اگر این علائم را دارید، حتما وزن کم کنید!
29 مرداد 1399 ساعت: 09:5چاقی تهدید جدی سلامت است و امروزه به‌عنوان بیماری مزمن قرن شناخته می‌شود. سبک زندگی بی‌تحرک و تغذیه ناسالم مهم‌ترین علت های افزایش وزن در سنین مختلف هستند. با شیوع ویروس کرونا و توصیه به پرهیز از فعالیت‌های بیرون از منزل، میزان تحرک و ورزش کمتر شده و اکثر افراد به‌خصوص کودکان و نوجوانان ساعت‌ها سرگرم تماشای تلویزیون هستند که اضافه وزن را درپی دارد.

در این میان، علاوه بر تغییر سایز بعضی از علائم کاملا نشان‌دهنده چاقی هستند و رعایت اصول کاهش وزن در این شرایط الزامی خواهد بود. این علائم عبارتند از:

 

  • نفس‌زدن هنگام تحرک

افزایش تنفس با انجام حرکت های شدید و طولانی ورزشی کاملا طبیعی است اما گاه با کمترین فعالیت جسمانی فرد نفس‌ نفس می‌‌زند. این حالت مهم‌ترین و اولین نشانه افزایش وزن است زیرا قلب و ریه‌ها با مشکل و تحمیل بار زیاد روبه رو شده‌اند. متاسفانه، چاقی مزمن عامل تجمع چربی در عروق قلب می‌شود و زمینه بروز بیماری‌های قلبی عروقی افزایش پیدا می کند.

 

  • درد مفاصل

اضافه وزن و چاقی احتمال ابتلا به آرتروز را 4 تا 5 برابر افزایش می‌دهد که آرتروز زانو شایع‌ترین آن است. گرچه فشار زیاد وزن بر مفاصل زانو تاثیر جدی در بروز این بیماری دارد اما از نظر بیولوژیک نیز چربی‌ها حاوی پروتئین‌هایی هستند که زمینه ابتلا به آرتروز را تسریع می‌کنند. 

 

  • خواب نامطلوب

بی‌خوابی، خروپف، بیدار ‌شدن مکرر و... از جمله پیامدهای اضافه وزن بر کیفیت خواب است. 30 درصد افراد چاق از آپنه (وقفه تنفسی) خواب نیز رنج می‌برند. البته خواب نامطلوب شبانه باعث تغییر در ریتم بیولوژیک بدن شده و با خستگی، تحریک‌پذیری و بی‌حوصلگی در طول روز همراه است. این عوامل می‌توانند تمایل به ریزه‌خوری و بی تحرکی را افزایش دهند و در واقع، سیکل معیوبی به‌وجود می‌آورد. 

 

  • تغییر در سبک غذاخوردن

افزایش وزن تمایل به ریزه‌خوری را بیشتر می‌کند و معمولا افراد چاق تمایل بیشتری به تنقلات چرب و شیرین دارند. همچنین، آنها نمی‌توانند تا وعده غذای اصلی صبر کنند و نظم در غذا خوردن شان را کنار می‌گذارند. بروز این تغییرات در سبک تغذیه نشان‌دهنده افزایش نیاز بدن نسبت به غذا در نتیجه اضافه وزن و بزرگ ‌شدن معده است. البته مسائلی مانند اختلال تیروئید نیز باید درنظر گرفته ‌شود و پیش از چاقی شدید باید به فکر کاهش وزن و تناسب اندام بود.

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:Top Santé.fr

 بهترین میوه‌های کم‌کالری در دوران کاهش وزن

بهترین خوراکی‌ها برای رفع ریفلاکس در گرمای تابستان​​​
آیا شما به غذا خوردن اعتیاد دارید؟!​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو