۶ ترفند برای پیشگیری از چربی های شکمی در قرنطینه خانگی
8 فروردین 1399 ساعت: 13:1ماندن در خانه در روزهای قرنطینه در نتیجه عوامل گوناگون ممکن است شما را در معرض افزایش چربی‌های شکمی قرار دهد، بنابراین با انجام کارهایی باید تناسب اندام خودتان را حفظ کنید.
خستگی، استرس، اضطراب، دریافت زیاد کالری، مصرف غذاهای چرب و شیرین، اختلالات هورمونی، بی تحرکی و اختلال در هضم غذا از جمله عواملی هستند که زمینه ساز تجمع چربی در بافت شکم می شود. این حالت علاوه بر ظاهر نازیبا برای سلامت بدن نیز خطرناک است و منشا بسیاری از بیماری های مزمن مانند دیابت نوع ۲ محسوب می شود. در روزهای قرنطینه خانگی که امکان پیاده روی بیرون از منزل یا شرکت در باشگاه ورزشی وجود ندارد، برخی افراد دچار بی تحرکی شده اند که به تدریج موجب افزایش چربی در بافت شکم می شود. گرچه ورزش در منزل و کاهش غذاهای چرب یک توصیه همیشگی در این ایام خواهد بود اما رعایت ۶ ترفند نیز به حفظ تناسب اندام کمک می کند.

۱. آرام غذا بجوید. آرام جویدن لقمه ها از دو جهت مانع از بزرگ شدن شکم می شود؛ نخست اینکه ذرات غذا برای هضم بهتر به خوبی با بزاق دهان مخلوط می شوند و از طرفی در این فاصله، ترشح هیستامین تسریع می شود. این هورمون باعث می شود احساس سیری زودتر اتفاق بیفتد و با تحریک سوخت و ساز چربی ها به خصوص در بافت شکم بر متابولیسم تاثیر می گذارد. البته برای اطمینان از جویدن کامل غذا بهتر است قاشق و چنگال را در فاصله جویدن لقمه، کنار بشقاب گذاشت.

۲. هله هوله نخورید. ریزه خوری یکی از بدترین عادت های برای سلامت و تناسب اندام است. گرچه تنقلات طعم دلچسبی دارند اما بسیار چرب و شیرین هستند که باعث تجمع چربی در بدن می شوند. نوشابه های گازدار نیز در این گروه قرار می گیرند. بنابراین بهترین راهکار مقابله با ریزه خوری، صرف وعده های کامل غذا و انتخاب میوه و سبزیجات برای میان وعده هاست.

۳. آب ولرم بنوشید. نوشیدن منظم یک لیوان آب جوش سرد شده در حال ناشتا به دفع مواد سمی و زائد از بدن کمک می کند زیرا عملکرد روده ها را تسهیل می کند. این روش هیچ عارضه ای ندارد و پیش از هر وعده غذا و به خصوص پیش از صبحانه درکوچک شدن شکم موثر است. البته افزودن چند قطره آب لیمو این تاثیر را بیشتر می کند.

۴. دارچین و زنجبیل را در برنامه غذایی تان بگنجانید. تاثیر چربی سوزی دارچین و همچنین مقابله با احساس گرسنگی به خصوص هنگام تمایل به مصرف تنقلات شیرین ثابت شده است. از این رو، به اندازه یک قاشق سوپخوری چوب دارچین را در یک لیوان آب جوش ریخته و بگذارید حداقل 10 دقیقه دم بکشد. یک فنجان از این دمنوش را پس از بیدار شدن از خواب و 2 فنجان دیگر نیز به عنوان میان وعده بنوشید. زنجبیل نیز در این زمینه موثر است و نوشیدن دمنوش آن مفید خواهد بود.

۵. چای سبز را فراموش نکنید. چای سبز و به عبارتی کافئین و کاتچین موجود در آن به تناسب اندام کمک می کند زیرا عملکر دستگاه گوارش را تسریع می کند و با تبدیل چربی های اضافی به انرژی، در پاکسازی کبد موثر است. به علاوه، تاثیر ضدگرسنگی نیز دارد. به همین دلیل، در این روزها نوشیدن 3 فنجان چای سبز توصیه می شود.

۶. از پروبیوتیک ها کمک بگیرید. گاه گاهی یک دوره مصرف مکمل های پروبیوتیک را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این ترکیبات فعالیت روده ها را تقویت و از نفخ و تورم معده جلوگیری می کنند. البته انتخاب محصولات غذایی حاوی پروبیوتیک مانند ماست به طور منظم نیز موثر خواهد بود.

ترجمه : مریم سادات کاظمی
منبع: Top Santé
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو