اقدامی درست برای آینده کودکان؛ چاق‌ها شناسایی می شوند
5 شهریور 1399 ساعت: 17:6وزیر آموزش‌وپرورش دستورالعمل پروژه «کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم» را ابلاغ کرد.
به گزارش «سلامت» به نقل از ایسنا، در این دستورالعمل آمده است: «تربیت متوازن و تمام ساحتی دانش‌آموزان از مطالبات سند تحول بنیادین آموزش‌ و پرورش است به‌نحوی‌که در بیانیه ارزش‌های این سند بر سلامت جسمانی و نشاط دانش‌آموزان تاکید شده است. یکی از علل اصلی که سلامت امروز و فردای نسل در حال رشد را به مخاطره می‌اندازد، شیوع افزایش وزن و چاقی در سنین خردسالی و دانش آموزی است.»

این دستورالعمل می افزاید: «این پدیده یک پیامد هزاره سومی است که برخی از کشورهای جهان را به وضعیت هشدار دهنده‌ای رسانده و در کشور ما نیز از روند روبه رشدی برخوردار شده است. افزایش وزن و چاقی نه‌تنها سلامت کودکان و نوجوانان را در طول تحصیل به خطر می‌اندازد، بلکه بر زندگی آنان در آینده تاثیرگذار است و آنان را با مشکلات بهداشتی، سلامتی و شیوع بیماری‌های غیر واگیر مواجه خواهد کرد. 

به همین منظور وزارت آموزش‌وپرورش مصمم است پروژه «کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم» را تدوین و از رهگذر اجرای آن نقش موثری در تامین سلامت عمومی امروز و آینده جامعه ایفا کند.

تعیین شاخص توده بدنی دانش آموزان در مرحله اولیه یا پیش‌آزمون حداکثر تا ۱۵ آبان ماه صورت می‌گیرد و دانش آموزان دارای اضافه‌وزن و چاق شناسایی می‌شوند.

منابع مورد نیاز اجرای این پروژه از اعتبارات معاونت تربیت‌بدنی و سلامت تامین خواهد شد و دریافت هرگونه هزینه از دانش آموزان با هر عنوانی ممنوع است.»
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو