آیا شما به غذا خوردن اعتیاد دارید؟!
15 مرداد 1399 ساعت: 12:5اعتیاد غذایی در گروه اختلالات روان‌پزشکی قرار نمی‌گیرد و بیشتر به رفتارهای افراط‌گرایانه در غذا خوردن برمی‌گردد. بعضی افراد اعتیاد غذایی را با گرسنگی یا حتی پُرخوری عصبی اشتباه می‌گیرند. اگر می‌خواهید بدانید که آیا به اعتیاد غذایی یا همان اعتیاد به غذا خوردن مبتلا هستید یا نه، بهتر است که نشانه‌های این اعتیاد را بیشتر بشناسید. 

ویژگی هایی که افراد در اعتیاد به خوردن غذا دارند، موضوعی است که در ادامه این مطلب به 5 مورد از آنها  پرداخته شده است. آنها عبارتند از: 

 

1. داشتن ولع حتی در زمان سیری 


آیا تاکنون تجربه داشتن ولع یا اشتها بعد از خوردن یک وعده غذایی کامل را داشته‌اید؟ بعضی افراد بعد از خوردن یک پُرس غذای کامل در وعده ناهار یا شام، باز هم به خوردن خوراکی‌هایی مانند بستنی، چیپس و انواع شیرینی تمایل دارند. در این مورد نباید ولع غذایی را با گرسنگی اشتباه گرفت. داشتن ولع غذایی بعد از خوردن یک پُرس غذای کامل همیشه اعتیاد غذایی محسوب نمی‌شود. این ولع زمانی به اعتیاد تبدیل می‌شود که به‌طور مداوم اتفاق بیفتد و همچنین شما نتوانید این ولع را بدون خوردن یک خوراکی پُرکالری سرکوب کنید. معمولا افرادی که اعتیاد غذایی دارند، با خوردن خوراکی‌های چرب، شور یا شیرین بعد از وعده‌های غذایی اصلی احساس رضایت می‌کنند و این احساس از ترشح دوپامین در مغز آنها نشات می‌گیرد. بنابراین، اگر بعد از مصرف وعده‌های غذایی اصلی دائما به‌دنبال خوردن هله‌هوله‌های مختلف هستید، احتمالا به اعتیاد غذایی مبتلا شده‌اید. 

 

2. خوردن بی‌وقفه 


حتما شما هم تاکنون با افرادی مواجه شده‌اید که از خوردن خوراکی مورد علاقه‌شان سیر نمی‌شوند. برای این افراد، یک تکه شکلات مساوی است با یک بسته کامل از شکلات و یک تکه کیک برای آنها برابر با نصف کیک است. گاهی بعضی از این افراد یک بسته چیپس بزرگ را یکجا می‌خورند یا تا تمام شدن ظرف بستنی دست از آن نمی‌کشند. در چنین مواردی که افراد علی‌رغم سیری کامل و حتی احساس پُرخوری ناشی از سیری نمی‌توانند از خوراکی مورد علاقه‌شان دست بکشند، مساله به اعتیاد غذایی برمی‌گردد. 

 

3. خوردن تا سرحد مرگ! 


خیلی از ما افرادی را دیده‌ایم که بعد از خوردن یک خوراکی یا یک وعده غذایی اظهار می‌کنند که تا سقف دهان‌شان پُر شده است و دیگر توانایی خوردن حتی یک حبه قند را هم ندارند. در شرایط عادی هیچ فردی نمی‌تواند و نباید وعده غذایی یا خوراکی خاصی را در حدی بخورد که اصطلاحا احساس کند که دیگر جا ندارد. اما در شرایط اعتیاد غذایی، فرد تا جایی که بدنش به او اجازه بدهد و احساس تهوع یا استفراغ نداشته باشد، به غذا خوردن ادامه می‌دهد. 

 

4. تمایل دوباره و سریع به خوردن 


افراد مبتلا به اعتیاد غذایی ممکن است که در اثر خوردن بیش از اندازه احساس پُری بیش از حد داشته باشند و بگویند که دیگر نمی‌توانند هیچ چیزی مصرف کنند. اما این افراد در فاصله کمی از احساس پُری شدید دوباره نسبت به غذا خوردن یا مصرف خوراکی مورد علاقه‌شان ولع پیدا می‌کنند و برای رسیدن به رضایتمندی روانی دوباره سراغ خوراکی مورد علاقه‌شان می‌روند. 

 

5. پنهان کردن خوراکی‌ها 


کسانی که اعتیاد غذایی دارند، همیشه خوراکی‌های مورد علاقه‌شان را از دید دیگران مخفی می‌کنند تا بتوانند همیشه خوراکی مورد نظرشان را در دسترس داشته باشند. در بسیاری از موارد، این افراد ترجیح می‌دهند تا خوراکی‌های مورد علاقه‌شان را زمانی که در خانه تنها هستند، در خودروی شخصی یا در ساعت های پایانی شب و در رختخواب مصرف کنند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو 

منبع:Health Line

 آیا کنار گذاشتن کامل چربی‌ها یک انتخاب سالم است؟

بهترین مواد غذایی برای افزایش متابولیسم بدن​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو