سلامت مردان؛راه‌های طبیعی افزایش تستوسترون
4 شهریور 1399 ساعت: 17:6راه‌های طبیعی گوناگونی برای بهبود وضعیت هورمون جسنی تستوسترون در مردان توصیه می‌شود.
از جمله این راه‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

- وعده‌های غذایی خود را تقویت کنید :

پیاز و سیر دوستان مشترک آشپزخانه و اتاق خواب هستند و در مردان در ساخت اسپرم بیشتر و بهتر کمک می‌کنند. هر دو باعث افزایش سطح هورمونی و بالا رفتن میزان تستوسترون می‌شوند و هر دو حاوی مقادیر بالای مواد شیمیایی گیاه طبیعی به نام فلاونوئیدها هستند که کار محافظت را به عهده دارند.

- پروتئین مصرف کنید:

گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی و تخم‌مرغ از انتخاب‌های مفید هستند. دانه سویا، آجیل و دانه‌های دیگر نیز پروتئین دارند. 
سعی کنید روزانه حدودا به اندازه یک مشت بخورید؛ اگرچه مقدار ایده‌آل آن بستگی به سن، جنسیت و میزان فعالیت فرد دارد. هنگامی که به قدر کافی از این خوراکی‌ها می‌خورید، در بدن بیشتر ماده‌ای ساخته می‌شود که به تستوسترون متصل است و فرد را حتی با داشتن مقدار کمی از تستوسترون آماده می‌کند تا کار خود را انجام دهد.

- ماهی بخورید :

انواع چربی مانند سالمون، ماهی تن و ماهی خال مخالی سرشار از ویتامین D هستند و تقویت‌کننده طبیعی تستوسترون، زیرا در تولید هورمون نقش اساسی دارند.

- صدف بخورید :

 بیشتر منیزیم مصرف کنید و این ماده معدنی مانع اتصال پروتئین به تستوسترون می‌شود و نتیجه اینکه: بیشتر مواد قابل استفاده انسان در خون شناور است.
دلیل این که چرا در صدف‌ها این قدر باروری زیاد است، اینست که صدف‌ها تقریباً پنج برابر میزان توصیه شده برای انسان، حاوی روی هستند.

- انار بخورید:

به جای نوشیدن آب میوه‌های دیگر، روز خود را با یک لیوان از این میوه پرخاصیت شروع کنید. چون میزان هورمون‌های استرس مانند کورتیزول را کاهش می‌دهد و به افزایش سطح هورمون‌های جنسی از جمله تستوسترون کمک می‌کند و می‌تواند فشارخون را پایین آورده و حال فرد را بهبود ببخشد.

- رژیم غذایی سبک :

یک رژیم غذایی متعادل به سبک مدیترانه‌ای به تعادل وزن فرد کمک کند و فرد را از مقاومت به انسولین محافظت کرده و منجر به پایین آمدن میزان تستوسترون می‌شود و هنگامی که میزان تستوسترون پایین می‌آید، سطح چربی‌خون بالا رفته و منجر به عدم استفاده از انسولین در بدن می‌شود. پس تا می‌توانید این چرخه را بشکنید. چربی‌های اشباع شده را با روغن‌های سالم مانند روغن زیتون، آووکادو و آجیل جایگزین کنید.

- مصرف آبجو را قطع کنید :

فقط با 5 روز نوشیدن منظم آبجو سطح تستوسترون کاهش می‌یابد. الکل می‌تواند بسیاری از قسمت‌های سیستم هورمونی بدن را از بین ببرد. در مردانی که مشروبات الکلی زیاد مصرف می‌کنند، ممکن است بیضه کوچک، موهای سینه و ریش نازک شود و هورمون زنانه استروژن در آنها افزایش یابد.

- استفاده از ظروف شیشه‌ای به جای پلاستیکی :

مراقب نگهداری باقی مانده غذاها باشید. BPA ماده‌ای شیمیایی است که در برخی از پلاستیک‌ها، قوطی‌ها و دیگر بسته بندی‌های مواد غذایی موجود است و می‌تواند در فرآیند ساخت هورمون اختلال ایجاد کند. بعد از 6 ماه، مردانی که هر روز از BPA ( بسفینول آ یا جامد سفید) استفاده کرده‌اند، تستوسترون پایین‌تری نسبت به مردانی داشتند که از آن استفاده نکرده‌اند. امروزه استفاده از پلاستیک‌های حاوی BPA یا بیسفنول آ در تولید ظروف کنسرو، شیشه شیر نوزادان، بطری‌های آب و در تجهیزات ورزشی رایج است.

- قوای بدنی خود را تقویت کنید :

با انجام تمرینات منظم، بر روی عضلات خود متمرکز شوید. در خانه یا ورزشگاه وزنه بزنید یا از یک مربی در انجام تمرینات روزمره و میزان وزنه‌ها کمک بگیرید. ورزش هوازی مزایایی دارد اما به اندازه تمرینات قدرتی میزان تستوسترون را تقویت نمی‌کند. مراقب باشید بیش از حد توانایی خود وزنه نزنید. ورزش بیش از حد می‌تواند سطح تستوسترون را به خلاف جهت آن سوق دهد.

- به اندازه کافی بخوابید :

 وقتی می‌خوابید میزان تستوسترون بالا می‌رود و از هنگامی که شروع به خوابیدن می‌کنید و خواب هستید و تا زمانی که از خواب بیدار شوید، تستوسترون در سطح بالا قرار می‌گیرد. اما زمانی که فقط 5 ساعت می‌خوابید، میزان تستوسترون در روز می‌تواند تا 15درصد کاهش یابد. هر شب 7 یا 8 ساعت خواب را داشته باشید، حتی اگر تغییری در برنامه روزانه‌تان یا محدودیتی در برنامه‌های اواخر شب داشتید.

مترجم: مهتا زمانی‌نیک 
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو