کسانی که پروتئین‌ گیاهی بیشتری می خورند، عمر طولانی تری دارند!
14 مرداد 1399 ساعت: 08:5نتایج مطالعات نشان می‌دهد، مصرف بیشتر منابع پروتئین‌های گیاهی نسبت به پروتئین‌های حیوانی با پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ زودهنگام همراه است. مصرف فست‌فودها و گوشت‌های فرآور‌ی‌شده امروزه یکی از معضلات سلامت بشر محسوب می‌شود که لزوم توجه به سبک تغذیه صحیح را می‌طلبد.

در این میان، افرادی که تمایل چندانی به مصرف گوشت ندارند، می‌توانند از جایگزین‌های گیاهی برای تامین پروتئین به‌خصوص غلات، حبوبات و سویا استفاده کنند. نتایج مطالعاتی که در نشریه JAMA Internal Medicine منتشر شد، نشان می‌دهد سالمندانی که مقدار بیشتری پروتئین گیاهی نسبت به پروتئین حیوانی در رژیم غذایی شان مصرف می‌کنند، معمولا عمر طولانی‌تری دارند. 

 

فقط گوشت منبع پروتئین نیست!


پروتئین‌ یکی از 3 گروه اصلی درشت‌مغذی‌ها در کنار کربوهیدرات ها و چربی‌ها محسوب می‌شود. در کل، دریافت پروتئین برای بدن ضروری است زیرا علاوه بر حفظ سلامت عضلات و پوست، در بسیاری از عملکردهای بدن مانند واکنش‌های ایمنی، انتقال اکسیژن در بدن و حتی گوارش نقش دارد. گوشت قرمز، ماهی، ماکیان و تخم‌مرغ منابع پروتئین حیوانی هستند اما در منابع گیاهی مانند حبوبات، غلات و مغزها نیز مقدار فراوانی پروتئین وجود دارد. 

 

تاثیر مثبت پروتیین های گیاهی


محققان برای مقایسه تاثیر پروتئین‌های گیاهی و حیوانی، مطالعات مختلفی در مورد اطلاعات تغذیه و سلامت نزدیک به 417 هزار فرد با میانگین سنی 62 سال را طی 16 سال اخیر بررسی کردند. با مطالعه اطلاعات مربوط به تغذیه هر فرد، مقدار و نوع پروتئین‌های مصرفی افراد شناسایی شد. در نتیجه، محققان ثابت کردند افرادی که مقدار بیشتری پروتئین گیاهی مصرف کرده‌اند با 5 درصد کاهش مرگ زودرس مواجه هستند و به‌طور کلی، عمر طولانی‌تری دارند. همچنین، بررسی‌ها حاکی از آن است که فوت افرادی که فقط 3 درصد پروتئین حیوانی در رژیم غذایی را با پروتئین گیاهی جایگزین کرده‌اند، 10 درصد کاهش پیدا می کند. این کاهش خطر به‌خصوص در مورد پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی دیده می‌شود. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:Santé Magazine.fr
بهترین مواد غذایی برای افزایش متابولیسم بدن​​​
3 توصیه در شرایط مسمومیت‌های تابستانی​​​
کاکائو خام برای رفع خستگی مبتلایان به کووید19 مفید است!​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو