گزارش نخستین مورد انتقال کرونا به نوزاد در رحم در فرانسه
15 مرداد 1399 ساعت: 15:5پزشکان در فرانسه نخستین مورد تاییدشده انتقال ویروس کرونا از مادر به کودک متولدنشده در رحم را گزارش کرده‌اند.
به گزارش بیزنس اینسایدر، این مورد در مقاله‌ای با عنوان «انتقال عفونت سارس-کوو-۲ از راه جفت» در مجله Nature Communication منتشر شده است.

تا به حال برخی شواهد محدود دال بر انتقال ویروس کرونا درون رحم به کودک متولدنشده وجود داشته اما پژوهشگران فرانسوی در بیمارستان آنتوان بکلر در پاریس ثابت کردند انتقال ویروس جدید کرونا یا سارس-کوو-۲ از راه جفت امکان‌پذیر است.

به گفته این پژوهشگران، زنی ۲۳ ساله که در هفته ۳۵ بارداری بود، در ۲۴ مارس (اوایل فروردین) با شکایت تب و سرفه به این بیمارستان مراجعه کرد. این مادر که آزمایشش از لحاظ ویروس کرونا مثبت بود، از طریق سزارین پسرش را به دنیا آورد و نوزاد بلافاصله به بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان منتقل شد.

آزمایش نوزاد عفونت او را هم با ویروس کرونا نشان داد. پس از مدتی نوزاد بهبود یافت و ۱۸ روز بعد از بیمارستان مرخص شد.

پزشکان فرانسوی می‌گویند مغز نوزاد شواهدی از التهاب با ویروس کرونا را که از طریق جفت در رحم به جریان خون نوزاد راه یافته بود، نشان می‌داد. آنها این احتمال را که ویروس پس از تولد به نوزاد منتقل شده باشد، رد کردند.

این پزشکان در مقاله‌شان نوشتند: «جفت نشانه‌هایی از عفونت حاد و مزمن میان‌پرزی را نشان می‌داد که با وضعیت التهاب شدید عمومی مادری ناشی از عفونت سارس-کوو-۲ مطابقت داشت.» این پزشکان اشاره می‌کنند که موارد مشابهی از تولد نوزادان دچار عفونت با ویروس کرونا قبلا گزارش شده اما تا به حال به طور قطعی نمی‌شد گفت این نوزادان ویروس را در رحم گرفته باشند. یک بررسی کوچک در ۳۱ زن در ایتالیا در ماه‌های مارس و آوریل شواهدی دال بر امکان انتقال نوزادان متولدنشده از مادرانشان به دست داده بود.

3 بررسی دیگر هم که نتایجشان در ماه مارس منتشر شد، شواهد درباره امکان انتقال ویروس در رحم مادر را به دست داد.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو