مصرف بی‌رویه سوخت‌های فسیلی گرمای زمین را بالا برده
14 مرداد 1399 ساعت: 10:5کاهش فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی در اثر کووید-۱۹ جایگزینی برای اقدامات پایدار و هماهنگ جهت  جلوگیری از تغییرات آب وهوایی نیست

کارشناسان چند دهه است درباره خطرات گرم شدن زمین هشدار می‌دهند. انتشار گازهای موسوم به گازهای گلخانه‌ای حاصل از سوختن سوخت‌های فسیلی گرمای زمین را بالا برده و همین افزایش دما باعث تغییراتی نگران‌کننده در آب و هوای زمین شده.

جایی یخبندان راه انداخته و جای دیگر تابستان‌های داغ، جایی مردم از خشکسالی در حال از دست دادن محصولات کشاورزی و درآمد و منابع آبی خود هستند و جایی دیگر سیل خانمان مردم را برده پیامدهای پدیده‌های انسان‌ساز گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی، هر روز از جایی سر برمی‌آورند. موج گرما، آنش‌سوزی‌های وسیع و سیل که چند دهه است به اتفاقاتی عادی تبدیل شده‌اند، بر منابع غذایی هم به طور جدی تاثیر می‌گذارند.

دمای زیاد، سیل و خشکسالی می‌تواند محصولات را نابود و میزان بهره‌دهی را کم کند، زمستان‌های گرم باعث جوانه زدن زودهنگام و درنتیجه از دست رفتن محصولات کشاورزی می‌شود، اما موج گرما تنها بر هم زننده چرخه زندگی گیاهان نیست. گرما زندگی دام‌ها را نیز تهدید می‌کند، احتمال بیماری در آنها را افزایش و باروری و شیر آنها را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، محصولات کشاورزی خاص در معرض بیماری‌های خاص هستند. مثلا تغییرات آب و هوایی باعث تکثیر نوعی قاچ می‌شود که می‌تواند 80درصد از محصولات مزارع موز را از بین ببرد. باران‌های سیل‌آسا در هوایی گرم کربن خاک را که عنصری حیاتی برای رشد و نمو گیاه است، از میان می‌برند.

از جمله مشکلات دیگر گرم شدن هوا، افزایش بیماری‌های مشترک میان حیوان و انسان است که در برخی موارد مانند کرونا می‌تواند تهدیدی جدی برای بشر باشد.

کارشناسان اعتقاد دارند اگر تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین را جدی نگیریم، باید انتظار بیش از این را داشته باشیم، انتظار داشته باشیم که تا اواسط قرن، منابع غذایی‌مان کمتر شوند و قیمتشان نیز بالاتر برود. برخی از این تغییرات زودتر آغاز شده و همین حالا هم قابل مشاهده هستند.

ازجمله مسائلی که در چند هفته قبل مطرح بوده، افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای و درنتیجه افزایش دمای زمین به دلیل سوختن جنگل‌هاست.

کارشناسان عقیده دارند مقادیر عظیم دی‌اکسیدکربن و دود حاصل از سوختن جنگل‌ها نیز می‌تواند از عوامل نگران‌کننده برای بیشتر شدت تغییرات آب و هوایی باشد.

گفته می‌شود آتش‌سوزی‌های جاری در سیبری و سایر نقاط جهان اغلب به گرمای شدید در این مناطق مرتبط است.
بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیرا آورده می‌گوید: احتمال افزایش 5/1درجه‌ای دمای سیاره در 5 سال آینده بیشتر شده است.
سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید: «اکنون بیش از پیش احتمال دارد که دمای زمین تا 5 سال دیگر به بیش از 5/1 درجه سانتی‌گراد بالاتر از دوران ماقبل صنعتی رسیده باشد.» براساس ارزیابی این سازمان این مرز اکنون به احتمال ۲۰ درصد در یکی از سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ میلادی شکسته خواهد شد.

دانشمندان می‌گویند این نشان می‌دهد که مهار تغییرات اقلیمی چقدر دشوار شده است.

توافق ۲۰۱۵ میلادی پاریس از رهبران جهان می‌خواست خود را به سیاست‌هایی متعهد کنند که هدف آن این است که افزایش میانگین دمای زمین نسبت به دوران پیشاصنعتی از 5/1 درجه سانتی‌گراد بالاتر نرود.

براساس گزارش بی‌بی‌سی، محققان می‌گویند میانگین سالانه دمای زمین همین حالا بیش از یک درجه بالاتر از دهه ۱۸۵۰ است و احتمالا در 5 سال آینده در همین حدود باقی خواهد ماند.

مطالعات قبلی احتمال افزایش 5/1 درجه‌ای دما در کوتاه‌مدت را 10 درصد ارزیابی کرده بود که حالا این احتمال 2 برابر شده و هرچه جلوتر می‌رویم بیشتر می‌شود.

بعضی بخش‌های جهان بیش از سایر بخش‌ها شاهد افزایش دما خواهند بود، و دانشمندان می‌گویند میزان افزایش دما در قطب شمال احتمالا 2 برابر متوسط امسال جهانی خواهد بود.

آنها همچنین پیش‌بینی می‌کنند که در 5 سال آینده به دلیل بالا آمدن سطح دریا توفان‌های بیشتری در اروپای غربی رخ دهد.

این ارزیابی نوسان‌های طبیعی و همچنین تاثیر تصاعد کربن در اثر فعالیت‌های انسانی را در نظر می‌گیرد - با این حال این مدل‌ها کاهش تصاعد دی‌اکسیدکربن در پی همه‌گیری ویروس کرونا را محسوب نمی‌کند.

سازمان جهانی هواشناسی می‌گوید بعید است کاهش فعالیت‌ها در اوایل دهه ۲۰۲۰ بر دما تاثیر بگذارد.

پروفسور پاتری تالاس، مدیر کل این سازمان گفت: «سازمان جهانی هواشناسی بارها تاکید کرده است که کاهش فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی در اثر کووید-۱۹ جایگزینی برای اقدامات پایدار و هماهنگ ادامه دادبرای جلوگیری از تغییرات اقلیمی نیست.»

او گفت: «به دلیل دوام زیاد دی‌اکسیدکربن در اتمسفر، انتظار نمی‌رود کاهش تصاعد در سال جاری به کاهش تراکم دی‌اکسیدکربن جو که عامل افزایش دماست منجر شود.»

تالاس افزود: «که ناکامی در رسیدگی به تغییرات جوی ممکن است رفاه و سلامت انسان‌ها، اکوسیستم‌ها و اقتصادها را برای قرن‌ها تهدید کند.»

به گفته کارشناسان اگر مرز 5/1 درجه سانتی‌گراد در یکی از سال‌های آینده شکسته شود، این به معنی بی‌اعتبار بودن اهداف جاری نیست.

با این حال این تحول یک بار دیگر اضطراری بودن کاهش تصاعد گازهای گلخانه‌ای برای جلوگیری از حرکت سیاره به سوی یک دنیای گرم‌تر و پرمخاطره‌تر را نشان خواهد داد.

در یک جمع‌بندی مختصر می‌توان گفت، همان‌طور که بارها کارشناسان هواشناسی و محیط‌زیست تاکید کرده‌اند، راه مقابله با پدیده خطرناک گرم شدن زمین، اول کاهش مصرف به طور کلی و به خصوص کاهش تردد با وسایل نقلیه‌ای است که با سوخت فسیلی کار می‌کنند که حتی پیشرفته‌ترین خودروها و هواپیماها سهمی چشمگیر در انتشار گازهای گلخانه‌ای و تغییرات آب و هوایی دارند و سپس جایگزین کردن سوخت‌های پاک مانند انرژِی خورشیدی و باد دست‌کم برای گرم کردن ساختمان‌ها به جای سوخت‌های فسیلی است.
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو