برای رفع افسردگی ورزش کنید
5 شهریور 1399 ساعت: 20:6ورزش یکی از راه‌های کمک به رفع افسردگی است
برای انجام ورزش برای رفع افسردگی این نکات را رعایت کنید:

- به آرامی شروع کنید:

ورزش می‌تواند آخرین کاری باشد که در هنگام احساس ناراحتی و افسردگی انجام می‌دهید اما مواد شیمیایی مفیدی را در مغز ترشح کرده و به کاهش علائم افسردگی کمک می‌کند. لازم نیست کار زیادی انجام دهید، شاید فقط یک پیاده‌روی کوتاه لازم باشد. اگر بتوانید خود را به انجام چند تمرین ساده عادت دهید که هر روز پشت سر هم انجام دهید، ممکن است روزهای بعد آن دیگر فشار زیادی به شما وارد نشود. 

- راه بروید یا بدوید:

لازم نیست مثل دو ماراتن باشد یا تمرینات را سریع انجام دهید. حتی نیازی به دویدن هم نیست. با قدم زدن شروع کنید و در ابتدا تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید تندتر از توان خود ورزش کنید. صرفا تمرین به تنهایی نمی‌تواند به شما کمک کند؛ بلکه خارج شدن از خانه نیز می‌تواند روحیه شما را بالا ببرد.

- یوگا:

حرکات ثابت و متحرک این نوع تمرین مراقبه، شما را قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌کند و نیز می‌تواند به شما انرژی و احساس آرامش بدهد. کنترل تنفس در یوگا همچنین می‌تواند احساس آرامش را در شما ایجاد کند. فیلم‌های آموزش یوگا را می‌توانید به صورت آنلاین جستجو کنید اما حضور در کلاس شما را به دنیای پیرامون و ارتباط با افراد دیگر سوق می‌دهد. 

- باغبانی:

لمس کردن خاک، ماده شیمیایی مهم مغز به نام سروتونین را افزایش می‌دهد و به کاهش افسردگی کمک می‌کند. شما را فعال نگه می‌دارد. اگر در خانه فضای خاکی ندارید و نمی‌توانید کاری انجام دهید، به پارکی که در اطرافتان هست مراجعه کنید تا ببینید آیا می‌توانید طرح خودتان را آنجا پیاده کنید.

- تنیس:

یک تمرین خوب و یک فرصت عالی برای رها کردن احساسات است. بدون اینکه در مورد آن صحبت کنید. فقط می‌توانید توپ را به دیوار ضربه بزنید اما اگر می‌خواهید توپ را از روی تور برگردانید، شخص دیگری باید آن طرف تور بایستد. این بازی فرصتی برای معاشرت است. پس اگر به فرد دیگری نیاز دارید، پس در پی او باشید.

- ورزش در محل کار:

گاهی برای دور کردن ذهن از افکار منفی لازم است تا حواستان را پرت کنید، پس چند دقیقه وقت بگذارید و از روی صندلی بلند شوید. مکانی آرام را پیدا کنید و حرکات کششی انجام دهید یا از پله‌ها بالا و پایین بروید. هر کاری که باعث تحرکت شود می‌تواند روحیه‌تان را تقویت کند.

- شنا کردن:

شنا، تمرین عالی و کامل بدنی است و برخی از افراد دریافته‌اند که آب به آنها آرامش می‌دهد. لازم نیست بیشتر روز را در آب باشید. فقط به مدت 30 دقیقه و  3 تا 5 بار در هفته می‌توانید به آن هدفی که می‌خواهید، برسید.

- دوچرخه‌سواری:

می‌توانید از دوچرخه ثابت استفاده کنید اما پازدن به دوچرخه و طی کردن مسیر، راهی عالی برای ورزش کردن و ورود به دنیای  بیرون است. لازم نیست در فکر مدل خاصی باشید. با هر دوچرخه‌ای می‌توانید این کار را انجام دهید. با دوچرخه به فروشگاه، کافی شاپ یا به خانه دوستتان بروید. فقط قبل از استفاده آن را خوب بررسی کنید و پوشیدن کلاه ایمنی را نیز فراموش نکنید.

- آموزش قدرت بدنی:

شما برای افزایش قدرت بدنی، حجم عضلات و انعطاف‌پذیری از وزنه، دستگاه‌ها و از قوای بدنی خود استفاده می‌کنید (مانند وزنه زدن). داشتن فقط چند وزنه ساده دستی یا حتی دمبل هم تاثیر دارد. تمرین با وزنه فقط روحیه شما را بهبود نمی‌بخشد بلکه به ایجاد حس موفقیت و فرم بهتر بدن نیز کمک می‌کند.

- حیوان خانگی:

وجود یک حیوان خانگی از استرس شما می‌کاهد و برای رهائی از خستگی‌های روحی و روانی خوب است. حیوانات خانگی هر روز در ما حس آرامش روح و روان را فراهم می‌کنند. محققین دریافته‌اند که نوازش کردن سگ ها منجر به کاهش ضربان قلب و افزایش عمق تنفس می‌شود و نیز داشتن یک حیوان خانگی باعث ایجاد خیلی از صفات مثبت در صاحبش می‌شود.

- حرکات موزون :

این یک تمرین عالی است. هم ورزش، هم تعامل اجتماعی و نیز سرگرمی است. همه این موارد روحیه شما را بالا می‌برد و به خوبی می‌توانید در خانه انجامش دهید. در حالی که کسی شما را نمی‌بیند، مسیر خود را مشخص می‌کنید و اجازه می‌دهید تا بدن شما به آن سمت حرکت کند. رقصیدن حتی در کوتاه‌مدت می‌تواند احساس خوبی به شما بدهد. اعتماد به نفس خوبی به شما می‌دهد، کلاس‌‌های رقص محلی را جستجو کنید و به صورت گروهی برقصید.

- دو سرعت:

شاید لازم باشد که این تمرین را انجام دهید اما انجام سه مرتبه ورزش دو 20 ثانیه‌ای که بین آنها 2 دقیقه فاصله باشد، به اندازه 50 دقیقه دویدن متوسط برای سلامتی مفید است و می‌تواند راهی آسان برای بروز برخی احساسات متوقف شده باشد. فقط باید بدمتان را گرم کنید. از پزشک خود سوال کنید که آیا بدنتان سالم است و می‌توانید این تمرین را داشته باشید.

- بسکتبال:

یک ورزش بسیار عالی است. می‌دوید، پرش می‌کنید و پرتاب می‌کنید. می‌توانید این تمرین را در داخل و خارج از خانه، زمستان و تابستان و در یک گروه بزرگ یا فقط با یک نفر دیگر انجام دهید. حتی می‌توانید توپ را خودتان به تنهایی به حلقه پرتاب کنید.

- سافتبال:

 تمرکز داشتن در یک بازی زمان‌دار می‌تواند شما را از افکار منفی دور کند و با عضو شدن در یک تیم در شما احساس ارتباط را ایجاد کند. هنگامی که یک تیم کامل دارید که لازم است در آن حضور داشته باشید، بیشتر تمایل به ارتباط با دیگران و حضور در جمع دارید، درست است؟

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو