن‌ها شده و اگر ناخن‌هایتان شکننده است، از استفاده از این روش زیبایی خودداری کنید.

- نکته مهم‌:  پروتئین بیشتر مصرف کنید.

هنگامی که پروتئین کافی دریافت می‌کنید، مقدار کراتین بدن افزایش می‌یابد. کراتین پروتئینی است که مو و ناخن را تقویت کرده و سالم‌تر می‌سازد. برای اینکه بدانید روزانه چند گرم پروتئین نیاز دارید، به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن باید 0/8 گرم پروتئین در طول روز مصرف کنید.

- نکته مهم: ناخن‌هایتان را کوتاه کنید.

ناخن‌های خود را مرتباً کوتاه کرده و سوهان بکشید تا از شکستن و و ترک خوردن آن جلوگیری کنید. باید ناخن‌ها را مستقیماً با ناخن‌گیر یا قیچی ناخن کوتاه کنید و کمی از ناخن را باقی بگذارید.

- نکته مهم: استفاده از برق ناخن

برخی از براق‌کننده‌ها با پوشش نایلونی می‌تواند ناخن‌ها را تقویت کرده و از شکنندگی و ترک خوردن آنها جلوگیری کند.
هفته‌ای یکبار این کار را انجام دهید اما از استفاده از استون خودداری کنید چون به ناخن‌ها آسیب می‌رساند.

- نکته مهم: استفاده از لوسیون

لوسیون‌ها به همراه اسیدهای آلفا هیدروکسی یا لانولین می‌توانند برای ناخن‌های شکننده ناشی از بیماری‌های موثر بر خشکی ناخن، مفید باشند. قبل از استفاده از آن، ناخن‌ها را به مدت 5 دقیقه در آب بگذارید.

- نکته مهم: از ناخن به عنوان ابزار کار استفاده نکنید.

آیا دوست دارید قوطی‌های نوشابه یا بطری‌های دیگر را با ناخن باز کنید؟ این کار درست نیست. در عوض از دربازکن استفاده کنید تا ناخن‌هایتان آسیب نبیند.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو