باید و نبایدهای تمیز کردن با سفید‌کننده‌ها
14 مرداد 1399 ساعت: 15:5مصرف سفیدکننده‌ها در دوران شیوع کرونا و توجه بیشتر به پاک کردن سطوح افزایش یافته است.
استفاده از سفیدکننده‌ها باید با رعایت احتیاطاتی باشد تا این مواد شیمیایی سلامت‌تان را به خطر نیندازند:

- همیشه از آن استفاده نکنید

سفید‌کننده‌ها بسیار قوی هستند. برای سفید کردن لباس‌ها یا پاک کردن لکه‌های خون، استفراغ یا مدفوع از آن استفاده می‌کنیم. همچنین روش خوبی برای ضدعفونی سطوحی است که زیاد لمس می‌شود مانند دستگیره در، سطح پیشخوان آشپزخانه یا کلید‌های برق. همیشه آن را با آب ترکیب کنید.

با جرمگیر ترکیب نکنید

در ترکیب سفید‌کننده با جرمگیر گاز سمی به نام کلرامین تشکیل می‌شود که به چشم، گلو، بینی و ریه‌ها آسیب می‌رساند و همچنین باعث مشکلات تنفسی می‌شود.

لباسشویی را پر نکنید

سفید‌کننده‌ها لکه بر‌های خوبی هستند اما برای همه چیز هم نباید استفاده شود. برای پارچه‌های کشی، پشمی، ابریشمی یا چرمی خوب نیست. همیشه برچسب راهنمایی روی لباس در مورد نحوه شست و شوی لباس را بررسی کنید.

گوشی تلفن را با سفید‌کننده تمیز نکنید

سفید‌کننده به پوشش مقاوم روی شماره‌گیر گوشی آسیب می‌رساند. به جای آن می‌توانید از الکل یا دستمال ضدعفونی‌کننده استفاده کنید. در صورت اشکال در گوشی با شرکت سازنده آن مشورت کنید. مهم نیست که با چه پاک‌کننده‌ای تمیز می‌کنید، رطوبت صرفا نباید به داخل آن وارد شود.

مراقب خودتان باشید

اگر سفیدکننده خیلی قوی باشد، پوست را می‌سوزاند. بوی تند آن چشم و ریه را تحریک می‌کند. از عینک، ماسک و دستکش استفاده کنید. همچنین باید پاهای خود را بپوشید و شلوار بلند بپوشید. به یاد داشته باشید که سفیدکننده می‌تواند لباستان را لکه دار کند، بنابراین لباسی را بپوشید که دوست ندارید.

با اسیدها مخلوط نشود

گاز کلر از ترکیب سفید‌کننده با اسیدهایی مانند سرکه یا جرمگیر و یا لوله‌بازکن تشکیل می‌شود. استنشاق این گاز بسیار خطرناک است و باعث سرفه یا خس خس سینه می‌شود. همچنین چشم، بینی و گلو را نیز می‌سوزاند.

برای تمیزکردن فلزات استفاده نکنید

سفید‌کننده‌ها خورنده هستند و موجب سایش سطوح فلزی می‌شود. از آن برای مس، فولاد، استیل و آلومینیوم یا سایر فلزات استفاده نکنید. برای خلاص شدن از گردوغبار مخصوصاً روی پارچه، از سفید‌کننده استفاده نکنید. چون لکه‌ها را دائمی می‌کند.

در و پنجره‌ها را باز کنید

اگر آلرژی دارید یا مشکل تنفسی مثل آسم یا بیماری انسداد مزمن ریوی(COPD) دارید، باید بیش از حد مراقب باشید. باز کردن پنجره یا درها هوای خانه را بهتر می‌کند. یک فن روشن کنید تا با فشار بیشتری بخارها و بوی تند آن خارج شود.

شوینده‌های قدیمی را استفاده نکنید

تا 24 ساعت زمان دارید که از سفید‌کننده مخلوط با آب استفاده کنید. سفید‌کننده خالص از 3-5 ماه مناسب است. بطری آن را از گرما و نور آفتاب دور نگه دارید. همیشه تا 1 سال پس از ساخت می‌توانید استفاده کنید. تعدادی حروف و اعداد روی برچسب می‌بینید. به عنوان مثال، ممکن است MR20106 را ببینید. به این معناست که در ششم اکتبر سال 2020 ساخته شده است. نگران حروف نباشید.

در لوله تخلیه یا کف شور نریزید

ممکن است به لوله‌ها آسیب برساند یا با مواد شیمیایی دیگر مخلوط شود. به جای آن، جوش شیرین را امتحان کنید. می‌توانید تلمبه بزنید و همزمان با آن فشار آب گرم را زیاد کنید. همچنین می‌توانید 1 فنجان سرکه را درون لوله تخلیه بریزید. بگذارید 30 دقیقه در لوله‌ها بماند، سپس آب داغ را با فشار باز کنید.

ابتدا با آب و صابون تمیز کنید

سفید‌کننده نمی‌تواند گرد و غبار را پاک کند و از بین ببرد، تا حدی به این دلیل است که یک لایه ضخیمی از غبار بر روی جرم‌ها قرار دارد. برای تمیز کردن آن از محلول آب و صابون استفاده کنید. سپس تمام سطح که کاملا مرطوب شده را با مخلوط سفید‌کننده بپوشانید و بشویید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود.

بر روی مواد خوراکی نریزید

استفاده از سفید‌کننده مخلوط با آب برای ظروف غذاخوری یا سطوحی مانند میز و پیشخوان درست است اما میوه و سبزیجات را با آن نشویید. فقط در زیر آب جاری بگیرید.
 
مترجم: مهتا زمانی‌نیک
منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو