نوزاد را به اندازه عادی در آغوش بگیرید
7 فروردین 1399 ساعت: 14:1والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند معمولا دل‌شان می‌خواهد که نوزادشان را مرتب در آغوش بگیرند ولی به‌خاطر چنین کاری توسط دیگر اعضای خانواده یا دوستان‌شان مورد سرزنش واقع می‌شوند. آنها می‌گویند که در آغوش گرفتن نوزاد، او را بدعادت کرده و نگهداری از او را سخت می‌کند.
یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که نوزادان اساسا نباید بیش از حد در آغوش گرفته شوند، اما مساله به این سادگی هم نیست که بتوان نوزادان را اصلا در آغوش نگرفت. درواقع،‌ تماس بدنی برای رشد و تکامل نوزاد حیاتی است و حتی فواید ویژه‌ای برای تکامل مغزی او دارد، اما این تماس بدنی نباید حالت افراط به خودش بگیرد.

محققان بیمارستان کودکان Nationwide در اوهایو، ۱۲۵ نوزاد زودرس و نوزاد کامل را مورد بررسی قرار دادند تا بتوانند نحوه واکنش‌دهی نوزادان نسبت به تماس بدنی را ارزیابی کنند. یافته‌های نهایی حاکی از آن هستند که نوزادان زودرس، بیشتر احتمال دارد که واکنش ضعیف‌تری نسبت به تماس بدنی نشان بدهند.

به‌علاوه، نوزادان زودرسی که بیشتر در معرض روندهای درمانی دردناک قرار می‌گیرند، باز هم واکنش ضعیف‌تری نسبت به تماس بدنی نشان می‌دهند.

دکتر ناتالی میتر (مسئول این مطالعه) می‌گوید: «شما باید مطمئن شوید که نوزادان زودرس به اندازه کافی در معرض تماس بدنی مثبت و حمایتی قرار می‌گیرند و خصوصا تماس پوست به پوست با والدین را تجربه می‌کنند. چنین تماسی برای برانگیختن واکنش‌های مغزی این نوزادان نسبت به تماس بدنی، مثل در آغوش گرفتن، ضروری است. وقتی والدین نمی‌توانند چنین کاری را انجام بدهند، بیمارستان‌ها می‌توانند از متخصصان حرفه‌ای برای شبیه‌سازی چنین تجربه‌ای کمک بگیرند تا نوزاد بتواند تماس بدنی را تجربه کند.

دکتر میتر و همکارانش هم‌اکنون درحال طراحی شیوه‌های جدید برای به‌وجود آوردن همین تماس بدنی مثبت هستند. آنان به مادران توصیه می‌کنند که برای در آغوش گرفتن نوزاد، به ندای درونی و حس مادرانگی خودشان توجه کنند و هر زمان که احساس کردند ضرورت دارد، حتما نوزاد را در آغوش بگیرند، بنابراین اگر احساس کردید که نوزاد به در آغوش گرفتن نیاز دارد، هیچ لزومی ندارد که حرف‌های دیگران را جدی بگیرید.


ترجمه: یوسف صالحی
منبع:Parents
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو